Bajt okozhatnak? Ez történhet a testeddel, ha lejárt szavatosságú fűszereket használsz a főzéshez
Teljesen természetes, hogy bizonyos élelmiszereket, mint például a csirkemell, a tojás vagy a tejföl, sokan ösztönösen is alaposan szemügyre veszünk, mielőtt bármilyen ételt készítenénk belőlük, még akkor is, ha nem jártak le. Ellenben ott vannak mondjuk a fűszerek, amelyeket jellemzően sokkal bátrabban használunk csak úgy a konyhában. Ez valójában azonban nem is olyan jó ötlet, ugyanis ha túl régiek, kellemetlen meglepetést okozhatnak.
Ezeket láttad már?
Sokan rengeteg fűszert tartunk otthon, azonban jelentős részüket meglehetősen ritkán, kifejezetten csak egy-egy ételhez használjuk. Így könnyen megeshet az is, hogy bizonyos fűszereket évekig is tárolunk, mielőtt elfogynának. Tekintve viszont, hogy még a fűszerek is le tudnak járni, jobb nem félvállról venni, mióta is lehetnek a konyhaszekrényünkben vagy a kamránkban.
Ennyi ideig tartanak el az egyes fűszerek
Szárított oregánó, bazsalikom, kakukkfű, rozmaring, kapor - csak néhány azon fűszerek közül, amelyek sokunk konyhájában ott lapulnak, olyan gyakran viszont, mint mondjuk egy ételízesítő fűszerkeverékből, nem használunk belőlük, egyeseket pedig tényleg mindössze egy-egy recepthez hasznosítunk. Ez azonban a szavatosságukat tekintve nem feltétlenül jó hír.
A Healthline szerint az eltarthatósági idejük megállapításánál fontos, hogy figyelembe vegyük a típusukat, a feldolgozásukat és a tárolásukat is. Természetesen a legrövidebb élettartama a friss fűszernövényeknek van, amelyek általában egy hétig tartanak el, szárítva, ledarálva, egyéb módon tartósítva azonban szerencsére több évig is kitarthatnak.
Így ha csak nem valóban rég elfeledett fűszerekről van szó, valószínűleg nem kell tartanod tőlük, kivéve, ha valamilyen módon szennyeződnek vagy nedvesség éri őket. Ilyen esetekben ugyanis előfordulhat, hogy idő előtt tönkremennek. Ha ilyesmiről nincs szó, akkor az alábbiak szerint alakul az eltarthatósági idejük:
- Szárított gyógynövények: általában 1-3 év az eltarthatósági idejük. Ilyen szárított formában a bazsalikom, az oregánó, a rozmaring, a kakukkfű, a kapor, a babérlevél, a petrezselyem, a koriander, a menta, a majoránna és a zsálya is.
- Őrölt vagy porított fűszerek: jellemzően 2-3 év az eltarthatósági idejük. Ide tartozik az őrölt gyömbér, a fokhagymapor, az őrölt fahéj, a chilipor, az őrölt kurkuma, a pirospaprika pehely, az őrölt kardamom, szegfűbors és bors is.
- Egész fűszerek: az egész fűszerek megfelelő tárolás esetén akár négy évig is elállnak. Ilyen az egész bors, koriander, mustármag, édeskömény mag, köménymag, szerecsendió, szegfűszeg, fahéjrúd, citromfű és chilipaprika is.
Ez történik, ha lejárnak
A jó hír az, hogy általánosságban azt mondhatjuk, a lejártnak számító fűszerek felhasználása, fogyasztása nem veszélyes, azonban az illatukat és az ízüket elveszíthetik, így különféle ételekhez adva csalódást okozhatnak. Így bár nagy valószínűséggel egészségügyi problémákat nem okoznak, elvehetik a kedvünket a velük fűszerezett ételek elfogyasztásától, ami egy időigényesebb ételnél különösen kellemetlen lehet.
Ha viszont legalább évente időt szánsz arra, hogy jó alaposan átválogasd a fűszereidet, és ilyenkor kiszelektálod azokat, amelyeknek furcsa szaguk van, színüket vesztették vagy bármilyen más különös dolgot észlelsz rajtuk, egyébként pedig mindig hőtől, fénytől, levegőtől és nedvességtől távol tartod őket, akkor jó eséllyel nem fognak úgy az ételekbe kerülni, hogy már nincs jó ízük vagy illatuk.