Nárcizmus vagy magas önbizalom? Ha ez az 5 dolog igaz rád, megnyugodhatsz
Nem kérdés, a nárcizmus és nárcisztikus szavakat túlhasználjuk, ráadásul sokszor helytelen módon. Éppen ezért annyira pejoratív, ezért gondoljuk azt, hogy ha valaki nárcisztikus, akkor azonnal olyan valaki lesz, akit kerülnünk kell. Pedig a nárcizmusnak van egészséges szintje is, és kivétel nélkül mindenkinek vannak ilyen jellemvonásai.
Ezeket láttad már?
Egészséges nárcizmus létezik, ami minden emberben ott van, és ezzel semmi probléma nincs. Sőt, vannak olyan helyzetek, amikor ez dominál, amikor ez egy kicsit erőteljesebben megjelenik, ez elkerülhetetlen. Ám ha valaki nem szenved nárcisztikus személyiségzavarban, akkor ő maga is látja majd, hogy nem a legjobban reagálta le a dolgokat, és nem volt helyénvaló, amit csinált.
Hasonlóak az NPD-s és az egészséges nárcisztikus tulajdonságai
Sajnos sokan akkor is nárcisztikusnak titulálnak valakit, ha egyébként nem az, pusztán elégedett magával, és tisztában van az erősségeivel. Pedig az egészséges nárcizmusnak hasonló jelei vannak, és sokan félreértik azt. Csak azért, mert valaki a saját érdekében cselekszik, még nem lesz személyiségzavaros, és sok esetben a rosszindulat is hiányzik a cselekedeteiből. Na de melyek még az egészséges nárcizmus jelei?
- Pozitív önkép
- Magas önbecsülés
- Magas önbizalom
Butaság lenne azt hinni, hogy a nárcisztikus viselkedésjegyek nem lehetnek pozitívak, vagy ne lennének pozitív következményei, hatásai, ha valakiben csupán az egészséges mértékben található meg. A fentiek az NPD-seknél is jelen van, ám ezeknek mértéke nagyban eltér.
Hogyan viselkedik valaki, akinek egészséges nárcisztikus szintje van?
- Könnyen meghúzza a határait.
- Tud nemet mondani, és nem feszeng rajta.
- Asszertív kommunikációt folytat.
- Büszke az elért eredményeire.
- Tisztában van a pozitív tulajdonságaival.
Hol a határ az egészséges és az egészségtelen nárcizmus között?
Bár a nárcisztikus jelzővel sokan dobálóznak, csak a megfelelő végzettséggel rendelkező szakemberek állíthatják fel a diagnózist. Ettől függetlenül több ponton is élesen megfigyelhető, hogy valaki nárcisztikus, vagy csak az egészséges mértékű nárcizmus található meg benne.
Az egészséges nárcizmus képviselője büszkén beszél az eredményeiről, de mindig csak akkor és ott, ahol és amikor helye van, feleslegesen nem dicsekszik ezekkel. Ám a nárcisztikus ember gyakran fentről beszél, hajlamos lenézően viselkedni. Mindig megpróbál rád licitálni, és indokolatlan helyzetekben próbálja elmesélni, miért ő a legjobb.
A romantikus kapcsolatokban az egészséges nárcizmussal bíró személy kiáll a saját érdekeiért és igényeiért, hangot ad annak, ha zavarja valami. Ám ilyenkor is figyel arra, hogy tiszteletet tanúsítson a másik személy felé, és közben ne bántson másokat feleslegesen. Az NPD-s emberek nem képesek ilyen mértékű tapintatra, ők meggondolatlanul a másikra zúdítják a problémáikat, bajaikat, és közben nem veszik figyelembe, milyen stílusban kommunikálnak. Ha a másiknak válasza érkezik a mondandóra, figyelmen kívül hagyják, mert csak a saját érdekeiket nézik.
A segítségkérés módja is nagyban eltér. Az egészséges nárcizmus esetén az adott személy megkéri az arra kompetens embert, hogy segítsen neki valamiben. Belátja, hogy a másik jobb ebben, és nem titkolja, hogy most bizony szívességre, segítségre van szüksége. A nárcisztikus emberek azonban inkább hátulról fogják meg a dolgokat, és úgy tesznek, mintha a másik barátai lennének, majd amikor már a belső kör tagjai, akkor csináltatják meg a feladatot a másik személlyel.
A bókok kezelésében is sok eltérés van: az egészséges nárcizmus során az ember fogadja őket, és megköszöni. Sőt, olyan is van, hogy elmondja, neki is tetszik az adott nap a haja, a ruhája, vagy remekül érzi magát a bőrében amióta sportol. Az NPD-s személyek a helyzeteket alakítják úgy, hogy végül a másik személynek kötelező legyen bókolnia neki. Kierőszakolják a szép szavakat, és ha valakinek nem jut eszébe még így sem megdicsérni, nagyon megsértődnek.
Mi okozza az egészséges nárcizmust?
Mint említettük, az egészséges nárcizmus szinte mindenkinél jelen van, az a ritkább eset, amikor valakiben nagyobb mértékben. Ám azt, hogy ki melyik kategóriába tartozik, sokszor a genetikai és környezeti tényezők kombinációja határozza meg.
A gyerekek az életük egy szakaszában csak kapnak, és ez így van jól. Ám ahogyan idősödnek, egyre több adok-kapok szituációval találkoznak. Hogy valakiben mennyire alakulnak ki nárcisztikus vonások, abban nagyban meghatározó lehet, hogy ezekben a szakaszokban milyen útmutatást kap otthonról, mit tartanak majd normálisnak. Több tanulmány is arról számolt be, hogy azokban a gyermekotthonokban, ahol a gondozók megengedőbbek voltak a gyermekekkel szemben, sokkal több nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizált egyén lett.
A nárcisztikus embereket tehát általában a manipulációra való hajlam, a hatalomvágy, a mások lenézése, a túl magas önbizalom, a folytonos visszaigazolás keresése jellemzi. Ezzel szemben az egészséges nárcizmus lényege, hogy az ember nem kizsákmányoló, vagy jogosultságra törekvő módon igyekszik kielégíteni a szükségleteit, hanem képes magas önbecsülést kialakítani anélkül is, hogy kényszerrel élne, esetleg lenézne másokat.