A neurológus elmagyarázza, hogyan irányítja az agyunkat a nárcisztikus ember

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Egy kapcsolatban, legyen az baráti vagy szerelmi, esetleg családi, természetes, hogy vannak olyan helyzetek, amikor valamilyen szinten alá-fölé rendelt viszonyok jönnek létre. Ezzel nincs is probléma, ha van lejárati ideje, illetve ha ebben az időszakban nem alakulnak ki olyan trendek és szokások, amelyeket az egyik fél méltatlannak érez. Pedig ha a másik fél nárcisztikus, akkor ő pontosan ezeket az alkalmakat ragadja meg az irányításra, amelyet soha nem ad majd vissza.

Te felismered a nárcisztikus embert a szokásairól?
Te felismered a nárcisztikus embert a szokásairól?
Fotó: Profimedia

Persze a helyzet még ekkor sincs veszve, nem lehetetlen kilábalni egy nárcisztikus ember fogságából, ám ahhoz jó ha tudod, milyen dinamika alapján működnek ők.

Mint annyi mindent a pszichológiában, a nárcisztikosok irányítási módszereit is az egereken végzett kutatásokkal vizsgálták meg. Nem véletlen, az egerek agya rendkívül hasonlít az emberi agyhoz, így számtalan dolognak a végére járhatunk a segítségükkel. Az alárendelt egér agya ugyanis szinkronizálva van a domináns egérrel, épp úgy, mint az embereké az egészségtelen viszonyokban, kapcsolatokban.

Minden nap börtön: élet a nárcisztikus emberrel

Az emberi működés akkor ideális, ha az életben helyet kapnak a barátok, valamint a szerelmi partnerek egyaránt. Ha hallgatunk mindkét fél véleményére, és fenntartásokkal tudjuk azokat kezelni, amennyiben azt kívánja a helyzet. Ezekben a viszonyokban nem lehet hiányérzetünk, azt kell éreznünk, hogy megkapjuk azt, amire szükségünk van.

Egy viszony akkor kiegyensúlyozott, ha mindkét fél képes érvényesíteni az akaratát, és kiállni az igazáért úgy, hogy nem kell attól tartania, hogy ez a kapcsolat végét jelenti. Ebben az esetben a felek kölcsönösen függőek, ami egészséges, és a működés autonómiát, önbecsülést, kölcsönös tiszteletet és határozott kommunikációt igényel. Ha nem így történik, felborult az egyensúly, és valami nincs rendben.

10 mondat, amivel visszaverheted egy nárcisztikus támadását

10 mondat, amivel visszaverheted egy nárcisztikus támadását

Azoknál a viszonyoknál, ahol a hatalom kiegyensúlyozatlan, például a bántalmazó kapcsolatoknál, ez nem így működik. Ott az egyik egyén vezet, a másik követ, az egyik fél dominál, a másik pedig alkalmazkodik. Ezeket a kapcsolatokat az állandó konfliktusok és hatalmi harcok jellemzik. A negatív szereplő itt a mester, aki agresszív és motivált, célja a hatalma megtartása.

Míg az alkalmazkodó passzív a viszonyban, őt a szeretet, valamint a kapcsolat fenntartása motiválja. A legtöbb ember személyiségében mindkét típus megtalálható attól függetlenül, hogy túlnyomórészt mindenki egy kategóriába tartozik. Például, sok társfüggő alkalmazkodó, a legtöbb nárcisztikus férfi pedig szeretettel gyakorolja az úriemberi szokásokat.

Az idő adja a nárcisztikus hatalmát

Tévedés azt gondolni, hogy a nárcisztikus ember már a kapcsolódás első perceitől irányít, sőt! A tudomány szerint más tényezők is közrejátszanak a dolgok alakulásában. Ugyanis minél többször lépünk valakivel kölcsönhatásba, annál mélyebben szinkronizálódik az agyi tevékenységünk a másik féllel.

Éppen ezért, hogy a nárcisztikus embernek mekkora hatása van ránk, azt nagyban befolyásolja a kapcsolat élettartama, valamint annak mélysége. Nem véletlen, hogy általában a legközelebb álló személyekkel alakulnak ki ezek az egészségtelen viszonyok, akikkel egyébként rengeteg időt töltünk.

Hogyan irányítja a partnerünk az agyunkat?

Vissza az egerekhez és az agyszinkronhoz, amely lehetővé teszi, hogy az egyik fél a domináns, a másik fél pedig az alárendelt szerepet töltse be. A kutatások szerint, az egyenlőtlen kapcsolatokban a domináns fél agyműködése magával ragadja a partnert, akinek az agya szinkronizál majd vele. Ez a mintázat pedig napról napra erősebbé válik, ezért nem csupán kilépni belőle, de már felismerni is hihetetlenül nehéz a helyzetet.

Mi több, elképzelhető, hogy az alárendelt más ideális kapcsolataiban könnyen kiáll a véleménye mellett, és a baráti társaságban ő a határozott egyén. Ha azt látod, valaki otthon mégis ezzel ellentétesen viselkedik, ott az esetek nagy százalékában hiba csúszott a dinamikába és a hatalmi viszonyba.

Nárcisztikus személyiségzavar: ha 9-ből 5 pont stimmel, akkor valószínű, hogy az illető az

Nárcisztikus személyiségzavar: ha 9-ből 5 pont stimmel, akkor valószínű, hogy az illető az

Árulkodó még, hogy az alkalmazkodó emberek sokkal inkább összpontosítanak másokra, mint magukra. Ha megkérdezed őket, mi jár a fejükben, általában mások problémáit próbálják megoldani, soha nem magukat helyezik az első helyre.

Hogyan küzdj egy nárcisztikus ember ellen?

Sajnos a szinkronizálási folyamat automatikus, a tudatos irányításunkon kívül történik. Mi több, általában a domináns partnernek nincs késztetése arra, hogy feladja az irányítást, csak így képes létezni. A beosztott partneren múlik, hogy megváltozik-e a kapcsolat dinamikája valaha. Ha felismerted, hogy egy nárcisztikus emberrel állsz szemben, apró lépéseket kell tenned, hogy tartós változást érj el, amelyek a következők:

  1. Olvass sokat a társfüggőségről! Sajnos a legtöbb alárendelt fél emiatt ragad benne egy párkapcsolatban egy nárcisztikus partnerrel.
  2. Ne reagálj! Az uralkodó felet az motiválja, hogy látja, hogy hatása van feletted. Természetesen borzasztóan nehéz az ilyen helyzetekben csendben maradni, és megállni, hogy ne reagálj rá, de hosszútávon ez a kifizetődő.
  3. Tegyél valamit magadért minden nap! Építsd az önbecsülésed, szeress bele magadba újra és újra! Minél tisztábban látod az értékeidet, annál egyszerűbben szabadulsz ki a nárcisztikus emberek fogságából. Nem vágysz majd az elismerésükre, mert azt megadod magadnak.
  4. Szintén a tanulási folyamat része a nemet mondás művészete. Ülj le, és gondold végig, milyen határokkal lennél boldog. Aztán alkalmazd ezeket a mindennapokban is! Nem kell, hogy egy nap alatt mindent megváltoztass, de ha apró lépésekben meghúzod a határaidat, azt a környezeted is látja és értékeli majd.
  5. Szokások a nárcisztikus partner nélkül: legyenek olyan dolgok, amelyek csak a tieid, és amelyhez ő nem kapcsolódik, nem tart veled. Egy idő után észreveszed majd, mennyire felszabadító egy olyan közegben mozogni, ahol a nárcisztikus ember bénító hatalma már nincs jelen.
  6. Meditálj! A meditációnak köszönhetően az elméd napról napra erősebb lesz. Megtanulod, milyen az, amikor az agyad, a gondolataid megpihenhetnek végre, és nem kell állandóan védekező mechanizmusban működniük. Minél mélyebben kapcsolódsz magaddal, annál egyszerűbben érzed majd, ha olyan emberrel kell együttműködnöd, aki nincs rád jó hatással!
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Bővelkedett meglepetésekben a Sztárban sztár All Stars: hatalmas nevek estek ki a versenyből

Bővelkedett meglepetésekben a Sztárban sztár All Stars: hatalmas nevek estek ki a versenyből

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

5 bakancslistás film olyan élethelyzetekkel, amikről órákig lehet beszélgetni (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)

Pár hasznos tipp, hogy a cikluszavar ne okozzon többé problémát (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen tudják a PMS-ről (x)

Magyar művész alkotásával újult meg a Pandora üzlete Budapesten- Te láttad már? (x)

Magyar művész alkotásával újult meg a Pandora üzlete Budapesten- Te láttad már? (x)