Miért érezzük romantikusabbnak magunkat tavasszal?
Melyik a legmegfelelőbb évszak a szerelem keresésére? Minden jel arra mutat, hogy amikor a nap újra kisüt a hosszú hideg hónapok után, a madarak csiripelnek és a méhek beporozzák a virágokat, olyankor az emberek is boldogabbak és fogékonyabbak a romantikára. Az alábbiakban bemutatunk egy kutatást, amely megmagyarázza miért érezzük magunkat romantikusabbnak tavasszal.
Ezeket láttad már?
Tavasszal megtelik a levegő szerelemmel. De vajon miért? Helen Fischer biológiai antropológus, a Match.com tudományos főigazgatója szerint az agyunk arra van programozva, hogy tavasszal szerelmes legyen. Fischer elmagyarázta, hogy a melatonint termelő tobozmirigy télen aktív, ami álmossá tesz bennünket, így kevésbé vagyunk éberek a romantikus lehetőségekre.
„Tavasszal amint a napfény megérinti a retinát, eléri a tobozmirigyet, ami lelassítja a melatonin termelődését. Ez az, amitől a tavaszi lépteid könnyedebbek, amitől a mámor és eufória érzése tölt el. Ahogy a melatonin visszahúzódik és a fény hatni kezd az agyra, minden okunk van azt gondolni, hogy az emberek egyszerűen vonzóbb partnerekké válnak.”
Fischer szerint ahogy a melatonin csökken, a hormonszint emelkedhet az agyalapi mirigyben: „könnyen előfordulhat, hogy a fény nemcsak az álmosságra van hatással, hanem a szexuális aktivitást is fokozza, és szimplán szexibbnek érzed magad”. Fischer a tavasz látványa, hangjai és illatai által kiváltott izgalomra is hivatkozott. A természet újjáéledése és a tavasz újdonsága serkenti a dopaminrendszert, ami a szerelem egyik mozgatórugója.