Másképp kell edzenie egy nőnek, mint egy férfinak?
Mint az élet rengeteg más területén, az edzésformák kapcsán is sok esetben különítenek el a szakemberek és a laikusok is olyan edzésformákat, amelyek inkább csak nőknek, vagy csak férfiaknak ajánlottak. A nők számára leginkább hatékony edzésmód kidolgozásának fő problémája az, hogy hiányosak a nemekre kiterjedő, részletekbe menő kutatások az edzéssel kapcsolatban. Ami azonban biztosan nem helyes, ha egy nőt kizárólagosan törékeny virágszálként akarnak kezelni az edzők, hiszen sok nő számára fontos, hogy az általa választott edzésforma kihívást jelentsen.
Ezeket láttad már?
Sok nő véli úgy, hogy a teste erősítéséhez a legjobb, ha könnyű, de magas ismétlésszámú edzési feladatokat választ. Általánosságban elmondható, hogy az izomnövekedés hasonló mértékű az alacsony terhelésű és magas ismétlésszámú feladatok, és a nagy terhelésű, de alacsony ismétlésszámú feladatok rendszeresítése után is, amíg túlságosan megszokottá nem válik a tested számára a választott edzésforma. A magas ismétlésszámú, de alacsonyabb terhelésű feladatokra azonban könnyebb ráunni.
A nehezebb súlyokkal történő alacsonyabb ismétlésszámú feladatok mellett szól még egy érv: egy tanulmány valóban részletesen körbejárta az edzésformák kérdéskörét a nők tekintetében, a végeredmény szerint pedig a nagyobb terhelésű (6-10 ismétléses) edzéssel több izmot nyertek az érintettek, mint az alacsonyabb terhelésűvel (20-30 ismétléssel). A nők esetében tehát erre dől a mérleg, míg a férfiaknál a statisztikák szerint nem befolyásoló, melyik edzésformát választják.
Az is tény, hogy a nők rendszerint gyorsabban épülnek fel az edzések okozta sérülésekből, mint a férfiak. Pontosan ezért nincs is szükségük arra, hogy az edzésekben 5-6 perces szünetet tartsanak, hanem egy komplett sorozatot hamarabb képesek veszélytelenül teljesíteni. Ebből adódóan pedig a nők edzést követően nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabban táplálkoznak és jobban is alszanak.
Bár valóban vannak különbségek a nők és a férfiak esetében az edzési formák hatékonysága között, az optimális eredmények elérésében nem az a fő iránymutató, hogy valaki férfi vagy nő. Ami fontos, hogy bármilyen edzésformát is választasz, gondolj arra, hogy a testmozgás erősíti a hatékonyságod, növeli az önbizalmad és csökkenti különböző betegségek kialakulásának a kockázatát. Ha tehát elsősorban kikapcsolódásként és feltöltődési lehetőségként tekintesz az edzésre, sokkal jobb hatással lehet rád, mintha bármilyen statisztikára hagyatkoznál.