Még több lányt a tudományokba! A Lányok napján az ország legjobbjaival ismerkedhetsz meg
Divat lett a programozás és végre már nem csak a fiúkat vonzza ez a szakma, hanem egyre menőbb az, ha a nők is megtanulnak programozni. Dőlnek a szelfik a #devgirls és a #girlswhocode hashtagekre. Retro fejhallgató, agyonmatricázott laptop, kávé. Raklap a bútor, babzsák a fotel. Újabb kockát rántunk ki az előítéletek Jenga-tornyából! Ha azt is akarod tudni, hogy a NŐ programozók sikere mögött milyen egyéni sorsok vannak, akkor kövesd rovatunkat.
Ezeket láttad már?
Van egy nap az évben, amikor fiatal lányok százai szerezhetnek inspirációt pályaválasztásukhoz. Ez a Lányok napja, amelyet idén október 1-jén rendeznek meg. Az eseményt a Nők a Tudományban Egyesület 9. alkalommal szervezi meg. Az inspiráló program keretében az ország legjobb vállalatai, egyetemei és kutatóintézetei engednek bepillantást a mindennapokba; a Codecool csapata idén az ImagiLabsszel karöltve egy különleges szemüvegen keresztül mutatja be a programozás világát. Pálfi Dórival, az ImagiLabs megálmodójával beszélgettünk.
Számtalanszor találkozunk pályaváltó nőkkel, akik a kódolást és a programozást választják új hivatásként. A Lányok napja egy sokkal fiatalabb korosztályhoz szól, a felsős diákoktól a középiskolásokig. Milyen hozzáadott értéke van egy ilyen eseménynek egy általános iskolás életében?
Az elmúlt években rengeteg kutatásban vettünk részt, amelyek végeredménye mindig összefonódott azzal, hogy szakemberhiánnyal küzd a programozói szakma, illetve a nők száma még mindig sokkal kevesebb ezen a területen, mint a férfiaké. A felnőtt átképzés is nagyon fontos, de ezt a fajta edukációt, terelgetést nagyon korán kell elkezdeni, méghozzá oly módon, hogy érdekessé tesszük a kicsik számára a területet. Ehhez olyan eszközökhöz kell nyúlni, amelyek akár már a 10-12 éves korosztály számára is érdekesek lehetnek.
Így született meg a Codecoollal közös esemény is?
A Codecool csapatával már többször ültünk egy asztalnál, de ez lesz az első, kézzel fogható közös projektünk. A Lányok napja programjai közt egy 4 órás "workshopot" tartunk a fiatal korosztálynak, ahol lesz szó arról, hogy a programozó nem az az ember, aki ellátja a számítógép karbantartását, hogy az emberekben élő sztereotípia nem szakma, hanem emberfüggő, hiszen más területeken is vannak barátságosabb és visszafogottabb emberek; egyszóval szeretnénk ezeket a tévhiteket lerombolni. Ez az elmélet. Aztán jön a gyakorlat, velünk és a Codecool mentorainak segítségével a résztvevők a saját mobiljukon keresztül kódolni fognak, a végeredmény pedig az ImagiLabs által fejlesztett ImagiCharm felületén jelenik majd meg. A programozással olyan dolgokat teszünk láthatóvá a kis LED-es "kütyünkön", mint egy zene ritmusa, a szívdobogásunk, vagy éppen egy különleges emoji animálása.
Tehát a szerethető végeredmény szerethetővé teszi a folyamatot is…
Pontosan, a produktum létrehozását Superpowernek nevezzük, de tulajdonképpen arról van szó, hogy élvezetes a diák számára a folyamat, a programozással kifejezheti önmagát, és ami ebben a korosztályban például egy Tik-Tok videóban ölt testet, az pár év múlva már komoly, nagy cégeknél összetett programozói feladatokat jelent majd. Csak oda kell terelni a fiatal lányokat az út elejére és az ő korosztályuk nyelvén megszólítani őket. Félreértés ne essék, ez nem azt jelenti, hogy a fiúkat háttérbe szeretnénk szorítani, egyszerűen csak jó lenne elérni azt, hogy 50, de legalább 45%-ban legyenek ott a felnövekvő generációból is a lányok. A programozás nem férfi szakma; a női gondolkodásmód és kreativitás egészen új lendületet adhat pár év múlva a szakmának.
Felmerül az otthoni edukáció kérdése is. A programozáshoz "kütyüzni" kell, amivel kapcsolatban a mostani szülői generáció még nem rendelkezhetnek hosszú távú tapasztalatokkal. Van aki tiltja, van aki a középutat keresi, van aki 100%-ban megengedő…
A gépek, játékok otthoni használatával kapcsolatos családon belüli edukáció hangsúlyos kérdés. Nekünk, a "teki" cégeknek is érdeke, hogy az online töltött idő hasznos legyen, a kérdés csak az, hogy mikortól (vagy meddig) számít egy alkalmazás vagy akár a használatára fordított óraszám hasznosnak. Az biztos, hogy teljesen tiltani nem jó, mert a jövő ezekre a technológiákra épül. Mi az edukációnak ezzel a részével nem foglalkoztunk sokat – eddig -, amire fókuszálunk, az a gyerekek érdeklődésének fenntartása – de talán érdemes a cégeknek erre a kérdésre is válaszokat adniuk, megoldásokat javasolniuk, a közös siker érdekében.
Miért fontos részt venni egy ilyen programban a "másik" oldalon, összefogni olyan cégekkel, mint a Codecool?
Ez a közös munka a társadalmi szemléletváltásról szól. A mindennapokban inkább a cégek közti verseny szokott nagyobb figyelmet kapni, de mi abban hiszünk, hogy ezekben a kérdésekben a kooperáció fontosabb – keressük is ezeket a lehetőségeket. Mindenki másban jó, másban erős, ezekben a projektekben ezek összeadódnak, az ekkora horderejű kérdésekben pedig tudnak valódi változást generálni. A nemzetközi piacon is megvan ugyanez a tendencia, jelenleg 5 országban készülünk - felkérésre -hasonló edukációs projektre, mint a Lányok napja.
Mit tippelsz? Mikorra érik be ennek a munkának a gyümölcse?
A nők, a lányok integrációja nem csak a programozás területét érinti. Óriási feladat a klasszikus, évszázados szerepkörökből kimozdítani őket, bízom benne, hogy még az én életemben eljuthatunk odáig, hogy valódi eredmények születhessenek.
http://lanyoknapja.hu/
https://codecool.com/hu/
https://imagilabs.com/