Ne haragudj! Van férfi főnököd?
Ezeket láttad már?
A Glamour x Female Founders cikksorozat főszereplői fiatal, női startupper vállalkozók, akik azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy segíteni és bátorítani fogják azokat a nőket, akik még nem kezdtek bele a saját vállalkozásuk megalapításába, vagy nagyon az elején járnak. Tippeket, tapasztalatokat osztanak meg veletek, hogy könnyebben vegyétek az akadályokat!
Van valami egészen elképesztő abban, amikor egy tárgyalás közepén a fenti kérdéssel fordulnak hozzád. Elképesztő azért, mert több, mint 100 évvel az első nőjogi mozgalmak után még mindig van, aki nemek szerint különbözteti meg a tárgyalópartnereit és elképesztő azért, mert tudod, hogy ettől a kérdéstől kezdve sokkal messzebbről indulsz, mint az, aki történetesen férfinak született.
Nem mellesleg felmerül a kérdés, hogy tényleg azon kell rágódni, hogy nem lehet egy nő a főnök?
Amikor kreatív szakmai területen dolgoztam azt hittem, mendemonda az, hogy bárki képes negatív módon megkülönböztetni valakit, csak azért, mert nőnek, vagy férfinak született és nem is voltam hajlandó komolyan venni a dolgot. Egészen azért, mert számomra nem szempont és nem egy felmerülő kérdés. Lehet valaki fiú, lány, heteroszexuális, homoszexualis, vagy genderfluid : nem azért találkozom vele, hogy a nemi, vagy a vallási hovatartozásáról vitatkozzak, hanem azért mert dolgozni szeretnék vele, vagy szeretném, ha dolgozna velem.
A siker senkinek nem hullik az ölébe, de van pár tippünk, melyekkel te is lerövidítheted az utat
A siker senkinek nem hullik az ölébe, de van pár tippünk, melyekkel te is lerövidítheted az utat
Ez egy természetes elfogadás, amit a jelek szerint nem mindenki érez magáénak, úgyhogy nekem is messzebbről kell indulnom ahhoz, hogy körbejárjam a témát. Először is szögezzük le, hogy általában véve van különbség nő és férfi között. Ez a különbség azonban nem egy alá-fölé rendelt viszony, hanem szimpla különbség. Különbség az is, ha valakinek barna a haja, vagy szőke és különbség lehet a világnézet is. Nagyon rossz lenne egy teljesen egysíkú világban élni, ahol mindenki ugyanolyan, a társadalmi ideológiák soha sem mozdulnak előrébb és a generációs szokások sem váltják fel egymást.
Bizonyos intelligenciára van szükség ahhoz, hogy valaki követni tudjon másokat és bizonyos intelligencia kell ahhoz, hogy képes legyen a saját tapasztalatai alapján felülírni azt a tanítást, amit nem érez helyesnek. Ha nem érzem helyesnek, hogy felsőbbrendűnek kell gondolnom magamat azért, mert férfi, vagy azért mert nő vagyok, nem fogok követni más elveket, mert az a társadalmilag elvárt, vagy azért mert olyan ember mondta, aki egy idősebb családtag.
Jó kislányok és jó kisfiúk is ritkán csinálnak történelmet, ellenben azokkal akik hangot is adtak annak, hogy az alá-fölé rendelt viszonyt törvényileg is meg lehessen szüntetni. A dolog sajnos még nem gyűrűzött be annyira a társadalom mélyére, hogy ne lehessen találkozni a címben lévő mondattal. De mit lehet ilyenkor tenni? Lecsapni a telefont? Hívni az ombudsman-t? Sírni a sarokban?
Egyiket sem. Sírni pedig végképp nem. Aki észérvnek érzi azt, hogy ő alárendel egy nőt egy férfinak (vagy fordítva), annak egy észérvekből, vagy jó kérdésekből felállított tükörre van szüksége ahhoz, hogy belássa, nagyon is nagyot tévedett. A címben lévő kérdés természetesen elhangzott egy olyan ember szájából, akinek az üzlettársa történetesen a saját lánya volt. Azt nem kérdeztem meg, hogy mégis miért kellene foglalkoznom egy ekkora butasággal, de megkérdeztem, hogy a lányát mennyire tartja rátermettnek abban, hogy a cégét vezesse és azt is, hogy mit szólna ahhoz, ha valaki az említett kérdést a lányának szegezné? A tárgyalás máshogy folytatódott, de soha nem lettünk barátok.
Akkor is egyedi vagy a piacon, ha van konkurenciád
Akkor is egyedi vagy a piacon, ha van konkurenciád
Az, hogy valaki szerint egy nő nem lehet jó vezető, nem jelenti azt, hogy félni kell belekezdeni egy olyan szakmába, amit főként férfiak uralnak, de azt sem jelenti, hogy erőszakosan kell bizonygatni, hogy meg tudod állni a helyedet az úriemberek között. Azzal kell foglalkozni, hogy olyan értéket teremts, ami megkérdőjelezhetetlen. Olyan dolgot hozz létre, ami magától kommunikál anélkül, hogy bárkit is érdekelne, ki van mögötte. A napi kihívásokkal foglalkozz és azzal, hogy a maximumot hozd ki magadból és a termékedből.
Ha ezzel megvagy, akkor már régen megtanultad, hogy az olyan emberekre nem szabad figyelni, akik képesek azt mondani, hogy nem tárgyalnak egy nővel, mert azok az emberek nem nyitottak az újdonságok és a világ iránt sem. Pedig tudjuk, hogy a fejlődés egyik alapköve a nyitottság. Aki marad, az meg lemarad.
Szöveg: Brigitte Pozsgai - Unipie (CEO)