Egy csésze ebből a teából, és azonnal jobban leszel
A gyógytea valóban hatásos természetes segítség lehet enyhébb panaszokra vagy egyéb kezelések kiegészítéseként. Szakértőnk elmagyarázza, melyik teafű mire való.
Ezeket láttad már?
Energiahiánnyal küzdesz, enyhe nátha kínoz, nyugtalan vagy? Próbáld meg természetes módon enyhíteni a panaszaidat! Dr Szabó Júlia gyógyszerész, blogger remek gyógyteákat ajánl, amiktől jobban érezheted magad.
Hogyan is használd a gyógyteákat?
A gyógyteáknál alapvetően három készítési módot különböztetünk meg: főzet, forrázat és hideg vízes kivonás. Főzet esetén vízben, a forrástól számítva 4-5 percig főzzük a gyógynövényt, majd pótoljuk az elpárolgott vizet, és egyből szűrjük is le. Ezt a készítési módot alkalmazzuk például kemény gyökerekből, kérgekből történő kivonásnál.
Forrázatnál a gyógynövényt (puha levelek, virágok, illóolaj tartalmú növényi részek) forrásban lévő vízzel leöntjük, és 10-15 percig lefedve állni hagyjuk, utána szűrjük. Hideg vizes, kímélő kivonásra van szükség hőérzékeny hatóanyagok (például C-vitamin) esetén. Ilyenkor szobahőmérsékletű - és nem hideg - vízzel elegyítjük a gyógynövényt, és 6-10 órán át állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Bármennyire is természetes hatóanyagokról van szó, a teáknak lehet ellenjavallata. Mindig érdemes szakember véleményét kikérni az alkalmazás megkezdése előtt. Például sokan gondolják, hogy a szennatea, mivel gyógynövény, kíméletes hashajtó, így várandósság esetén fennálló székrekedésnél nyugodtan használható, de ez nem így van.
Gyakran alhasi görcsöket okoz, így terhesség esetén kimondottan ellenjavallt, magas vérnyomás ellen gyógyszert szedő beteg pedig nem kezdhet el több csésze vízhajtó hatású teát (például csalánlevél) inni, mert hirtelen lecsökkenhet a vérnyomása. Azt se feledd, hogy minden gyógynövénynél más és más a napi maximum fogyasztható mennyiség. Érdemes rákérdezni a gyógynövényboltban vagy a gyógyszertárban.
Megfázás ellen
A csipkebogyó magas C-vitamin tartalmú gyógynövény, megelőző jelleggel C-vitamin pótlásra, vagy megfázásnál kiegészítő terápia részeként alkalmazható.
Elkészítése: 2 grammnyi gyógynövényt 2 dl szobahőmérsékletű vízzel leöntünk, és legalább 5-6 órán át pihenni hagyjuk. Naponta akár 20 grammnyi növényből készült teát is elfogyaszthatsz, csak annál több C-vitamin jut a szervezetedbe. A C-vitamin (mint a többi vitamin is) hőérzékeny, így a csipkebogyó teát sem szabad forró vízzel készíteni, csak hideg vízben áztatva és bomlékonysága miatt a fémeszközöket is kerülni kell a készítésnél.
A hársfavirágzat izzasztó, immunstimuláns, fájdalom- és köhögéscsillapító hatása van.
Elkészítése: 2-4 grammnyi gyógynövényt 2 dl vízzel forrázunk le. Naponta többször is fogyasztható, de mindig frissen kell készíteni, és lehetőleg melegen elfogyasztani.
Ha kell egy kis energia
A ginzenggyökér adaptogén hatású, ami annyit jelent, hogy nem toxikus, csak enyhe zavaró faktorként avatkozik be a normál élettani folyamatokba, növeli a szervezet ellenállóképességét, normalizálja a megváltozott szervezeti funkciókat (a túlműködéseket csökkenti, az alulműködéseket növeli). Tonizál, javítja mind a fizikai, mind a szellemi teljesítőképességet, késlelteti a kimerülést.
Elkészítés: forrázatot készítünk. 3grammnyi gyógynövényt 2,5 dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 3 csészényi tea fogyasztható.
A nyugodt idegekért
Nyugtató hatású gyógynövények közül talán a legismertebbek a citromfű levél, a macskagyökér, az orbáncfű virágos hajtás, a komlótoboz, a levendulavirág - amit illóolajként is használhatunk - és a golgotavirág virágos hajtása. Ezeket önmagukban is fogyaszthatjuk vagy egymással kombinálhatjuk, erősítve nyugtató, altató, feszültségoldó hatásukat.
Citromfű levél: A citromfű nyugtató, görcsoldó hatású. Emellett vírus- és baktériumölő hatással is bír (herpesz ellen külsőleg alkalmazva is kiváló).
Elsősorban álmatlanság, ideges eredetű, görcsökkel járó gyomorpanaszok, idegi eredetű szívpanaszok, fejfájás esetén alkalmazzák.
Elkészítés: 1,5-2 grammnyi gyógynövényt 2,5 dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 3 csészényi tea fogyasztható.
Macskagyökér: Kiváló nyugtató, stressz okozta álmatlanság, szorongás esetén – mivel maga a gyógynövény nem álmosít, akár napközben is – bevethető.
Elkészítés: 2-3 grammnyi gyógynövényt 2,5 dl vízzel forrázunk le. Naponta maximum 2-3 csészényi tea fogyasztható.
Orbáncfű virágos hajtás: Kimondottan antidepresszáns hatású gyógynövény. Lehangoltság, lelki kimerültség, szorongás esetén is alkalmazható.
Elkészítés: 2-4 grammnyi gyógynövényt 2,5dl vízzel forrázunk le. Naponta 2 csészényi tea fogyasztható (reggel és este 1-1 csésze).
Kövesd Júlia hasznos tippekkel teli blogját! Ha viszont komolyabbnak tűnik a bajod, fordulj orvoshoz, ne halogasd!