10 mondat, amivel visszaverheted egy nárcisztikus támadását
Ha egy nárcisztikussal kerülsz interakcióba, gyakran érezheted magad összezavarodva, frusztráltnak, dühösnek, idegesnek és úgy, mintha kihasználtak volna. Legyen szó a párodról, a barátodról, egy családtagról vagy a kollégádról, kimeríthet a velük való kommunikáció. A szakértők szerint azonban a következő 10 mondattal könnyen lefegyverezheted őket egy-egy beszélgetés vagy vita során.
Ezeket láttad már?
A nárcisztikus emberek gyakran próbálnak érzelmi reakciókat kiváltani, hogy megszerezzék az uralmat mások felett. Manipulációhoz és hazugságokhoz folyamodhatnak, hogy elérjék azt, amit akarnak.
Éppen ezért fontos, hogy próbálj meg higgadt maradni, ha vitába keveredsz velük, valamint igyekezz a lehető legtömörebben fogalmazni, hogy később ne tudják felhasználni ellened azt, amiket az érzelmeid hatására mondasz - magyarázza Carvalho mentálhigiénés tanácsadó, terapeuta.
Íme, 10 mondat, amivel visszaverheted egy nárcisztikus támadását!
Ez nekem így nem jó.
A nárcisztikusok döntéseket hozhatnak helyetted anélkül, hogy megkérdeztek volna. Fontos, hogy ilyen esetekben kiállj magadért és tudasd velük, ha valami nem felel meg számodra. Semmiképp nem menj bele valamibe, amit valójában nem szeretnél megtenni.
Megértem, amit te érzel, de én máshogy érzek.
Egy vita során nem kell minden áron bebizonyítanod, hogy neked van igazad. Teljesen rendben van, ha egy bizonyos helyzetet két ember másképp lát. Ha megpróbálod meggyőzni a saját igazadról, a magyarázkodásodat később felhasználhatja ellened.
Én nem így látom magam.
A nárcisztikusok gyakran attól érzik jobban magukat, hogy negatív érzéseket keltenek a másik emberben önmagukkal kapcsolatban. Fontos, hogy teljesen biztos maradj magadban, és ne hidd el nekik, amikről a lelked mélyén te is tudod, hogy nem igaz.
Én másképp emlékszem rá.
Sokszor előfordul, hogy egy nárcisztikus azt állítja valamiről, hogy meg sem történt, csak te képzelted - vagy épp ellenkezőleg, megpróbálják elhitetni veled, hogy amiről beszélsz, az valójában meg sem történt.
Csak akkor fogok veled erről beszélgetni, ha hajlandó vagy meghallgatni, és megpróbálod megérteni az én nézőpontomat.
Ha előre lefekteted a határokat, az segíthet abban, hogy a beszélgetésben a nárcisztikus partner nyitottabb legyen. Ha nem tartja a be a kérésedet, nem kell vele megvitatni az adott témát.
Nem fogom elmagyarázni, miért fontos ez nekem, csak fogadd el!
Észben kell tartanod, hogy ha hosszasan elkezdesz magyarázni valamit egy nárcisztikusnak, az lehetőséget ad neki arra, hogy később az akkor elhangzottakkal manipuláljon téged. Ilyen helyzetekben inkább ne magyarázkodj, csak ragaszkodj ahhoz, ami fontos neked.
Nem vagyok hajlandó erről beszélgetni.
Egy nárcisztikus gyakran olyan témákat hoz fel, amelyekről pontosan tudja, hogy nem akarsz beszélni, mert valamiért kellemetlenül érint téged. Ilyenkor csak jelentsd ki, hogy erről nem fogsz vele beszélgetni, anélkül, hogy hosszasan megindokolnád.
Ha továbbra is így beszélsz velem, elmegyek!
Ha a beszélgetés kezd mérgezővé válni, tedd világossá számára, hogy nem viseled el a tiszteletlenséget. Egyértelműen és határozottan húzd meg a határaidat.
Én most kilépek ebből a beszélgetésből.
Fontos, hogy ragaszkodj a határaidhoz! Vedd észre, mikor jön el az a pont, amikor abba szeretnéd hagyni a beszélgetést, és lépj ki belőle, mielőtt manipulálhatna és összezavarhatna.
Köszönöm a meghívást, de nem vagyok elérhető.
Ha meg akarod szakítani a kapcsolatot egy nárcisztikussal, tisztelettel, de határozottan tudasd vele, hogy jelenleg nem vagy elérhető a számára és nem érdeklődsz iránta.
Kérj segítséget, ha szükség van rá!
Ha egy nárcisztikusal állsz szemben, hasznos lehet, ha segítséget kérsz a barátaidtól, a családtagjaidtól vagy egy mentálishigiénés szakembertől. Ők támogathatnak érzelmileg és segíthetnek megőrizni a realitásérzékedet, valamint megszabni a határokat önmagad védelme érdekében.
Forrás: verywellmind.com