Innen ismerheted fel, hogy valaki megrögzött hűtlen - 4 jel, hogy a párod sorozatosan megcsal
Ismersz olyan embereket, akiknek mindig a hűtlenség miatt ér véget a kapcsolata? Esetleg te magad vagy az, aki sokszor rossz úton jársz, több esetben ok nélkül, pedig alapvetően nincs problémád a kapcsolatoddal? A megrögzött hűtlenség létező fogalom, vannak olyan emberek, akik egyszerűen képtelenek a hűségre, és nem tudnak monogámiában létezni.
Ezeket láttad már?
Vannak, akik érzelmileg hűtlenek. Ők azok, akik bármennyire is elégedettek a partnerükkel és a kapcsolatukkal, mégis másoknak írogatnak, olyan emberekkel kávéznak, akikkel nem feltétlenül kellene. A másik csapat a testi élvezeteknek hódol: nekik az a lényeg, hogy máshol kapjanak kielégülést. Pedig általában elégedettek a szexuális életükkel, nem azért lépnek félre ilyen módon is, mert ne lennének azok. Egyszerűen csak képtelenek nem megtenni, mert megrögzött hűtlenek.
Mi mozgatja a megrögzött hűtlen embereket?
Ugyan mentegetni semmiképpen nem kell a megrögzött hűtleneket, az mindenképpen fontos, hogy időt szánj arra, hogy megpróbáld megérteni a működésüket. Ha ugyanis egy ilyen partnerrel kerülsz kapcsolatba, jól jöhet, ha tudod, mik a kiváltó okok, vagy milyen megoldási lehetőségek állnak rendelkezésre. És persze azt is, hogy honnan ismerheted fel őket.
Egy friss tanulmány szerint, aki egyszer félrelépett, az sajnos nagy eséllyel újra megteszi majd, matematikailag háromszor akkora az esély rá. Ha pedig többször is megtörténik a hűtlenség, az ember elkezdi normalizálni, és szépen lassan megrögzött hűtlenné válhat. Ám nagyon fontos - ahogy fentebb is említettük - a megrögzött hűtlenség nem korlátozódik kifejezetten a szexualitásra, így akár érzelmi síkon is megtörténhet.
Mik a megrögzött hűtlenség kiváltó okai?
Dr. David Tzali new york-i pszichológus szerint a megrögzött hűtlen meg tud változni, ám a folyamatban kulcsfontosságú lépés a kiváltó ok felismerése. Általában a korábbi traumák, valamint a bizonytalan kötődési stílus miatt alakul ki ez a viselkedési forma, de szerepet játszhat benne a nárcizmus, az izgalomkeresési mánia, az alacsony önbecsülés is.
Néha a sorozatos megcsalás a kapcsolat általános állapotát is tükrözheti. Az érzelmi vagy fizikai intimitás hiánya, a rossz kommunikáció, a megoldatlan konfliktusok vagy a kapcsolaton belüli kielégítetlen elvárások arra késztethetnek egyeseket, hogy máshol keressék a beteljesülést.
A leggyanúsabb jelek
A sorozatos hűtlenség jelei gyakran ugyanazok, mint a megcsalás általános jelei, csupán epizódszerűen jelentkeznek.
Elszámolatlan idő vagy pénz
Nagyjából átlátod a folyamatokat, hogy a párod merre jár, és mikor mit csinál. Ahogyan a kiadásokkal is tisztában vagy. Mégis, valahogy nem állnak össze ezek a területek, elszámolatlan pénz vagy idő marad az asztalon.
Titoktartás
Eddig mindig beszámolt a napjáról, hogy hol és kivel töltött időt. Hozzányúlhattál a telefonjához is, ám most mindig viszi magával, véletlenül sem hagyja őrizetlenül. Mi több, akár jelszót is változtatott a közösségi oldalakon, vagy a telefon képernyőzárjánál, és ingerült lesz, ha ezekre rákérdezel. Ha az első perctől kezdve a privát szférája megsértése lenne, hogy az ő telefonján nézel meg valamit, akkor ez nem egy gyanús jel. De ha hirtelen vált ilyenné, érdemes odafigyelni.
Elhatárolódás
Eddig boldogan terveztétek a jövőt, ám most hirtelen távolságtartóvá vált? Már kerüli a jövőről szóló beszélgetéseket, és a következő nyaralásra is csak legyint, hogy majd visszatértek rá? Semmiképpen sem biztató, ha a közös jövő tervezése hátrébb csúszott a prioritási listán, és ha ez hosszabb időszak után sem változik, akkor mindenképpen beszélj vele erről.
Változások a szokásokban vagy a megjelenésben
Semmi rossz nincs abban, ha pozitív életmódbeli változásokat eszközölünk. A legtöbb pár azonban tisztában van azzal, ha a partner javítani akar a fittségén vagy új külsőt szeretne. Ha azonban a párod hirtelen másképp öltözködik, váratlan hobbikba kezd, vagy megváltoztatja a külsejét, az arra utalhat, hogy valaki másnak akar imponálni.
A sorozatos hűtlenek jellemzői
A pszichológia szerint, a sorozatos hűtlenek alapvetően sokkal toleránsabbak a megcsalással szemben. Ezen kívül, általában impulzív emberek, ahogyan a hűtlenséget is impulzívan követik el, egyáltalán nem figyelembe véve azt, hogy milyen következményekkel járhat ez a kapcsolatra nézve.
A megrögzött megcsalók jellemzői között szerepel még a nárcizmus, az empátia hiánya, a csodálat és az elismerés iránti igény, valamint az izgalomkeresés. Állandóan új impulzusokat keresnek, új élmények után néznek. Nehezükre esik az érzelem kifejezése, és a mély beszélgetésekben való részvétel. Gyakran sebezhetőek, és menekülnek a problémák elől.
Azok, akiknek alacsony az önbecsülésük, azért folyamodhatnak hűtlenséghez, hogy növeljék az egójukat és mások elismerését elnyerjék. Sokszor azért is szeretnének egyszerre több partnerhez kötődni, hogy bebizonyítsák maguknak, kívánatosak és szerethetőek. Ez a típusú vágy általában traumatikus eseményekből, diszfunkcionális családi dinamikából, vagy a gyerekkori elhagyatottságból eredhet. A megrögzött megcsalóknak általában alacsony az önbecsülésük, és félnek a magánytól, elhagyatottságtól is.
Hogyan kezelheted a megrögzött hűtlent?
Rájönni, hogy a partner sorozatos megcsaló, lesújtó érzés. Ha azonban dolgozni szeretnél a kapcsolatodon, akkor az első lépés, hogy tisztázzátok a kapcsolatotok határait. Mondjátok ki, mi számít megcsalásnak, vagy mi az, ami rosszul érint téged a partneredtől.
Határozzátok meg a határok átlépésének következményeit is, hogy a másik fél is tisztában legyen vele, mit kockáztat. Ezzel valamilyen szinten plusz tehernek teszed ki a partneredet, amely talán visszahúzza, és megakadályozza, hogy félrelépjen.
De nagyon fontos a terápia alkalmazása is, hogy a partner még inkább megértse, mennyire nem normális a megcsalás. A párterápia emellett javít a kommunikáción, a bizalom helyreállításán, és a sorozatos megcsalások mögöttes okainak kezelésén.