Már a kapcsolatotok elején vitáztok? Ezekről a dolgokról mindenképpen beszélnetek kell
Legyetek együtt bármennyi ideje, vitatkozni nem feltétlenül egészségtelen. Nincs jóváhagyott listája azoknak a dolgoknak, amikről „normális” vitatkozni, vagy olyan témák sincsenek, amikről ha különbözik a véleményetek a pároddal, aggódnod kellene. Ha tehát csak nemrég óta randiztok, de már több vitátok is volt, az nem jelenti azt, hogy a kapcsolatotok szakításra van ítélve, ellenben van néhány döntés, amit már az első néhány hónapban jó, ha meghoztok annak érdekében, hogy kiderüljön, valóban egy oldalon álltok-e.
Ezeket láttad már?
Először is fontos, hogy már a randevúzás első hónapjaiban tisztázzátok a határaitokat, és megértsétek, ki mit vár el a másiktól. Sajnos a kapcsolat elején sokan hajlamosak elzárkózni a kritikus témák megvitatása elől, mert annyira leköti őket az új élmények varázsa, hogy el is feledkeznek arról, hogy ha hosszú távra terveznek, nem árt a realitás talaján maradva néhány dolgot letisztázni.
Amikor először randizol valakivel, arra koncentrálsz, hogy a lehető legjobb színben tüntesd fel magad, nem igaz? De hát ki is akarná, hogy egyből felszínre kerüljenek a negatív tulajdonságai vagy a gyenge pontjai? Ennek ellenére bizonyos idő elteltével fontos megbizonyosodnod arról, hogy mindketten hasonlóan gondolkodtok-e a kapcsolatotokról.
Már az elején tisztázzátok, hogy másokkal is randiztok-e, vagy kizárólag egymással találkoztok, vagy legalábbis mik a terveitek. Ezt már csak azért is érdemes tisztázni, mert ha esetleg nem mindketten ugyanolyan kapcsolatot kerestek, akkor szinte biztos, hogy sok kellemetlenséggel kell majd szembenéznetek.
Ha már tudjátok, hogy a kapcsolatotokról megegyezik a gondolkodásotok, akkor is sok olyan tényező lehet, amiről ha nem beszéltek, később komoly vitákat okozhatnak. Ilyen az, ha mondjuk te imádsz előre tervezni, a párod pedig a spontán dolgokat szereti. Ha ő kirándulni, te pedig moziba járni szeretsz hétvégente. Sok ilyen és ehhez hasonló dolog van, de persze ahogy egyre több időt töltetek együtt, valószínűleg alkalmazkodtok majd egymáshoz, és képesek lesztek kompromisszumokat kötni.
Bármit is szeretnél, ha egészséges érveid vannak, nincs mitől tartanod. Ha a megfelelő ember a társad, bármiről tudtok ésszerűen vitatkozni, mert mindketten tudjátok, hogy őszinte és nyílt kommunikációval sokkal könnyebb közös jövőt tervezni, mint úgy, ha bármilyen negatív érzésetekről vagy kételyetekről hallgattok. Ezek a beszélgetések kiszolgáltatottságot igényelnek, és a lényegük, hogy bátran oszd meg pároddal az esetleges félelmeidet, sérelmeidet és bizonytalanságodat.
Abban az esetben pedig, ha úgy érzed, hogy minden vitatkozásotok egy terméketlen küzdelem – ha mindig felemelitek a hangotokat, egymást hibáztatjátok, és céltalanul veszekedtek – tartsatok szünetet, és gondolkodj el azon, hogy valóban megéri-e ebben a kapcsolatban maradnod. Ne feledd, nem az a lényeg, hogy mennyit vitatkozol, hanem az, hogyan vitatkozol. Még akkor is, ha vannak kiélezett beszélgetéseitek, végső soron az a normális, ha azt érzed, hogy ezek is hozzájárulnak ahhoz, hogy erősebb legyen a kapcsolatotok.