Mit tehetsz a másnaposság ellen?
Bulizni jó, de túl sokat inni nem jó. Részegen a bulit sem lehet már élvezni, ráadásul könnyen csinálhatsz olyasmit, amit később megbánsz. A másnaposság pedig még vagy huszonnégy óráig nem hagyja elfeledni, hogy kirúgtál a hámból előző este. Tényleg megéri? Inkább adunk pár tippet hogy jól mulass, és a másnap is vidám legyen.
Ezeket láttad már?
Émelygés, hasogató fejfájás, szédülés, pocsék hangulat. Ha voltál már másnapos, tudod, hogy milyen rettenetes érzés. Íme, a megoldások, amelyekkel elkerülheted, hogy ez még egyszer megtörténjen! Hess másnaposság!
Az egyetlen biztos tipp
Az egyetlen módja a másnaposság elkerülésének, ha mérsékelten fogyasztasz csak alkoholt. Az ugyanis, hogy mennyire érzed magadat rosszul másnap, szinte csak azon múlik, mennyi alkoholt fogyasztasz és azt milyen gyorsan iszod meg.
A még problémamentes mennyiség természetesen emberenként eltérő, és nagyrészt a testsúly, illetve a nem függvénye. A férfiak jobban bírják az alkoholt, ennek oka pedig, hogy az esetükben általában több víz és kevesebb zsír jut ugyanannyi testtömegre, mint a nőknél, mivel pedig a zsírszövet kevésbé képes az alkohol fölvételére, ezért ugyanannyi alkohol elfogyasztása után a nők vérében több alkohol marad. Nagyobb testsúly esetén a víz is több a szervezetben, amely higítja az alkoholt, így a vérbe is kevesebb jut. Természetesen az sem mindegy, hogy három pohár bort egy vagy öt óra alatt iszol meg, hiszen minél gyorsabban fogyasztasz el egy mennyiséget, annál magasabbra szökik a véralkoholszint.
A gyomor teltségének is van hatása a véralkoholszintre, hiszen minél többet ettél, mielőtt inni kezdtél, annál lassabban szívódik fel az alkohol a véráramban. Tehát, először is egyél egy kiadósat, mielőtt bulizni indulsz. Ha már elkezdtél inni, semmiképpen se próbálj lépést tartani nálad jóval nagyobb súlyú barátaiddal, különösen ha férfiak. A gyors alkoholfogyasztást pedig - például azt, hogy egy-két óra alatt legurítasz jó pár felest - felejtsd el! Rendelj inkább olyan italokat, amelyeket hosszan kell fogyasztani - fröccs, long drink, alacsony alkoholtartalmú sörök -, és igyál minden pohár alkoholos italt követően egy pohár vizet. Nyilván a legfontosabb, hogy ne igyál többet, mint amennyit bír a szervezeted, ám gyakran figyelmetlenségből lövünk túl a célon, amely a fenti szabályok betartásával elkerülhető.
Ami mégis számít
Egyes alkoholos italok esetében komolyabb másnapossággal számolhatsz. Ilyenek például a sötéteb színű italok, mert ezek több toxikus anyagot tartalmaznak. Megfigyelések szerint a szénsavas italok is rosszabb másnapossághoz vezethetnek, ezért érdemes azokat is kerülni. Az éhgyomorra ivás és a kiszáradás is gyilkossá teheti az ivászatot követő reggelt, ezért ügyelj arra, hogy soha ne igyál evés előtt, sőt, ilyenkor érdemes kicsit zsírosabb, kiadósabb ételekkel "kibélelni' a gyomrodat. Hidd el, másnap áldod majd azt, hogy elővigyázatos voltál! A kiszáradás elkerüléséhez pedig rengeteg vizet fogyassz már az alkoholfogyasztás közben is, lefekvés előtt is és másnap is. Ha tényleg sokat ittál, jó ötlet lehet lefekvés előtt egy orális rehidráló por bevétele is, amely a szervezet fölborult elektrolit-háztartását állítja helyre. Összegzésképpen tehát: nincs csodaszer, amellyel a másnaposság elkerülhető, ha többet ittál a kelleténél, ezért lehetőleg soha ne igyál többet a kellelténél, és légy tisztában a határaiddal!