Miért nem kapok levegőt lépcsőzés közben, ha nagyon jó formában vagyok?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ugye veled is előfordult már, hogy a lépcsőn felmenve egyszer csak azt érezted, hogy nem kapsz levegőt? Ha velünk történik meg, az akár ijesztő is lehet, főleg, ha alapvetően úgy érezzük, nagyon jó formában vagyunk, ha pedig másokkal, elsők közt a legtöbben arra gondolunk, hogy az illető nem folytat túl aktív életmódot. Pedig valójában még a legedzettebbeken is kifoghat a lépcsőzés.

Ne gondolj rögtön a legrosszabbra, ha kifulladsz lépcsőzés közben
Ne gondolj rögtön a legrosszabbra, ha kifulladsz lépcsőzés közben
Fotó: sanjeri/Getty Images

A mai világban egyre több lehetőségünk adódik arra, hogy liftezzünk lépcsőzés helyett. Mivel azonban sokan egyébként sem mozgunk eleget, a szakemberek gyakran azt tanácsolják, hogy ha választhatunk, igenis lépcsőzzünk. Ebben az esetben viszont könnyen lehet, hogy hamarosan azt észleljük, hogy a felfelé menet nem kapunk levegőt. De hogy miért is fordulhat ez elő bárkivel?

Ne gondolj feltétlenül rosszra!

Ha olykor, vagy akár minden alkalommal kihívásnak érzed a lépcsőzést, az szerencsére még nem feltétlenül jelenti azt, hogy valóban aggódnod kellene. Heather Hart futóedző és edzésfiziológus szerint még edzetten is tapasztalhatunk légszomjat úgy, hogy valójában nincs okunk az aggodalomra. Ez elmondása szerint vele is megesik időnként annak ellenére, hogy ő maga ultramaratonokat szokott futni. Hogy mégis miért fordulhat ez elő akár vele, akár bármelyikünkkel, annak több oka is lehet.

Hiányzik a bemelegítés

Te hányszor szoktál bemelegíteni, mielőtt felmennél a lépcsőn? A legtöbben egyből azt mondanánk, hogy soha, ami teljesen érthető is, hiszen általában nem is úgy fogjuk fel a lépcsőzést, mintha edzésre készülnénk. Dr. Anuradha Lala kardiológus szerint azonban ez azt is jelenti, hogy a testünk nincs igazán felkészülve az előttünk álló feladatra. Ellenben ha bemelegítünk, Hart szerint az egész testünket felkészítjük a rá váró kihívásra, például a futásra.

Amikor csupán annyi a szándékunk, hogy felmenjünk a lépcsőn, nagyon hirtelen megváltozhat a szervezetünk oxigénszükséglete. Ez a hirtelen fellépő igény pedig hamar azt eredményezheti, hogy megemelkedik a pulzusszámunk, és azon kapjuk magunkat, hogy levegő után kapkodunk. Bár ez az érzés nem túl kellemes, alapvetően nem utal rosszra. Így ha például úgy lépcsőzöl, hogy előtte hosszasan ültél egy padon, akkor nagy valószínűséggel már meg is van az oka annak, hogy miért nem kapsz levegőt felfelé menet.

5 ok, amiért állandóan fáradtnak érzed magad, hiába alszol eleget

5 ok, amiért állandóan fáradtnak érzed magad, hiába alszol eleget

Nagyobb terhelés éri az izmaidat

A testünk működése egy varázslatos rendszer, amely akkor is rengeteg munkát végez, ha szimplán felmegyünk a lépcsőn. Ilyenkor ugyanis a testünk legnagyobb izmai lendülnek munkába, beleértve a farizmokat és a vádliizmot is. Minél meredekebbek a lépcsőfokok, annál erőteljesebb munkát kell végeznie az izmaidat, a szervezetednek pedig ilyenkor automatikusan több oxigénre van szüksége, melynek hatására szintén tapasztalhatod azt, hogy nehezen kapsz levegőt.

Más izomrostjaidra kerül a hangsúly

Hogy mikor mely izomrostjaink támogatják elsősorban a mozgásunkat, az jelentősen függhet attól, hogy éppen milyen talajon mozgunk. Ha például egyenletes talajon teszünk egy sétát, akkor az úgynevezett I-es típusú rostok aktivizálódnak, míg amikor elkezdünk lépcsőzni, a II-es típusú, úgynevezett gyors rostok támogatják erőteljesen a mozgásunkat.

Ebben az esetben hidrogénionok és szén-dioxid halmozódhat fel a vérben, melyektől - ha nem kapna a testünk nagyobb mennyiségű oxigént - hamar fáradtságot tapasztalnánk. Hogy ne így legyen, a nagyobb igény arra készteti a szervezetünket, hogy megnövelje a pulzusszámunkat, és több lélegzetvételre késztessen minket. Végeredményben így azt érezhetjük, hogy kapkodjuk a levegőt lépcsőzéskor.

Érvényesül a gravitáció

Bár tulajdonképpen lépcsőzés közben is sétálunk, a gravitáció óriási különbséget teremt a két cselekvés között. Ha ugyanis sík terepen lépkedünk, előre hajtjuk a testünket, amikor viszont felfelé megyünk a lépcsőn, előre és felfelé is haladunk. Ennek hatására a legtöbben nagyobb lépéseket teszünk és magasabbra emeljük a csípőnket.

Így Hart szerint több izomrostot vonunk be, viszont a gravitáció azon, dolgozik, hogy visszahúzzon minket, ami az izmainknak plusz munkát jelent. Ezáltal pedig már a szívünkre is több munka hárul, amelynek hatására megnőhet a pulzusszámunk és felgyorsulhat a légzésünk.

Nem vagy hozzászokva a lépcsőzéshez

Amennyiben növelni szeretnénk az állóképességünket, egyáltalán nem mindegy, hogy pontosan milyen célt szeretnénk vele elérni. Ha például az a célunk, hogy jó futóvá váljunk, akkor bizony nem lesz elég az, ha edzetté válunk mondjuk biciklizés vagy úszás által, hanem ténylegesen futásból van szükségünk többre. Ez a jelenség pedig a lépcsőzésre is igaz. Ha tehát nem lépcsőzöl rendszeresen a mindennapokban, akkor még annak ellenére is kapkodhatod a levegőt felfelé menet, hogy mondjuk sokszor tornázol vagy kocogsz.

Évekkel tovább élhetsz, ha ez a terület rendben van az életedben

Évekkel tovább élhetsz, ha ez a terület rendben van az életedben

Amikor baj lehet

Sajnos vannak olyan esetek is, amikor tényleg rosszat jelenthet, ha nem kapsz levegőt lépcsőzéskor. Intő jel lehet például, ha több percbe is beletelik, hogy újra visszaálljon az alapállapotod. Ebben az esetben előfordulhat, hogy valamilyen szívprobléma húzódik meg a háttérben. Még nagyobb bajra utalhat, ha lépcsőzés közben vagy után fáj a mellkasod, hirtelen jóval nehezebbnek érzed a lépcsőzést, mint általában, esetleg bármiféle duzzanatot tapasztalsz a bokádon vagy a lábad egyéb részén.

Lassabban öregszel, ha ennyi teát iszol naponta

Lassabban öregszel, ha ennyi teát iszol naponta

Ilyen esetekben kulcsfontosságú, hogy minél előbb felkeresd a háziorvosodat, és alaposan kivizsgáltasd magad. Ha egyébként semmi nem utal arra, hogy baj lenne, de mégis szeretnéd, hogy könnyebben menjen a lépcsőzés, megpróbálkozhatsz a bemelegítéssel, feltétlenül ajánlott a dohányzás mellőzése, és persze tudatosan törekedhetsz arra is, hogy többet lépcsőzz, például úgy, hogy többségében kihagyod a liftezés lehetőségét.

Forrás: self.com, stylist.co.uk, cnet.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)