Miért beszélünk annyit a gyerekjogokról mostanában?
Pár évvel ezelőtt alig esett szó arról, hogy mihez van joga egy gyereknek. Sőt a múlt évezredben (30–40 évvel ezelőtt) a gyerekek egyáltalán nem számítottak olyan "különlegesnek", mint manapság. Nem sok ember kapta fel a fejét arra, ha egy gyereknek az utcán lekevertek egy pofont, és az sem számított nagy dolognak, ha egy gyereknek a tanárok "leordították a fejét".
Ezeket láttad már?
Egy remek New York-i stand-upos, John Mulaney, az egyik előadásában arról beszél, hogy a nyolcvanas években született, így ha ő konfliktusba került egy felnőttel, a szülei sosem neki adtak igazat, hanem a felnőttnek...
Erre példaként azt hozza fel, hogy ha egy lerobbant, nem túl bizalomgerjesztő kinézetű férfi beállított volna a szülei házába azzal, hogy ő (John) beleharapott a péniszébe, a szülei akkor is rajta (Johnon) kérték volna számon, hogy miért csinált ilyet – ahelyett hogy azt kérdezték volna a férfitól: "Mégis hogy került a maga pénisze a fiam szájába?"
Azon túl, hogy a jelenet nagyon vicces (ha tudjátok, mindenképpen nézzétek meg!), sokat elárul arról, hogy néhány évtized alatt mennyit változott a gyerekek státusza, megítélése és a szülők felfogása arról, hogy hogyan kell nevelni egy gyereket.
A gyermekjogok elterjedése az utóbbi évtizedek legnagyobb forradalma az emberi jogok területén. Rengeteg változás történt, de persze még nagyon sok tennivalónk van. Senki nem dőlhet hátra, amíg még létezik a gyermekkatonaság, amíg kislányokat kényszerítenek házasságra, prostitúcióra, vagy amíg még nem biztosított, hogy a világon minden gyerek iskolába járhasson, megkapja a megfelelő védőoltásokat, és biztonságban nőhessen fel egy gondoskodó családban.
Dr. Gyurkó Szilvia: ´Ezt mindenkinek tudnia kell a gyermekjogokról´
Dr. Gyurkó Szilvia: ´Ezt mindenkinek tudnia kell a gyermekjogokról´
Világszerte számos problémát ismerünk, ami ellen fel kell lépni annak érdekében, hogy a gyerekkor tényleg az a felhőtlen és gondtalan, de tanulással és fejlődéssel teli időszak legyen, ami megalapozza a sikeres felnőttkort. Ha Magyarországot nézzük, nyilván a gyermekszegénység és a gyerekekkel szembeni erőszak kerül fókuszba – meg időnként az oktatási és egészségügyi rendszer. Nem vagyunk problémamentesek, s miközben más országokhoz, régiókhoz képest sokszor nagyságrendileg jobb a helyzet (például a védőoltások, a csecsemőhalandóság vagy a lányok iskolába járása területén), azért nekünk is megvan a magunk baja.
Az utóbbi években sokkal érzékenyebbek lettünk például arra, hogy a gyerekverés probléma – mégis a szülők kétharmada és a gyerekek fele is úgy gondolja, hogy testi fenyítés (atyai pofon, anyai tasli vagy más fizikai erőszakot jelentő büntetés) nélkül nem lehet gyereket nevelni. Szintén egyre többet beszélünk a gyerekek szexuális felvilágosításának (annak hiányának) problémájáról, miközben a gyerekek túlnyomó többsége számára a saját családjában még mindig tabu a szexualitás: a szülők nem beszélnek erről, inkább abban bíznak, hogy az iskolában egy 45 perces tanóra keretében egy védőnő vagy biológiatanár majd "minden problémájukat megoldja".
Dr. Gyurkó Szilvia a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány legnagyobb sikereiről mesél
Dr. Gyurkó Szilvia a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány legnagyobb sikereiről mesél
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány sok-sok tevékenysége csupa ilyen területet érint, mint amikről az előző bekezdés szól. Azt vállaltuk, hogy a magyar társadalomban meglévő tabukat lebontjuk, a tévhiteket megdöntjük, a jó gyakorlatokat elterjesztjük. Van ambíciónk, igaz?
Persze tudjuk, hogy ez nem megy egyedül. Sok-sok támogatóra, partnerre és persze pénzre van szükségünk, hogy ezt megcsináljuk, de hiszünk benne, hogy hozzájárulhatunk a változáshoz. Magunk között úgy szoktunk fogalmazni, hogy a cél a Hold. Lehet, hogy elsőre lehetetlennek tűnik, de mi tudjuk, hogy minden nagy utazás egy kis lépéssel kezdődik. S mi már 4. éve lépegetünk előre egyre több ember támogatását élvezve, úgyhogy a Hold sem tűnik már olyan elérhetetlennek. Ha idén te is segítesz nekünk, még közelebb kerül…