Itt a magyarázat: ezért akarnak a nárcisztikusok mindig áldozatok lenni

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A nárcisztikusok nem rettennek meg attól, hogy az áldozatot játsszák, ugyanis ilyenkor azt érzik, sokat nyernek vele, ha a másikban sikerül bűntudatot ébreszteni. Ez is a manipuláció egyik formája, hogy a dolgok úgy alakuljanak, ahogyan ők szeretnék.

Ezt tudnod kell, ha közel áll hozzád egy nárcisztikus
Ezt tudnod kell, ha közel áll hozzád egy nárcisztikus
Fotó: Profimedia

Te játszottad már valaha az áldozatot? Ha igen, emlékszel, pontosan mi volt vele a célod? Az áldozatszerep tudatos felvétele alapvetően nem csak a nárcisztikusok egyik eszköze. Nem mindenki nárcisztikus, aki így tesz, és nem is minden nárcisztikus eszköztárában található meg.

Sok mindent támadásnak vesznek a nárcisztikusok

A nárcisztikus személyiségzavar egy összetett mentális egészségi állapot, és soha nem személyes választás. Számos oka lehet annak, hogy egy nárcisztikus az áldozatot játssza. Hogy a nárcisztikusok valóban áldozatnak érzik-e magukat, vagy csak eljátsszák az áldozat szerepét, hogy a társadalmi interakciókat a saját javukra hangolják, nem mindig egyértelmű. A témában még nincsen túl sok olyan kutatás, amely ezt egyértelműen ki tudná mutatni, sőt, inkább az bizonyítható, hogy mindkettő előfordul az NPD-sek esetében.

Általánosságban elmondható, hogy a nárcisztikus személyiségű emberek nincsenek tisztában a viselkedésükkel, és azzal, hogy ezek hogyan hatnak másokra. Előfordulhat, hogy még akkor sem képesek észrevenni a hibákat, ha nyíltan rámutat valaki. Ezért érzik támadásnak, ha ellentmondasz nekik, vagy felhívod a figyelmüket arra, mit csinálnak rosszul.

Az alacsony önvizsgálatra való hajlam a túlzott felsőbbrendűségi érzéssel párosulva képtelenné teszi őket arra, hogy a helyzetet a realitáson át lássák, ne pedig úgy, ahogyan számukra megfelelő. Éppen ezért, sokan nyúlnak az áldozatszerephez.

5 mondat, amiről azonnal lebukik egy rejtett nárcisztikus: nehéz őket felismerni, a következő jeleket kell keresni bennük

5 mondat, amiről azonnal lebukik egy rejtett nárcisztikus: nehéz őket felismerni, a következő jeleket kell keresni bennük

Az NPD tünetei predesztinálják, hogy előbb-utóbb áldozatszerepben tűnjön fel valaki

Az, hogy egy nárcisztikus miért játssza az áldozatot, közvetlenül összefügghet az NPD néhány olyan tünetével, mint a jogosultság érzése, az alacsony belátási képesség, a nagyképűség, a nárcisztikus düh és az alacsony empátia.

A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő személyeknek erős lehet a jogosultságérzete. Ez azt jelenti, hogy azt hihetik, hogy eleve megérdemlik a különleges bánásmódot, elismerést és kiváltságokat. Ha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan ők szeretnék, előfordulhat, hogy dühvel reagálnak, és úgy érzik, hogy másokat kell hibáztatniuk, amiért „elrontották a dolgokat”.

A jogosultság érzése azt is eredményezheti, hogy a nárcisztikus személyiségű ember azt gondolja, hogy bármit tesz, az mindig a tökéletes tett, és mindig a helyes utat választották. Éppen ezért, ha úgy érzik, hogy nem kapnak elég dicséretet és elismerést ezért a cselekedetért, előfordulhat, hogy áldozatot játszanak, ilyenkor hangzik el gyakran a bűvös mondat: „Nem hiszem el, hogy így viselkedsz azok után, amit érted tettem!”. Így a nárcisztikus a hős szerepéből átvált az áldozat szerepébe.

Az okok amelyek az áldozatszerepet kiváltják

Védelmi mechanizmus

Vannak olyan nárcisztikusok is, akik védelmi mechanizmusként használják az áldozatszerepet. Őket ez óvja meg a fájdalmas emlékek felidézésétől, ez segít megbirkózni a mindennapi problémákkal, és az önérzetüket fenyegető helyzetekkel. A nárcisztikusok számára az egyik legrosszabb forgatókönyv, ha valamikor azzal kell szembesülniük, hogy ők nem elég jók, vagy valamit elrontottak. Ám ha áldozatszerepben vannak, inkább a sajnálatra tehetnek szert.

A nagyképűség is védekezés

Ugyanilyen védekezési mechanizmus náluk a nagyképűség is. Gyakran hamis alapokon fekszik az önképük, és nem létező hatalmat tulajdonítanak maguknak. Úgy tekintenek a személyükre, mintha szuperhősök lennének, akiknek átlagon felüli tisztelet jár, és akiknek mindig, mindenből nyertesen kell kijönniük. A nárcisztikusok ezeket a hiedelmeket a fájdalmas gyerekkori élmények kompenzálására alakították ki általában.

Kontrollvágy minden felett

Ezen kívül, a kontroll megszerzése és megtartása is fő cél a nárcisztikusok számára. Ha úgy érzik, már nem ők irányítanak egy szituációt, akkor egyszerűen felveszik az áldozatszerepet, manipulálnak, és még akkor is náluk van a hatalom, ha alapvetően az elesett szerepet veszik fel. A legújabb felmérések szerint, az NPD-sek sokkal egyszerűbben átlátnak az embereken, mesterien olvassák, kiben milyen érzések dúlnak, ezért nincs nehéz dolguk.

glamour plusz ikon Érezd magad megtisztelve, hogy ágyba bújik veled: ilyen a szex egy nárcisztikussal

Érezd magad megtisztelve, hogy ágyba bújik veled: ilyen a szex egy nárcisztikussal

Hogyan védekezz a nárcisztikus áldozatszereptől?

Még ha el is fogadod, hogy a nárcisztikus személyiségzavar egy komplex mentális állapot, és nem személyes választás, akkor is nyomasztó érzés lehet, hogyha valaki állandóan az áldozatszerepet veszi fel. Ilyenkor sajnos hiába reménykedsz abban, hogy az adott személy ezt levetkőzi vagy kinövi, ez nem így működik az NPD esetében. Éppen ezért, sokkal egyszerűbb, ha a saját hozzáállásodon változtatsz, és a magad oldaláról próbálod meg egyszerűbbé tenni a dolgokat.

Ne vedd magadra!

Ez sosem könnyű, de ha tudatosan kezeled a szituációt, sikerülni fog. Mindig emlékeztesd magad, hogy ez a szituáció felett nincs kontrollod, és nem miattad alakul így.

Ne légy partner!

Sose menj bele ebbe a játszmába, ha kell, inkább sétálj el a szituációból. Ne engedd, hogy a másik azt gondolja, hatalma van feletted.

Óvakodj tőlük! Ismerd meg a repülő majmokat, a nárcisztikusok legfontosabb szövetségeseit

Óvakodj tőlük! Ismerd meg a repülő majmokat, a nárcisztikusok legfontosabb szövetségeseit

Légy erős!

Természetesen, talán egy-egy percre elgondolkodsz azon, hogy tényleg annyira rossz ember vagy-e, mint a másik állítja, de muszáj, hogy lásd, mekkora szereped van ebben valójában, és mennyi csupán a nárcisztikus ember áldozatvállalása.

A legjobb, ha mindig a helyzetet vizsgálod, és a konkrétumokból kiindulva vizsgálod meg, miért játssza a másik fél az áldozatot. Általában az erre fakadó hajlam az alacsony önbecsülésből, alacsony empátiából, és az irányítás iránti igényből fakad. Mindig emlékeztesd magad, hogy mivel az NPD egy mentális betegség, ez a viselkedésforma egy tünet, nem pedig egy választás.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Így nézett ki Sydney Sweeney, amikor életében először lépett a vörös szőnyegre: már akkor is igazi stíluskirálynő volt

Így nézett ki Sydney Sweeney, amikor életében először lépett a vörös szőnyegre: már akkor is igazi stíluskirálynő volt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)