Magyar nők Madridban: akik Európa egyik legpezsgőbb városában kezdtek új életet

2024. december 29.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Milyen az élet egy királynak épült fővárosban? Három magyar nő, Heni, Csilla és Katalin életének is fontos helyszíne lett a spanyol főváros. Mindhárman új otthonra leltek Madridban.

Madridot királynak épült fővárosnak emlegetik a világban
Madridot királynak épült fővárosnak emlegetik a világban
Fotó: Alexander Spatari/Getty Images

Csilla és Katalin madridi férfihoz mentek feleségül, Heni pedig egy pár évre tervezett kaland után végül Spanyolországban maradt. Bármilyen furcsán hangzik, Madridhoz még gróf Batthyány Margitnak is köze van. Fedezzük fel magyar nők történeteivel a várost!

Huszonöt évvel ezelőtt jártam Madridban először. Tudásra, felfedezésre szomjas egyetemistaként érkeztem néhány csoporttársammal, és a királyi palotához mentünk először. Vasárnap vagy ünnepnap lehetett, mert minden zárva volt, viszont éhesek voltunk nagyon.

A palota környékén lévő lakóházak között kerestünk élelmet, valamilyen üzletet, ami nyitva van. Találtunk egy pékséget, ami szintén zárva volt. Az orrunkat a kirakatüveghez nyomva bámultuk a bent lévő péksüteménykupacokat, amikor arra lettünk figyelmesek, hogy valaki nekünk kiabál az egyébként kihalt lakónegyed valamelyik felső emeletéről. Egy férfi volt, aki azt kérdezte, hogy éhesek vagyunk-e, mert ha igen, akkor kinyitja az üzletét. A heves bólogatásunkra lejött, kinyitotta a pékséget és adott mindent, de pénzt nem fogadott el tőlünk. Egy fillért sem. Nekem ez volt az első találkozásom Madriddal, és ezt az emberséget, kedvességet soha nem fogom elfelejteni a városnak.

Otthon, spanyolban

Kása Heni nyolc éve indította útjára Madridban saját városnéző vállalkozását és a spanyolbanotthon.com oldalt. Idén lesz húsz éve, hogy Spanyolországba került. „Sikerült még a Magyarországon szerzett végzettségemmel elhelyezkedni, így több éven keresztül közlekedésmérnökként dolgoztam. Ennek köszönhetően éltem Sevillában, Málagában, Barcelonában, majd érkeztem meg legvégül Madridba 2007-ben, akkor az unokatestvéremet látogattam meg, aki ekkor a városban tanult.

glamour plusz ikon Fedezd fel a világot és tanulj - Így legyél nyelvturista

Fedezd fel a világot és tanulj - Így legyél nyelvturista
Kása Heni nyolc éve indította útjára Madridban saját városnéző vállalkozását

Október 12-én érkeztem, a spanyolok nagy nemzeti ünnepén, és olyan forgatagba, olyan ünneplésbe csöppentem, amit korábban soha nem láttam. Kapkodtam a fejem, majd nekem is az tűnt fel, amit számtalanszor hallok vissza a vendégeimtől is, hogy Madrid milyen rendezett és tiszta. Gyönyörűek az épületek és még ehhez jön a helyiek kedvessége. Az első hely, ahol jártam Madridban az a Plaza de España, ami annyira lenyűgözött, hogy sokáig ez a kép jelent meg először előttem, ha Madridra gondoltam. Évek óta innen indítom városnéző sétáimat, és ez a 2007-es emlékkép minden túra előtt eszembe jut.”

Sokszínű, befogadó és gazdag

Spanyolország fővárosa több mint hárommillió ember otthona. „A város nyitott, sokszínű, befogadó, és minden módon, de leginkább kultúrában gazdag” – ezt már Felföldy Csilla meséli a Sky Bar Madrid teraszán, ahová az interjút egyeztetjük a városban. Csilla protokollszakértő, de minősített spanyol tolmácsként is dolgozik, többek között a spanyol külügyminisztériumnak. Egy diszkóban ismerte meg madridi férjét, akivel azóta is együtt élnek a városban. Két fiuk született, és Csilla el sem tudja képzelni, hogy létezik olyan ország, ami Spanyolországnál jobban a személyiségére lenne szabva. „Ha életem végéig csak egy konyha ételeit választhatnám, az is a spanyol lenne” – mondja, miközben megrendeljük a város egyik népszerű találkozóhelyén a sajtsonka kóstolót és a fehérbort.

Felföldy Csilla minősített spanyol tolmácsként is dolgozik

Madrid legszebb panorámáját csodáljuk a RIU hotel tetején, amikor Csilla megvallja, ő már akkor érezte, hogy az életében főszerep jut majd Spanyolországnak, amikor megnézte Carlos Saura Flamenco című filmjét. „Arra is tisztán emlékszem, amikor először Madridba érkeztem. Párizsból jöttem, nyár volt. A párizsi szürkeségből egy gyönyörű, napos, meleg, vidám nagyvárosba csöppentem. Emlékszem, hogy az is feltűnt, milyen nagy a kontraszt Párizs szürke épületei és Madrid meleg, vörös, földszínű házai között. Akkoriban még nem beszéltem spanyolul, de azt éreztem, mindenki segít és figyel rám. Azt éreztették velem a madridiak, hogy nyugodjak meg, jó helyen vagyok. A madridiak mindenkit befogadnak. Az ember az első pillanattól kezdve otthon érzi itt magát.”

Két név, egy város

A Madridban töltött napok egyik emlékezetes találkozását Csank Katalinnak és madridi férjének, Javier Lorenzónak köszönhetem. Javier szenvedélyes történetmesélő, történelmi regényeket is írt, Katalin pedig a városban tett látogatásomkor meggyőzi őt, hogy tartson nekem is egy olyan túrát, amire egész életemben emlékezni fogok. Hárman indulunk neki, a Plaza del Sol medvéjénél találkozunk. A medve alatt tudom meg Javiertől, hogy a szenvedélyes vadász hírében álló spanyol király, II. Fülöp azért választotta Madridot az ország fővárosának, „mert vadban különösen gazdag, és igen, medvéből is sok volt itt valamikor.”

glamour plusz ikon A gleccsertavak nagyobb veszélyben vannak, mint gondolnánk - magyar kutató érhet el átütő eredményeket az Andokban

A gleccsertavak nagyobb veszélyben vannak, mint gondolnánk - magyar kutató érhet el átütő eredményeket az Andokban
Csank Katalin és madridi férje, Javier Lorenzo

Katalin és Javier fia Madridban született és két nevet is kapott, mégpedig tudatosan más nyelvre lefordíthatatlan magyar és spanyol nevet: Hunor és Alcaro. Katalin sorsa saját elmondása szerint már tizenöt évesen eldőlt, amikor 1988-ban a Károlyi Mihály két tannyelvű gimnáziumból először ment Spanyolországba. Azonnal tudtam, hogy én ebben az országban fogok élni. Még akkor, tizenöt évesen közöltem is a szüleimmel ezt az elhatározásomat, amikor Spanyolországból hazamentem. Így is lett. Szerintem jó, ha az ember pontosan tudja, mit akar magával kezdeni.”

Madrid csak éjszaka nem alszik

Madrid híres pezsgő éjszakai életéről. A város kultikus negyedei, a Malasańa, a Chueca és a La Latina bárokkal, éttermekkel és klubokkal van tele, amelyek késő éjszakáig nyitva tartanak. Az élet tizenegy és éjfél körül kezdődik. A spanyolok híresek arról, hogy későn vacsoráznak és sokáig maradnak kint a szabad ég alatt. Ha Madridban jársz, készülj fel a hosszú éjszakákra!

Stílustérkép

Madrid nemcsak a hagyományos spanyol divatot kínálja a stílusra érzékeny látogatónak, hanem a kortárs tervezők egyedi munkáit is. A Serrano utcában keresd ezeket a butikokat, a Salamanca negyedben pedig a világ legnagyobb divatmárkáit. Ha különleges alkalomra keresel Madridban spanyol tervezőktől, akkor Adolfo Dominguez és Agatha Ruiz de la Prada alkalmi ruháit ajánljuk.

Kultúra nagykanállal

Madrid a kultúrára éhezők paradicsoma is. A világ három legfontosabb művészeti múzeuma, a Prado, a Reina Sofi a és a Thyssen-Bornemisza egymás közelében, sétatávolságra található. A Prado a klasszikus európai festészet remekeit őrzi, többek között olyan nagy spanyol mesterektől, mint Velázquez, Goya és El Greco, de Bosch leghíresebb képét is a Pradóban találjuk.

A Thyssen-Bornemisza Múzeum az itáliai reneszánsztól a modern művészetig mutat be képeket, és mivel magyar vonatkozása is van, egy kicsit büszkébben sétálgathatunk itt. És hogy mi a magyar kapcsolat? Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza báró édesanyja gróf Batthyány Margit volt.

Madrid a kultúrára éhezők paradicsoma
Fotó: Julian Elliott Photography/Getty Images

2 évet adtak neki, még 27 évig élt: ezen a napon vágott neki 7000 mérföldes utazásának Mesannie Wilkins

2 évet adtak neki, még 27 évig élt: ezen a napon vágott neki 7000 mérföldes utazásának Mesannie Wilkins

5 + 1 látnivaló Madridban

  1. Királyi palota (Palacio Real) - A királyi palota Európa egyik legnagyobb és legimpozánsabb királyi rezidenciája. Bár már nem lakják, a palota a látogatók számára is nyitva áll.
  2. Prado Múzeum (Museo del Prado) - A Prado Múzeum a világ egyik legjelentősebb művészeti gyűjteményével büszkélkedhet. A jegyet érdemes hétköznapra és online megvenni, de ha egy negyedórával nyitás előtt érkezünk, akkor alig lesznek előttünk néhányan, viszont utána nagyon hamar és nagyon hosszú sor alakul ki a múzeum előtt. Miért ne töltse ezt az időt az ember egy műremek előtt?
  3. Retiro Park (Parque del Buen Retiro) - Madrid legnagyobb és legszebb parkja, itt található a híres Kristálypalota (Palacio de Cristal), a rózsakert (Rosaleda) és egy nagy csónakázótó is. Randevúra is kiváló helyszín.
  4. Reina Sofia Múzeum (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia) - A modern és kortárs művészet kedvelőinek kötelező! A gyűjtemény legfontosabb darabja Picasso híres festménye, a Guernica, de Salvador Dalí és Joan Miró műveit is megnézhetjük.
  5. Thyssen-Bornemisza Múzeum (Museo Thyssen-Bornemisza) - Ez a múzeum a világ egyik legjelentősebb magángyűjteményét mutatja be, amely a középkortól a modern művészetig terjed. A gyűjtemény különösen erős az impresszionista, posztimpresszionista és modern művészetek terén.

+1 El Rastro piac Madrid legnagyobb bolhapiaca, vasárnap és ünnepnapokon működik. A La Latina negyed utcáin található piac antik tárgyakkal, retró ruhákkal és kézművesárukkal van tele.

Végeláthatatlan nevezetességek várnak Madridban
Fotó: Digitalsignal/Getty Images

Fald fel az egész várost!

Madrid kultúrájához Latin-Amerika is hozzátartozik. Anilú Cigüenas Peruból került Madridba, a főzés a szenvedélye, közösségi vacsoraesteket is szervez, sőt, egy szakácskönyvet is írt, Jobb, ha csíp címmel, amiben egy magyar séf is szerepel. Kényes ízlésű utazóknak kértem tőle tuti tippeket emlékezetes gasztronómiai élményekhez a városban. Íme az öt legjobb:

Tatema

A Lavapiés negyedben található Tatema egy kicsi taverna, amelyet mexikói és argentin barátok alapítottak. A név a mexikói tatemar vagyis a parázson sütés technikára utal, tehát itt a grill van a központban. A sült brokkoli szezámöntettel és a tonkacuszószos sertés a legjobb választás.

Tripea

A híres fiatal madridi séf, Roberto Martínez Foronda nevéhez köthető a Tripea, ami egyedi perui ízeiről és személyiséggel bíró ételeiről híres. A Chamberí kerületben, a Vallehermoso piacon található étterem kedvező ár-érték arányú degusztációs menüket kínál az egyetlen közös asztalnál. Előrefoglalás szükséges!

Kuoco 360

A séf venezuelai, Rafael Bergamónak hívják, és a világ ízeit és fűszereit vegyíti össze rendkívül kreatív módon. Minden étel külön kaland a különböző kontinensek körül. Úgy kínál globális gasztronómiai élményt, hogy el sem kell hagyni hozzá Madridot.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

8 dolog, ami 2025-ben újra divat lesz, pedig sosem gondoltuk volna, hogy visszatér

8 dolog, ami 2025-ben újra divat lesz, pedig sosem gondoltuk volna, hogy visszatér

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Valaki szinte beleőrült a karácsonyi készülődésbe - de lehet mi ennek az oka? (x)

Valaki szinte beleőrült a karácsonyi készülődésbe - de lehet mi ennek az oka? (x)

Szuper nőies szettek a szilveszteri bulihoz – minden testalkatra (x)

Szuper nőies szettek a szilveszteri bulihoz – minden testalkatra (x)

Rossz döntés a vékony futónadrág télen – szólj annak, akinek tudnia kell erről! (x)

Rossz döntés a vékony futónadrág télen – szólj annak, akinek tudnia kell erről! (x)