Mit tegyél, ha nem tetszik a karácsonyi ajándék?
Szponzorált tartalom
Amíg egy születésnap esetében minden az ünnepelt körül forog, addig karácsonykor meg kell osztani a figyelmet családtagjaink, rokonaink, barátaink között. Ráadásul a karácsonyi ajándékok vásárlását általában évről évre jellemzi egy kis utolsó pillanatos kapkodás. Ezért nagyobb a hibázás esélye, azaz, hogy végül olyan ajándékot választunk, amellyel egy kicsit mellényúltunk. Mit lehet tenni ilyenkor, és, mik a visszaváltás szabályai?
Ezeket láttad már?
Hogyan kerüld el az ilyen helyzeteket?
Ha pontosan tudjuk, "kiszemeltünk" milyen ajándékra vágyik, ekkor van a legkönnyebb dolgunk – az is lehet, hogy pont nekünk említette korábban. Más esetben érdemes kicsit puhatolózni, esetleg családtagoktól, barátoktól segítséget kérni.
Ha semmilyen ötletünk sincs, mindenkinél van olyan ajándék, amivel nagyon nem lőhetünk mellé. De az ötödik karácsonyra adott focilabda nem biztos, hogy mindig a legjobb választás. Ekkor bízhatjuk a végső döntést a megajándékozottra is: például egy olyan boltba szóló ajándékutalvány formájában, ahol tudjuk, hogy szívesen vásárol és nagy eséllyel talál magának tetsző tárgyat.
Azonban így is megeshet, hogy végül nem a megfelelő ajándékot vásároljuk – talán csak azért, mert pár nappal előttünk valaki pontosan ugyanezt ajándékozta. Ugyanígy veled is megeshet, hogy nem azt kapod, amit szerettél volna vagy amire szükséged lenne. Nézzük, hogyan is tudod ilyen esetben visszaváltani a karácsonyi ajándékot!
Mindenképpen legyen meg a vásárlásnál kapott blokk!
A legfontosabb kérdés, hogy meg van-e még a vásárláskor kapott blokk. Ha nincsen, akkor sajnos semmilyen jogalapod nem lesz a visszaváltásra – egyedül a kereskedő jóindulatában bízhatsz, hogy mégis méltányosságot gyakorol veled szemben.
Ha minden vásárláskor kapott papír (adott esetben a jótállási jegy is) kéznél van, és azért szeretnéd az ajándékot visszaváltani, mert az hibás, ekkor van a legkönnyebb dolgod. A jogszabályok értelmében érvényesítheted szavatossági igényedet, azaz az "üzembe helyezéstől" – jelen esetben az ajándék felbontásától – számított három munkanapon belül a kereskedő köteles azt kicserélni vagy visszavásárolni, nem ragaszkodhat a termék kijavításához. Ehhez azonban az is szükséges, hogy a hiba a rendeltetésszerű használatot akadályozza.
És mi a helyzet, ha a hiba más jellegű?
A kereskedőnek ilyenkor nincsen kötelezettsége az ajándékot visszaváltani. Azonban karácsonyi időszakban sok vállalkozás megengedőbb ebben a kérdésben. Ha a visszavásárlást nem is mindig teszik lehetővé, sok esetben beválthatod azt egy ajándékutalványra vagy levásárolhatod az árát.
Másrészt karácsonyi időszakon kívül is sok üzletben – gondolj például a ruhaboltokra – lehetséges a vásárlástól számított harminc napon belül a terméket visszaváltani. Ezeket a darabokat ugyanis sokszor szánják ajándéknak, ezért a boltok is megengedőbbek ilyen termékek esetében.
Milyen szabályok vonatkoznak az internetes vásárlásra?
Internetes vásárlás esetén a kiszállítást – történjen ez átvételi pontra vagy futárszolgálat általi kézbesítéssel – követő tizennégy napon belül lehetőséged van elállni a szerződéstől, azaz pénzvisszafizetést kérned. Ezt akár az ajándékozó, de te is megteheted, mindösszesen a blokkra és ha adtak a termékhez, akkor a jótállási jegyre lesz szükséged. Visszaküldheted a terméket személyesen is, de ezt jellemzően futárszolgálat segítségével szokták megtenni – ekkor azonban a visszaküldés költségei téged fognak terhelni.
A kereskedő minden további nélkül vissza fogja fizetni a vételárat, a csomag visszaérkezésétől számított legkésőbb tizennégy napon belül. Ha kicsúsztál a két hétből, akkor sem kell feltétlen elkeseredned. Sok vállalkozás lehetővé teszi ezen túl is a termék visszaváltását. Ezeknek a feltételeknek érdemes utánolvasnod a bolt weboldalán, itt további kedvezményeket találhatsz.
Ilyenkor is léteznek azonban kivételek a kötelező visszaváltás alól. Nem érvényesítheted az elállási jogodat például egyértelműen személyre szabott ajándék esetében, vagy ha a lezárt csomagolású számítógépes szoftver (például egy számítógépes játék) csomagolását felbontod.
Összegezés
Mint láthatod, nincs külön szabályozás a karácsonyi ajándékok visszaváltására, legfeljebb üzletpolitikai okokból tanúsíthatnak egyes kereskedők nagyobb megértést ebben az időszakban. Ha vissza szeretnéd váltani a karácsonyra kapott ajándékot, nézzük még egyszer, hogy hogyan is tudod ezért a legtöbbet megtenni.
Az alábbiakat fontos tehát tudnod:
- Ha a termék hibás és ez a rendeltetésszerű használatot akadályozza, akkor az ajándék felbontását követő három munkanapon belül pénzvisszafizetést vagy cserét kérhetsz.
- Interneten vásárolt termék esetében a vásárlást követő 14 napon belül elállhatsz a szerződéstől és pénzvisszafizetést kérhetsz. A visszaküldés költségei – például a futárszolgálat díja – ekkor is téged terhelnek.
- Egyéb esetben pedig érdemes körbenézned az üzlet weboldalán, ahol egyedi kedvezményeket találhatsz.
Amire pedig jó, ha figyelsz:
- Legyen meg a vásárlásnál kapott minden dokumentum, így a blokk, számla, jótállási jegy!
- Igyekezz minél hamarabb visszajuttatni a terméket!
- Lehetőleg bontatlan csomagolásban vidd vissza, ha ez nem lehetséges, akkor is próbáld meg hasonlóan visszacsomagolni, ahogy azt vásárlásnál kaptad!