Eddig talán nem jól szellőztetted az otthonod, és még csak fel sem merült benned, milyen károkat okozol ezzel
Azokban a hónapokban, amikor melegebb az időjárás, sokan szeretünk nyitott ablaknál dolgozni, sütni-főzni, esténként pedig különösen üdítő tud lenni az otthonunk kiszellőztetése. Amióta viszont hűvösebb van, talán te sem szellőzteted pár percnél többet az otthonod, ezzel viszont könnyen lehet, hogy nagy hibát vétettél. A jó hír, hogy ezt könnyen orvosolhatod!
Ezeket láttad már?
Ha mostanában te is jóval kevesebbet szellőztetted az otthonod, mint a nyári hónapokban, vagy kora ősszel, az alapvetően még nem jelent rosszat. Van viszont egy bizonyos időtartam, amihez nap mint nap érdemes tartanod magad, ugyanis számos előnnyel gazdagodhatsz általa, ellenkező esetben viszont előfordulhat, hogy meglehetősen komoly kellemetlenségekkel kell szembenézned.
Ennyi ideig kellene szellőztetni
A szakértők szerint annak ellenére, hogy ősszel és télen jóval hűvösebb az időjárás, mint a nyári hónapokban, minden nap körülbelül 10 percig kellene szellőztetnünk az otthonunkat - számolt be róla a Yahoo News. Igaz, hogy egy meglehetősen hűvös, esős napon ez különösen sok időnek tűnhet, azonban bőven van rá okunk, hogy tényleg nap mint nap így tegyünk.
Ezért olyan fontos
Helen O'Connor, a 247 Blinds termékmenedzsere a Yahoo News-nak elárulta: ha minden nap nagyjából 10 percet szellőztetünk, az serkenti a friss levegő áramlását és megakadályozza a páralecsapódást, ami pedig segít elkerülni a penészesedést. Ráadásként a környezetünknek is jót tesz, javíthatja a hangulatunkat és hozzájárulhat ahhoz, hogy kevésbé legyünk stresszesek.
Ha nem figyelsz rá
„A penész jól fejlődik azokon a területeken, ahol magas a nedvesség és a páratartalom, társulva az alacsony légáramlással, és gyorsan elszaporodik azokon a helyeken, ahol víz van jelen, vagy pang a levegő” - figyelmeztetett O'Connor, hozzátéve, hogy a penész gyakrabban okoz problémát az évszakok váltakozásakor, illetve ha az otthonunkban nem tapasztalható állandó légáramlás a fűtőtest, a ventilátor vagy a légkondicionáló által.
„Az egyrétegű üvegezésű vagy huzatos ablakok gyakran problémát jelentenek a penész és a penészgomba kialakulásában olyan tényezők miatt, mint a páralecsapódás és a por. Egyetlen ablak sem mentes a páralecsapódástól, különösen a téli hónapokban, amikor sok hideget tapasztalunk. Emiatt az ablakaink, a redőnyök és a függönyök, valamint az otthonunk falai és sarkai megsérülhetnek. Ha nem hagyod, hogy az otthonod lélegezzen, akkor olyan környezetet alakítasz ki, ami penészesedni kezdhet” - hangsúlyozta O'Connor.
A fürdőszobák különösen érzékenyek
Ha esetleg arra gondolnál, hogy a hálószobában és a nappaliban kiszellőztetsz, a fürdőt viszont hanyagolod, hogy ott melegebb maradjon a hőmérséklet, sajnos azzal is nagy hibát követhetsz el. „A fürdőszobák a leginkább érzékenyek a penészesedésre a párás zuhanyok és fürdők magas páratartalma miatt – ez az az állapot, amelyben a penészspórák szaporodnak.
Illetve a fürdőszobákban gyakran rossz a szellőzés, ami meggátolja a nedvesség távozását, különösen télen, amikor az ablakok tárva-nyitva tartása nem mindig lehetséges. Ez ugyanis penészesedéshez vezethet a falakon, sőt a redőnyökön is” - árulta el O'Connor. Vagyis a fürdőszoba szellőztetésére is nagyon fontos, hogy minden nap szakíts időt, természetesen ügyelve arra is, hogy se te, se senki más ne fázzon meg, amíg a fürdőszobában tartózkodik.
Ha már megtörtént a baj
Ha már penészes a fürdőszobád, akkor se ess kétségbe! Lisa Naegele, a Mainland Housekeeping takarítócég tulajdonosa a Yahoo Newsnak több olyan tippet is elárult, amely segíthet a penész eltávolításában. Ilyen például az érintett terület fehérítőszerrel való súrolása, majd a megfelelő szellőztetés.
De a szakértő szerint rendkívül fontos például az is, hogy legalább hetente kitakarítsuk a fürdőszobát, méghozzá úgy, hogy letöröljük és megszárítjuk a nedves felületeket, például a csapokat, fürdőkádat, mosdót és zuhanyfüggönyt. Illetve lehetőleg ne hajtsuk le a WC-ülőkét, ezáltal is elősegítve a légáramlást.
Mindent összevetve tehát napi tíz perc szellőztetés még a legborúsabb, hűvös, esős napokon is aranyat érhet, így tényleg nem érdemes kihagynunk. Ha pedig már penészt tapasztalunk a fürdőszobában, esetleg az otthonunk más részén is, akkor rendkívül fontos, hogy mielőbb kezeljük, eltüntessük, utána pedig még jobban figyeljünk a rendszeres szellőztetésre és a körültekintő takarításra!