10 dolog, ami tilos újévkor a kínaiak szerint, ha szerencsés évet szeretnél
A kínai újév ugyan csak februárban kezdődik, érdemes azonban megnéznünk, mik azok a dolgok, amiket a kínaiak semmiképpen nem tennének újévkor, mert tartanak a szerencsétlenségtől! Számtalan Tedd! és Ne tedd! létezik a hagyományaikban, ebből most kiemeltünk tizet. Sok minden nagyon ismerős lesz neked is.
Ezeket láttad már?
A kínaiaknál az újévi babonák sokkal komolyabbak, mint nálunk, és nem csak az újév első napjára, hanem biztonsági okokból az első tizenöt napjára vonatkoznak a tilalmak.
Csak semmi gyógyszer!
A kínaiak kerülik a gyógyszerszedést az év elején, mert azt gondolják, hogy aki gyógyszer szed be, az egész évben beteg lesz. A krónikus betegek összetörik a gyógyszertartó edényeiket és reménykednek, hogy meggyógyulnak majd.
Semmi söprögetés és a szemét is marad!
Ez neked is ismerős lehet, hiszen nálunk sem szabad kivinni a szemetet január elsején. A kínaiak szerint a söprögetéssel kisöprögeted a gazdagságodat is, a szeméttel pedig kidobod a jószerencsét is a házból.
Ne vegyél a szádra szerencsétlenséget hozó szavakat!
Ez már sokkal szigorúbb babona, mint amire felénk példák vannak, és jelentős önuralmat is igényel. A kínaiak szerint nem szabad szerencsétlenséget jelentő szavakat használni, mondjuk a halállal, betegséggel, szegénységgel, szellemekkel kapcsolatos kifejezéseket. Az újévkor eufemizmusokkal helyettesítik ezeket a szavakat, mondjuk nem azt mondják, hogy "valaki meghalt", hanem az, hogy "valaki elment". Hát, nem lehet egyszerű Kínában újévkor lebonyolítani egy beszélgetést a piacon.
Csak semmi zabkása és hús reggelire!
Zabkását azért nem esznek a kínaiak, mert úgy tartják, az a szegények eledele, és nem akarják rossz ómennel indítani az újévet. Emellett a buddhista istenek iránti tiszteletből (akikről úgy tartják, hogy ellenzik az állatok megölését) nem szabad húst enni ezen a reggelin, mivel az összes isten várhatóan találkozik és boldog újévet kíván majd egymásnak.
Ne moss és ne vágass hajat!
A kínai újév napján nem szabad hajat mosni. A mandarinban a haj (发, fa) kiejtése (és valóban ugyanaz a karakter), mint a facai (发财), ami azt jelenti, hogy "gazdaggá válni". Ezért nem tartják jó dolognak, ha valaki az újév kezdetén "elmossa a szerencséjét". Ezen a napon kerülni kell a hajvágást, mivel úgy tartják, hogy ez szerencsétlenséget hozhat a nagybácsiknak. Egyre népszerűbb azonban, hogy a kínai újév előtt az emberek levágatják a hajukat vagy új frizurát készíttetnek, hogy a következő évben új külsőt (új "gazdagságot") kapjanak.
Ne moss ruhát se!
Az emberek nem mosnak ruhát az újév első és második napján, mert ezt a két napot a vízisten születésnapjaként ünneplik. A ruhamosást a víz istene iránti tiszteletlenségnek tekintik. A régiek úgy hitték, hogy a víz a gazdagságot szimbolizálja. Úgy vélték, hogy a ruhamosás utáni víz kiöntése a gazdagság kiöntését idézi.
Ne varrogass!
A múltban a nők sok kézimunkát végeztek. De az első holdhónap első napjától az első holdhónap ötödik napjáig nem végeztek semmilyen kézimunkát, még gombot sem varrtak. Ellenkező esetben úgy gondolták, hogy a következő év "nehéz év" lesz (sok-sok varrással).
Ne használj ollót vagy kést!
Az olló pengéiről úgy tartják, hogy olyanok, mint az éles ajkak, amikor az emberek veszekednek. Az olló használatát a kínai újév első napján úgy tekintik, mint a másokkal való veszekedés hoz a következő évben. A kések használatát is kerülni kell a kínaiak szerint, mert úgy gondolják, hogy bármilyen baleset, akár személyt, akár eszközt sért, balszerencsétlen dolgokhoz és a vagyon elapadásához vezet az új évben.
Ne viselj szakadt ruhát!
Te is kerüld az elnyűtt darabok magadra öltését, de ha gyerekek viselnek ilyen darabokat az év első holdhónapjában, az különösen balszerencsét hoz.
Ne viselj fehéret vagy feketét!
A piros szerencsét hoz a kínai újév idején, ezt is jó az eszedbe vésni, de semmiképpen ne visej fehér vagy fekete ruhát, mivel ez a két szín hagyományosan a gyászhoz kapcsolódik, és szerencsétlenséget hoz.