Mikor mondd ki először a bűvös „szeretlek” szót a párodnak?
Új párkapcsolatod van, de még egyszer sem mondtad ki, hogy „szeretlek”? Nos, az hogy mennyi ideig érdemes várnod ezzel, az leginkább attól függ, hogy mit jelent számodra ez a kijelentés. Vannak, akik akár hónapokat vagy éveket is várnak azzal, hogy szerelmet valljanak, mert úgy érzik, hogy annyi eltelt időre van szükségük ahhoz, hogy teljesen biztosak legyenek az érzéseikben. Néhány ember azonban meglehetősen lazán kezeli ezt a témát, és már az első hetek vagy hónapok után bátran mondják azt a párjuknak, hogy „szeretlek”.
Ezeket láttad már?
Egy kutatás szerint az emberek 62%-a gondolja azt, hogy amint szerelmesnek érzi magát, ki is kell azt mondania, 22% szerint legalább hónapokat kell várni ezzel a kijelentéssel, míg 3% szerint minimum egy évnek kell eltelnie, hogy kimondja ezt. Érdekes statisztikai adat továbbá, hogy átlagosan egy férfinak három, egy nőnek pedig öt hónap kell ahhoz, hogy kimondja, „szeretlek”.
Ha túl korán mondod ki a bűvös szót, akkor könnyen lehet, hogy összekevered a szerelmet és a rajongást, hiszen ahhoz, hogy valóban beleszeress a párodba, alaposan meg kell ismerned. A rajongás erős vonzalommal és ragaszkodásérzettel jár, míg a szerelem igazi szoros kötődést és testi-lelki közelséget jelent. Ha tehát a kapcsolatod elején nagyon hevesek az érzéseid, akkor valószínűleg inkább rajongsz a partneredért, mintsem szerelmes vagy belé.
Az, hogy valakit tényleg szeretsz, azt jelenti, hogy olyannak látod, amilyen valójában, és az erősségeivel és a gyengeségeivel együtt maximálisan elfogadod őt. Ez a fajta szeretet viszont nem egyik napról a másikra jön létre. Persze ha már a kapcsolatotok elején sok minőségi időt töltetek együtt, akkor könnyen előfordulhat, hogy rövidebb idő alatt fogsz kötődni a partneredhez, de ehhez is legalább heteknek kell eltelnie.
Általánosságban elmondható, hogy ha két ember szereti egymást, akkor mindegy, hogy ki mondja ki először, hogy „szeretlek”. Ha nem vagy biztos abban, hogy a partnered is ugyanúgy érez, mint te, akkor is elmondhatod neki, hogy mit érzel, csak gondold át alaposan, miért csinálod. Ha csak a tudtára szeretnéd adni, hogy fontos helye van a szívedben, és nem félsz attól, hogy viszonozza-e az érzéseidet, akkor rajta!
Ha úgy érzed, hogy már rendkívül jól ismered a partneredet, a nyelved hegyén van, hogy „szeretlek”, felismered a hibáit, de azokkal együtt fogadod el őt, tartalmas közös emlékeitek vannak, és úgy beszéltek egymásról, hogy hosszú távon együtt képzelitek el a jövőtöket, akkor bátran kimondhatod, hogy szeretlek. Az viszont még ilyen esetben sem mindegy, hogyan mondod ki: ne szex közben, ne akkor, amikor többet ittál egy pohár bornál, és ne is akkor, ha úgy érzed, hogy éppen stresszes vagy. Egy nyugodt, meghitt helyzet viszont tökéletesen ideális ahhoz, hogy megoszd vele, hogy szereted.
De mi történik akkor, ha a partnered nem mondja ugyanezt? Ebben az esetben sincs világvége, sőt, aggodalomra csak akkor van okod, ha ezután elutasítóan viselkedik veled. Lehet, semmi baj nincs, csupán neki több időre van szüksége ahhoz, hogy stabil érzések alakuljanak ki benne. Az viszont fontos, hogy semmit ne erőltess: nyomás alatt senkiből nem válthatsz ki szerelmet, és neked sem válna a javadra, ha kényszerből lenne melletted a partnered.
A lényeg, hogy mindig őszintén és nyíltan beszéljetek egymással. Ha már egy ideje együtt vagytok, és tartalmasnak érzed a kapcsolatotokat, akkor semmilyen gondod nem származhat abból, ha elérkezettnek látod az időt, és kimondod, hogy „szeretlek”. Ha viszont nem érsz célt a kijelentéseddel, arról is jobb, ha a megfelelő időben megbizonyosodsz, ezért ne feledd, hogy veszíteni semmiképpen sem veszíthetsz.