Tudtad, hogy mindössze három nő volt eddig az Európai Parlament elnöke? Ismerd meg őket közelebbről!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az európai integráció gondolata a második világháború után nyert teret: különböző nemzetiségű és hátterű politikusok, jogászok és (a nácikkal szembeni) ellenállók munkálkodtak együtt a térség stabilitásáért. Köztük számos nő is, akik kiemelten fontosnak tartották, hogy az európai összefogás ne csak a gazdasági érdekekről szóljon, hanem olyan közös értékekről is, mint például a nemek egyenlősége.

parlament
Simone Veil után mindössze két nő volt az Európai Parlament élén
Fotó: Daniel SIMON/Getty Images

1951-ben Franciaország, az NSZK, Olaszország, Belgium, Luxemburg és Hollandia létrehozta az Európai Szén- és Acélközösséget, mely a szén- és acélipart közös alapra helyezte, többek közt azért, hogy egy ország se tudjon fegyvereket gyártani. 1957-ben a római szerződéssel létrejött Európai Gazdasági Közösség szorosabbra fűzte az országok közötti együttműködést. Ebben a szerződésben már szerepelt az egyenlő munkáért egyenlő bért elve is.

Akikre büszkék lehetünk

Az Európai Szén- és Acélközösség Közgyűlésébe (az Európai Parlament elődjébe) 1979-ig jelölés útján kerültek a politikusok. (1973-ban Dánia, Írország és Nagy-Britannia is csatlakozott.) 1952 és ‘79 között mindössze harminc nő került be a testületbe, elsőként (1952-től) Marga Klompé. A holland születésű, hívő katolikus tanár és politikus gyerekkorában, kereskedő apja tönkremenetele révén megtapasztalta a szegénységet, így az elesettek sorsát egész életében a szívén viselte.

Részt vett hazájában az ellenállási mozgalomban, majd a háború után az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatáról folytatott tárgyalásokban. 1956-ban kilépett a Közgyűlésből, mert felkérték hazája szociális ügyekkel foglalkozó miniszterének. Az ő nevéhez fűződik a holland társadalombiztosítási törvény.

„A nemi kvóta nem arról szól, hogy alkalmatlan személyeket hozzunk érdemtelenül helyzetbe” - Szakértő magyarázza el, miért kell több nő az Európai Parlamentbe

„A nemi kvóta nem arról szól, hogy alkalmatlan személyeket hozzunk érdemtelenül helyzetbe” - Szakértő magyarázza el, miért kell több nő az Európai Parlamentbe

Arra kell késztetnünk mindenkit – politikusokat, minisztereket, közgazdászokat, helyi tisztviselőket –, hogy végre nézzenek szembe azzal, hogy milyen ténylegesen a nők élete – vallotta az olasz feminista politikus Nilde Iotti. Hazájában a nők választójogáért, az abortusz, valamint a válás engedélyezéséért küzdött sikeresen. 1969 és ‘79 közt volt európai parlamenti képviselője. Fontos céljának tartotta, hogy – a legitimitás érdekében – a képviselőket az európai polgárok közvetlenül válasszák.

Ez 1979-re meg is valósult. A közvetlenül választott képviselők közt a legidősebb a 86 éves Louis Weiss volt. A francia ellenálló, újságíró és békeharcos - aki fiatalkorában szüfrazsett akciókban vett részt - meg volt arról győződve, hogy ha a nőknek Európa-szerte lett volna szavazati joguk, akkor a második világháború kitörését meg lehetett volna előzni. EP képviselőként több beszédében kiállt amellett, hogy az európai összefogás alapja ne a gazdasági érdek, hanem a közös kultúra legyen.

Úgy gondolta, hogy Európának kiemelt szerepe van a béke megteremtésében. Még korábban, 1971-ben létrehozta a Louis Weiss Alapítványt, hogy minden évben díjjal tüntesse ki azt a személyt vagy intézményt, aki (amely) a legtöbbet tett a békéért.

Ezt a díjat többek közt Simone Veil is megkapta. A francia politikus 1979-ben az Európai Parlament első női és első közvetlenül választott elnöke lett. Zsidó családba született 1927-ben, családjával együtt Auschwitz-Birkenauba hurcolták. Ő és két nővére túlélte a haláltábort, de bátyját és szüleit megölték. Jogi tanulmányai befejeztével politikai pályára lépett, egészségügyi miniszterré nevezték ki.

Simone Veil volt az Európai Parlament első női és első közvetlenül választott elnöke
Fotó: Eric Fougere / Getty Images

E minőségben, rámutatva, hogy az illegális terhességmegszakítások veszélyeztetik a nők életét, illetve egészségét, 1975-ben sikerült elfogadtatnia az abortusz legalizálását (mely Veil-törvényként vált ismertté). 1979 és 1982 között az Európai Parlament első női elnöke volt, később különböző bizottságok élén állt. Kilencven évet élt, 2017-ben hunyt el.

Európai választások: nőként fontosabb szavaznod, mint hinnéd!

Európai választások: nőként fontosabb szavaznod, mint hinnéd!

Miért csak ennyien vannak?

Simone Veil után a mai napig csak további két alkalommal elnökölt nő az Európai Parlamentben: 1999 és 2002 között a francia Nicole Fontaine, 2022. január 18-tól jelenleg is pedig a máltai Roberta Metsola. A női képviselők aránya jelenleg 40 százalék - ez a legtöbb nemzeti parlamenténél jelentősen jobb arány.

Nicole Fontaine francia politikus, aki 1999 és 2002 között elnökölt az Európai Parlamentben
Fotó: Reinhard Archiv/ullstein bild/Getty Images

1979-ben – a feminizmus hatvanas, hetvenes években zajló második hullámától is fűtve – sokan nagy reményeket fűztek az európai összefogáshoz mint a női jogok katalizátorához. Giséle Halimi, tunéziai születésű francia ügyvédnő elképzelése (erről ír Szilaj szabadság - Egy lázadó ügyvédnő harcai című, magyarul is megjelent könyvében) az volt, hogy meg kell nézni, hogy egy-egy adott területen (reprodukciós és családjogok, munkajogok, áldozatvédelem) melyik országban van érvényben a nők számára legkedvezőbb törvény, és azt ki kell terjeszteni az egész Unióra.

Európai választások: nőként fontosabb szavaznod, mint hinnéd!

Európai választások: nőként fontosabb szavaznod, mint hinnéd!

A kezdeményezést akkor nem sikerült a gyakorlatba átültetni, de Halimi kollégáival 2005-ben újra elővette az ötletet. Példaértékűnek találták az akkori spanyol áldozatvédelmet, a dániai iskolai szexedukációt (mely a tinédzserkori terhességek számát alapul véve napjainkban is az egyik legeredményesebb), illetve a prostituált helyett a klienseket és a futtatókat büntető svéd modellt. Sokan ezt utópikusnak minősítették, Halimi azonban 2020-ban bekövetkezett haláláig nem adta fel a törekvést. Elvégre, miért lenne utópikus a törekvés, hogy az egyesült Európa a nők számára is a lehető legjobb hely legyen?

A feminista Európáról álmodozóknak egyelőre csalódniuk kellett. Az Európai Unió csak egy lehetőség a nők jogainak javítására, kötelező érvényű szabályokat ezzel kapcsolatban nem alkot – pedig ez is van ugyanolyan fontos, mint a GDPR, vagy a különböző szabványok. Válasszunk június 9-én olyan, az elődökhöz méltó EP-képviselőket, akik tesznek majd azért, hogy a nőjogi irányelvekből kötelezettségek legyenek.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

glamour plusz ikon Az Instagram betiltja a beauty filterek használatát, de vajon segít ez az eltorzult énképeken?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)