Ha eddig nem vetted komolyan a nőgyógyászati szűrővizsgálatokat, ezután biztosan változtatsz
A nőgyógyászati szűrések fontosságára nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. A rendszeres orvosi kontrollvizsgálat életeket menthet. A legkevesebb, amit megtehetsz magadért, ha évente legalább egyszer bejelentkezel a nőgyógyászodhoz.
Ezeket láttad már?
Dr. Dékány Ágnest a Róbert Károly Magánkórház és a Szülni jó! rendelő szülész-nőgyógyászával és perinatális szaktanácsadójával beszélgettünk, aki azonnal leszögezte, hogy a nőgyógyászati szűrések egyik legfontosabb célja és értelme, hogy a különböző betegségeket, mint a a méhnyakrák, a HPV és a melldaganat, megelőzze.
A megelőzés a kulcs!
Nem az az elsődleges cél, hogy elváltozást fedezzenek fel, hanem az azt megelőző sejtbéli elváltozásra derüljön fény mihamarabb. „Számtalan példa igazolja, hogy a nőgyógyászati betegségek egyáltalán nem okoznak panaszt a páciensnek, így sajnálatos módon évek telnek el, mire a rutinvizsgálat megtörténik, sok esetben viszont ilyenkor már egy előrehaladott betegséggel találkozunk, ami sajnos halállal is végződhet” - mondja a doktornő. Ennek tudatában jogosan merül fel a kérdés, hogy a nők többsége miért nem veszi komolyan a vizsgálatok fontosságát?
A szakember szerint egy nem jól választott orvos és a vizsgálat alatt átélt kellemetlen, megalázó élmény is lehet oka annak, hogy sokan inkább homokba dugják a fejüket, holott ennek nem így kellene történnie. A fájdalommentes vizsgálat célja, hogy még idejében kiszűrhetőek legyenek az esetleges elváltozások, de viszonylag magas az olyan esetek száma is, amikor az eredmény nem mutat ki semmit, de valójában már elindult a folyamat. „A méhnyakrákvizsgálat esetében méhnyak különböző felületéről vesznek sejteket, majd mikroszkópnak alávetve derül ki az eredmény. Előfordulhat, hogy az a terület, ahonnan éppen a kenetlevétel történt, még nem mutat változást. A rendszeres, éves vizsgálatok során mindig más területről veszünk mintát, így csökkentjük a valószínűségét, hogy az esetleges probléma rejtve maradjon" - mondja Dr. Dékány Ágnes.
Figyelj magadra!
A rákszűrés mellett, fontos megemlíteni a HPV-szűrés fontosságát is, ami egy másik lehetőséget, hogy más irányból is nyomon követhető legyen, hogy mi zajlik a szervezetedben. Míg a rákszűrés során a sejteket nézik mikroszkóppal, addig ebben az esetben fény derülhet, hogy van-e a méh környékén humán papillomavírus, mely a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, és jelentős szerepe van a méhnyakrák kialakulásában. Az éves rutinvizsgálatok közé tartozik a petefészkek állapotának feltérképezése is, amit egy hüvelyi ultrahang segítségével végez a szakorvos. A rendszeres mellvizsgálat is fontos velejárója az egészséges életnek, ehhez viszont fontos, hogy tisztában legyél azzal is, hogy a ciklus különböző szakaszaiban hogyan változik a melled. A hormonális változások befolyásolhatják az állagát, természetes, hogy megjelennek kisebb csomók. Fontos azonban, hogy az éves szakorvosi kontroll mellett te tudod a leghatékonyabban a változásokat nyomon követni.
A cikk eredetileg a GLAMOUR 2020 szeptemberi számában jelent meg.