Ha ezek a szituációk ismerősek, akkor esélyes, hogy egy nárcisztikus személlyel van dolgod
A nárcisztikus személyiségzavar egy olyan pszichés betegség, ami nagy mértékben befolyásolja azt, hogy egy ember hogyan érzékeli a saját személyiségét és a másokhoz való kapcsolatát. Ez rendkívül káros lehet magára a betegre és a környezetére nézve is. Amennyiben azt veszed észre, viharos a kapcsolatod egy barátoddal és a következő szituációk ismerősen hangzanak, akkor esélyes, hogy egy nárcisztikus személlyel van dolgod:
Ezeket láttad már?
– Társaságban, kezdeti barátságban és később bizonyos alkalmanként nagyon odafigyelő, nagylelkű és szórakoztató. Közben viszont mindig vannak olyan időszakok, mikor rá sem ismersz, mert annyira rosszul bánik veled.
– Egyfolytában arról beszéltek, hogy milyen nagylelkű dolgokat tett mások miatt, vagy milyen eredményeket ért el. Viszont ennek az az oka, hogy állandó figyelemre, elismerésre és megerősítésre vár.
– A saját sikerét fontosabbnak érzi, mint a tiédet, ezért mindig az ő történetei kapnak nagyobb hangsúlyt. Például hogyha te kaptál egy előléptetést, akkor nem őszinte gratuláció lesz a reakció, hanem megpróbál rákontrázni az eredményedre vagy lebecsméreli azt.
– Mikor valamiért csalódik benned, hatalmas jelenetet rendez, ezért inkább próbálsz rendkívül óvatosan viselkedni, hogy elkerüld ezt a kellemetlen szituációt.
– Azt gondolja, hogy csak egy vélemény és nézőpont lehet helyes – méghozzá az övé. Még észérvekkel se tudsz vele vitatkozni, hiába próbálod, mert ugyanúgy sértődés vagy veszekedés a vége minden alkalommal.
– Amennyiben nem kedveli egy közös barátotokat, vagy akár a párodat, manipulatív módon kezd arra ösztönözni, hogy vess véget a kapcsolatnak. Mindebben az a probléma, hogy ezt nem a te érdekedben teszi, hanem azért, hogy igazat adj nekik és végeredményben csak rá tudj támaszkodni.
– Nem bírja elviselni a kritikát, még akkor se, hogyha az építő jellegű és ízlésesen van tálalva. Ilyen esetben az első reakciója az, hogy biztosan csak féltékeny vagy rá.
– Egyfolytában rossz dolgokat mond vagy terjeszt másokról és úgy tűnik, hogy a sikereiket figyelembe se veszi. Hiába érezteti azt veled, hogy te különleges vagy, alkalmanként visszahallod, hogy rólad is hasonlóan negatív dolgokat mond a hátad mögött.
– Gyakran hazudnak azért, hogy jobb színben tűnjenek fel mások előtt vagy manipulálni tudjanak. Hogyha másról valami negatívat terjesztett vagy a háta mögött kárt okozott neki, szemrebbenés nélkül letagadja, máshogy adja elő és kiszínezi a történteket.
– Még akkor is, hogyha az elején folyton kedveskedett neked, egy idő után elkezd szarkasztikus megjegyzéseket tenni a személyiségedre, kinézetedre, képességeidre. Ezzel azt éri el, hogy szép lassan leépíti az önértékelésedet és bármit el fogsz viselni azért, hogy a kegyeiben járj – mivel „amúgy is olyan hálátlan, rossz barát vagy és egyébként se érdemled meg a barátságát”...
Ismerős? Akkor nagy valószínűséggel a barátod egy nárcisztikus személyiség. Ha fontos számodra a kapcsolatotok, akkor megpróbálhatsz leülni és nyíltan beszélni vele – de ha már odáig fajult a dolog, hogy nem bírod elviselni az állandó megalázást, egészségesebb megoldás megszakítani a kapcsolatot.
Szerző: Horváth Anett