Ne szórd két kézzel, fektesd be ésszel!
A felnőtté érő ember arról is megismerszik, hogy egyre felelősségteljesebben gondolkodik a pénzről, és hosszabb távra tervezi jövőjét ezen a téren is. Lássuk be, a pénzügyek terén a rövid távú terveinkkel szemben hosszú távra úgy tudunk gondolkodni, ha a költekezés mellett a megtakarításainkra is figyelünk. Te hogy vagy ezzel?
Ezeket láttad már?
Minden életkorra igaz, hogy akkor tudunk megtakarítani, amikor a havi kiadásainkból kisebb-nagyobb összeget rendszeresen félre tudunk tenni. Ha megtakarítani szeretnél, először tehát azt kell eldöntened, hogy mekkora összegről tudsz most, a jelenben lemondani, aztán következik a cél, hogy mire spórolsz, és hogy hosszú-, avagy rövidtávra. Ha mindezzel megvagy, akkor tudod kiválasztani azt a pénzügyi terméket, amellyel megtakarításaid értékét tovább növelheted. Ahhoz, hogy a legjobb döntést meghozd, érdemes minél több pénzügyi szolgáltató ajánlatát összehasonlítanod. Ehhez a banki tanácsadók, a pénzügyi szolgáltatók internetes honlapjain elérhető információk, valamint a www.pszaf.hu honlapon elérhető termékösszehasonlító táblázatok is nagy segítséget jelenthetnek. Érdemes felkeresned akár több bankot is, hogy meghallgasd, hogy lehetőségeidből kiindulva, igényeidnek megfelelően milyen alternatívákat javasolnak.
A lényeg, hogy takarékoskodni is okosan kell. Céljaink eléréséhez (külföldi utazás, modern számítógép, saját gépkocsi vagy lakás vásárlása stb.) érdemes rendszeresen megtakarítanunk. Sőt, a nyugdíjcélú előtakarékosságot sem túl korai már fiatalon elkezdeni. A szakemberek tanácsai remek segítséget nyújtanak már a tervezéshez is. Az egyetemi-főiskolai évek alatt jellemző megtakarítási formák a kevésbé kockázatos és akár kisebb összeggel indítható konstrukciók, mint a betétlekötés, megtakarítási betétszámlák vagy rövidebb lejáratű állampapírok. Fiatal pályakezdőként, friss házasként komolyodik ez a dolog (is): olyan befektetési termékekkel ismerkedhetünk meg, mint a kötvények és befektetési alapok.
Egyszer aztán eljön az az idő is, amikor gyerekeid lesznek, és a sajátodon kívül az ő jövőjükre is gondolnod kell. Ebben az életszakaszban a leginkább jellemzőek az életbiztosítások és a részvénybefektetések. Messze van, oké, de érdemes szót ejteni a közvetlen nyugdíj előtti tíz-tizenöt évről is: okos felnőtt ilyen távlatokban is gondol a jövőre, és például speciális nyugdíjelőtakarékossági termékekbe fekteti hosszabb távon is nélkülözhető pénzét. Ha jól csinálja, nyugdíjas évei (anyagilag) gondtalanok lehetnek, de ekkor sem szükségszerű leállni a befektetésekkel. Ám a jelszó: a fontolva haladás. Nyugdíjas korunkban ismét az alacsony kockázatú és rövidebb lejáratú megtakarítások kerülhetnek előtérbe,mint például a bankbetétek, állampapírok. Számtalan befektetési konstrukció létezik tehát a piacon, amely igazodik céljainkhoz, kockázatvállalási hajlandóságunkhoz és az időtávhoz. Közös jellemzőjük, hogy a jövőbeni anyagi mozgásterünk szélesítése érdekében lemondunk jövedelmünk egy részének azonnali elköltéséről. Ahhoz, hogy a legjobb döntés hozzuk érdemes alaposan tájékozódni.
Kis befizetés, nagy nyugdíjkiegészítés