Lehet-e parancsra felejteni?
Már egy ideje egyetemre jártam, amikor tanultunk egy kísérletről, ami nagyon megijesztett.
Ezeket láttad már?
A nyolcvanas években ugyanis kísérleti személyeket arra kértek, hogy tanuljanak meg betűket, szavakat, számokat. Amikor megtették, közölték velük, hogy ez volt a bemelegítés, úgyhogy most felejtsenek el mindent az eddigiekből, hogy meg tudják tanulni az új, kísérletben releváns szavakat.
A résztvevők megtanulták az újakat, majd kaptak egy teljesen más jellegű feladatot, hogy elteljen egy kis idő. Aztán pedig arra kérték őket, hogy idézzenek vissza annyi szót a tanultak közül, amennyit csak tudnak, beleértve a bemelegítésben szereplőket is.
A kontollcsoportban a "felejtsék el" helyett a "jegyezzék meg" volt az instrukció a bemelegítés után. Az eredmények pedig azt mutatták, hogy akiket arra szólítottak fel, hogy felejtsék el, ők tényleg ezt tették, vagyis lényegesen kevesebb szót tudtak felidézni. Sőt, még akkor sem tudtak jobban teljesíteni, ha minden helyesen felidézett szóért pénzjutalmat kaptak.
Számomra azért volt kétségbeejtő ez az eredmény, mert sok vizsgámról jöttem ki úgy, hogy "Végre, elfelejthetem!".
Hála az égnek azonban, a jelenség nem ennyire egyszerű, mert bár visszaidézni nem sikerült a szavakat, felismerni igen. Azaz, amikor azt kellett eldönteni egy szóról, hogy szerepelt-e a feladatban vagy sem, akkor mindkét csoport egyenlő arányban emlékezett a már memorizált szavakra.
Mindent elfelejteni tehát nem lehet úgy, hogy egyszerűen eldöntjük vagy utasítanak rá, azonban lényegesen gyengülhet az emlékezés, úgyhogy érdemes vigyázni, mit is kívánunk.