Lerántjuk a leplet: tényleg bio ételeket eszel?

2018. február 25.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Bio vagy nem bio - ez itt a kérdés: mit is eszünk tulajdonképpen? Honnan származik, kik és hogyan dolgozzák fel? Egyre több és több élelmiszerrel kapcsolatban merülnek föl kérdések. Nem ismerjük előállításuk menetét, összetevőiket. Sokat ugyan nem tehetünk, de egy megoldás közismert: vásárolhatunk biotermékeket. Az ökoételek tartalmazzák az értékes vitaminok és ásványi anyagok teljes skáláját, de mentesek a káros anyagoktól, vegyszerektől.

Lerántjuk a leplet: tényleg bio ételeket eszel?
Fotó: giphy

A bio egyszerűen attól bio, hogy ellenőrzött gazdaságból származik, ahol a termesztés-tenyésztés során nem szabad műtrágyát, permetezőszereket, génmódosított termékeket használni, az állatoknak hormonokat, antibiotikumot adni. A bio alapanyagok feldolgozásánál pedig tilos a mesterséges adalékok használata. A növények így lényegesen kevesebb permetezőszer-maradványt, nitrátot, és lényegesen több ásványi és ízanyagot tartalmaznak. A nagyüzemi termelés egyik jelképévé nem véletlenül a pillanatok alatt megnövő, szép, de vízízű paradicsom vált. Minél intenzívebb valaminek az íze, annál több benne a szervezet számára értékes hatóanyag. A hiteles biotermék magasabb költségekkel állítható elő, így mindig drágább, mint a vegyszerezett földről származó.

A tésztafélék, kenyerek alapvető eledeleink. A teljes kiőrlésű liszt tartalmazza a gabona maghéját és a csírát. A fehér lisztben viszont csak a gabona keményítőrésze marad, vitaminok, ásványi anyagok nélkül. (De a barnaliszt is értéktelenné válik néhány heti állás után.)
A hagyományos pékáruk emellett élesztőt, tartósítószert, sűrítőanyagot, és még egy sor "nélkülözhetetlen" segédanyagot tartalmaznak. A legtöbb pékáruban van térfogatnövelő (emulgeátor), ami több kutató szerint kulcsszerepet játszhat bélmegbetegedéseknél és allergiáknál. Az emulgeátorok feltüntetése ráadásul nem minden esetben kötelező.

Láttad már? 5 egészségtipp lustáknak, ha a sportra nem tudod rávenni magad

A cukorról egy természetvédelmi szervezet honlapján ez áll: finomított szacharóz, melyet a cukorrépa nedvéből, a növény kilencven százalékát alapvetően alkotó rostanyagok és fehérjék teljes kivonása után bonyolult vegyi eljárással állítanak elő. A biotermékeket a cukor helyett mézzel, vagy különféle növényekből sajtolt édesítőszerekkel ízesítik.
Szerencsére semmiről sem kell lemondanunk, mogyorós pralinékrém, bio csokoládékrém, bio csokipudingpor is kapható a boltokban. Ugyanúgy, ahogy ökofarmokról származó joghurtok, joghurtdesszertek is. Egy pohár ízesített joghurt ára kétszáz forint körül van. Érdemes ugyanakkor végigolvasni egyszer egy "szuperegészséges" (nem bio) gyümölcsjoghurt címkéjét. Stabilizátoroktól aromákig, sűrítőanyagoktól színezékekig mindenféle szerepel rajta.

Kevés reszelt citromhéjjal vagy kandírozott narancshéjjal a legtöbb sütemény finomabb. De érdemes meggondolni, hol veszünk déligyümölcsöt. Európában már évtizedek óta betiltották azt a rovarirtót, amelyet azonban más kontinenseken ma is rendszeresen használnak. A DDT-ről az ötvenes években kiderült, hogy májbetegséget, rákot okozhat. Azokból az országokból, ahol még ma is engedélyezett a szer, a nyers kávéval, trópusi gyümölcsökkel, vaníliával (Dél-Amerikából), a kakaóbabbal (Afrikából) vagy a földimogyoróval (Kínából) szermaradék formájában visszaérkezik hozzánk. A szer a növénynek épp a héjában raktározódhat el, amit sütéskor lereszelünk. A biopiacokon persze ezt is ki lehet kerülni: a legtöbb gyümölcsöt (bár nem mindent) biováltozatban is kapni, ezek sem az ültetvényen, sem szállítás és tárolás közben nem láttak veszélyes vegyszereket. Ökogazdaságokból származó teafűhöz és kávéhoz is hozzá lehet már jutni egyes helyeken.

A kétségtelenül finom és izgalmas, divatos színű üdítők az ízipar mesterművei. (Például az egyik neves üdítőital összetétele: víz, cukor, lime, szén-dioxid, étkezési sav, citromsav, aromák, nátriumbenzonát, antioxidánsok, aszkorbinsav, béta-karotin, klorofill rézkomplex és klorofill.) A legtöbb üdítőben cukor vagy édesítőszerek vannak, amelyek a "gyanús" adalékanyagok közé tartoznak: bizonyos országokban betiltották, máshol engedélyezik őket. A vitaminos pezsgőtablettákat például azért isszuk, hogy egészségesek maradjunk. De közülük sok tartalmaz aszpartám (E951) nevű ízesítőt, amely több százszor édesebb a cukornál, és amelynek több tucat kimutatott káros hatása van az emberi szervezetre. A biotermelők válasza: szénsavas frissítő italok valódi gyümölcsből, cukor nélkül. (Például az egyik bio üdítő nyolcvan százalék citromfűkivonatból, kilenc százalék gyümölcsléből és szőlőszirupból áll. Minden összetevője ellenőrzött ökológiai termesztésből származik.

Ez is érdekelhet: Új év, új élet: az életmódváltás 10+1 parancsolata! Vágj bele!

Aki szeretne, vehet biohúst, húskészítményt is. Ezek olyan állatokból készülnek, amelyek a tenyésztésük során sosem kaptak növekedést serkentő hormont vagy antibiotikumot. A biocsirkék és -pulykák amellett, hogy biotápot esznek, és mozognak, gyógyszerezés helyett rendszeres állatorvosi ellenőrzés alatt állnak. (Árulják természetesen ezeknek a szárnyasoknak a tojását is.)

A biotej olyan gazdaságokból származik, melyekben a teheneket természetes körülmények között tartják, és kizárólag friss takarmánnyal etetik. A gazdaság maga termeli a biogabonát és -szénát az állatoknak. Az év nagy részét vegyszer- és műtrágyamentes legelőkön töltik. Így az általuk adott tej (az abból készült vaj, sajt) és a húsuk mentes a szermaradványoktól. Hasonlóan élnek az ökofarmon a disznók is, a szabadon tenyésztett sertések rendszeres orvosi ellenőrzéseken esnek át.

Se szeri se száma a "szőlőt sosem látott", hamisított borokról szóló híreknek. De a gyanakvók vásárolhatnak már ökogazdaságból származó biobort is. A szőlőtermesztéshez nem alkalmaznak kémiai anyagokat. Mélytűzű színüknek, sajátos ízüknek köszönhetően ezek a borok nemegyszer borversenyek arany- és ezüstérmesei.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Az offline tervezés és naplózás tizenkét legnagyobb előnye - Változtasd meg az életedet a BuJóval!

glamour plusz ikon Az offline tervezés és naplózás tizenkét legnagyobb előnye - Változtasd meg az életedet a BuJóval!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Kíváncsi vagy, melyik smink look illik hozzád a legjobban? Mutatjuk (x)

Stresszelsz és fáj a fejed az ünnepi hajrában? 3 tipp, amit érdemes megfogadnod (x)

Stresszelsz és fáj a fejed az ünnepi hajrában? 3 tipp, amit érdemes megfogadnod (x)

Már nem úgy veszünk ajándékot, mint eddig - ez gyökeresen megváltozott (x)

Már nem úgy veszünk ajándékot, mint eddig - ez gyökeresen megváltozott (x)

Ez az app megmutatja, melyik a tökéletes alapozó árnyalatod (x)

Ez az app megmutatja, melyik a tökéletes alapozó árnyalatod (x)