Tényleg összehangolódhat a menstruációd a legjobb barátnődével?
Mindannyiunkkal előfordult már, hogy egyszerre jött meg a menstruációnk a családunk nőtagjaival vagy a barátnőinkkel. Menstruációs szinkronizációnak nevezzük azt a vitatott jelenséget, melynek során a nők menstruációs ciklusa összehangolódik egymással. De vajon tényleg szinkronba kerülünk nőtársainkkal, vagy véletlen egybeesésről van szó?
Ezeket láttad már?
A menstruációs szinkronizáció elmélete szerint az együtt, vagy egymás közelében élő nők menstruációs ciklusának kezdete idővel egyre inkább szinkronba kerül. A McClintock-effektusként is ismert jelenség Martha McClintock után kapta a nevét, akinek híres tanulmánya a Nature című tudományos folyóiratban jelent meg 1971-ben. Azóta számos kutatás jutott arra a megállapításra, hogy a nők menstruációs szinkronizációjának jelensége a puszta véletlennek köszönhető.
Martha McClintock a kollégiumi lakótársai bevonásával végezte el felmérését, ami alapján arra a feltételezésre jutott, hogy a szoros közelségben élő nők szervezete által kibocsátott feromonok a menstruációs ciklusuk összehangolódását eredményezik. Azóta több mint 50 év telt el, de továbbra sem született tudományos magyarázat az elmélet az alátámasztására. A nők menstruációs szinkronizációba vetett hite mégis a mai napig töretlen – elmagyarázzuk, hogy miért.
A női közösség ereje
A legelterjedtebb elmélet szerint a hetvenes években egyre erősödő feminista mozgalmak légkörébe tökéletesen beleillett az a feltételezés, hogy a női közösségek képesek természetes módon összefogni a patriarchátus ellen. A szinkronizált ciklus miatt mindannyian egyszerre termékenyek, így nem válhatnak egyfajta háremmé egyetlen domináns férfi számára. „Ez egy közkeletű hiedelem” – vallja Dr. Alexandra Alvergne, az Oxfordi Egyetem biokulturális antropológiával foglalkozó docense.
Egyetlen férfi „nem tudja egyszerre manipulálni az összes nőt, ezért azt hitték, hogy ez a nők közötti együttműködés egy formája” – teszi hozzá a szakértő. Az évek során számos alkalommal mutattak rá McClintock tanulmányának módszertani hiányosságaira, sőt olyan kutatások is születtek, amelyek tévesnek titulálják az elképzelését, hiszen egyáltalán semmi nyomát nem találták a szinkronizációnak. A nők többsége azonban a saját bőrén tapasztalta már a jelenséget, és egyetért abban, hogy ez nem a puszta véletlen műve.
„Szeretjük az izgalmas történeteket. Szeretnénk valami jelentőségteljessel megmagyarázni a megfigyeléseinket. És az az elképzelés, hogy amit megfigyelünk, a véletlennek köszönhető, nem annyira érdekes.” – magyarázza Dr. Alvergne. Akár a véletlen műve, akár nem, nem ártunk vele senkinek, ha hiszünk abban, hogy egy tudományosan megmagyarázhatatlan kötelék fűz minket nőtársainkhoz, sőt minden valószínűséggel csak erősítjük egymásban az összetartozás érzését.