Ezek a legritkább személyiségtípusok - hihetetlenül nehéz őket megfejteni
Vannak rendkívül gyakori személyiségtípusok, amelyekről sokkal több tudományos irodalom szól, ezért kicsit könnyebb megérteni őket, és megtalálni a hozzájuk vezető utat. Az INFJ azonban nem tartozik ezek közé, hiszen az 5 legritkább személyiségtípus egyike.
Ezeket láttad már?
Carl Jung úgy vélte, hogy a személyiségnek négy fő vonása és ezekből 16 különböző kombinációja létezik. Ezek a személyiségtípus-kategóriák segítenek megmutatni, hogyan látják az adott csoportba tartozó egyének a világot, hogyan működnek, és mit tehetünk azért, hogy könnyebben kijöjjünk velük.
Nincs rossz személyiségtípus
A személyiségtípusok között nincs rangsor, nincs olyan, hogy az egyik jobb vagy rosszabb a másiknál. Az egyik kategória szereplői például alkalmasabbak a vezetésre, míg mások szorgalmukkal tűnnek ki. Vannak, akiket a mély, gazdag érzelmi világuk tesz különlegessé, míg másokat az, hogy mennyire mélyen el tudnak merülni a részletekben. Ez tehát nem verseny!
A kategóriák kialakításánál négy pszichológiai vonás alapján dolgoztak. Az első kérdés: az adott típus extrovertált (E) vagy introvertált (I)? Szenzoros (S) vagy intuitív (N)? Inkább a gondolatai vezérlik (T), vagy az érzései (F)? És végül: ítél (J), vagy inkább átéli a dolgokat, megélés alapján nyilatkozik (P)? Minden személyiségtípus egy-egy betűt kap a négy területről, és általában az E vagy az I betű szerepel az első helyen, mert az introvertált és extrovertált viselkedés a legdominánsabb.
Lássuk, melyek a legritkább személyiségtípusok!
INFJ – A szószóló
Az INFJ, más néven a szószóló, tanácsadó vagy idealista, a legritkább személyiségtípus a lakosság körében, az Egyesült Államokban például az általános népesség mindössze 1,5%-át teszi ki. Ha ez a személyiségtípus jellemző rád, akkor valószínűleg humanitárius jellegű munkában teljesedsz ki, és élvezed, hogy jobbá teheted a világot. Könnyedén ráhangolódsz mások érzelmeire, és arra törekszel, hogy mély, tartalmas kapcsolatokat alakíts ki. Ugyanakkor gyengéd és empatikus természeted miatt nehezen ismerkedsz új emberekkel.
ENTJ – A parancsnok
A második legkevésbé gyakori személyiségtípus az ENTJ, más néven a parancsnok, akik a népesség körülbelül 1,8%-át teszik ki. Az ezzel a személyiségtípussal rendelkező emberek általában született vezetők, erős, természetes irányítók. Gyakran karrierorientáltak, és kiemelkednek az üzleti világban. Környezetük szerint rendkívül elszántak, energikusak és kiválóan kommunikálnak. Nyitottak az új ötletekre, ugyanakkor rendkívül határozottak.
INTJ – A lángelme
Az INTJ, más néven a lángelme, a harmadik legkevésbé gyakori személyiségtípus, a lakosság körülbelül 2,1%-a tartozik ide. Ez a személyiségtípus gyakran új utakat keres a problémák szemléletére és megoldására. Általában ők a legfüggetlenebbek a személyiségtípusok közül, és képesek bármilyen tanács vagy külső vélemény nélkül véghez vinni a legnehezebb feladatokat is. Környezetük szerint kiemelkedő stratégiai szemléletük van, és rendkívül logikusan gondolkodnak. Gyakran jövőorientáltak, ami miatt hajlamosak elmerülni a gondolataikban. Ezért néha kevésbé rugalmasak, de rendkívül racionálisak és határozottak.
ENFJ – A tanító
Egy másik ritka személyiségtípus az ENFJ, más néven a tanító, amely a népesség körülbelül 2,5%-át teszi ki. Ha ilyen személyiségtípusú vagy, valószínűleg mások segítése áll a középpontban, így a tanácsadói vagy a tanári pálya tökéletesen illik hozzád. Rendkívül befogadóak és rugalmasak, nagyszerűen kommunikálnak, jelenlétükkel energiát adnak másoknak, és lojálisak is.
ENTP – A látnok
Az ENTP, más néven a látnok, a népesség körülbelül 3,2%-át teszi ki. Az ENTP személyiségtípusú emberek kreatív problémamegoldók, és logikusan gondolkodnak. Gyakran olyan munkakörben helyezkednek el, ahol elegendő szabadságot kapnak ahhoz, hogy kreatív problémamegoldó képességeiket használhassák. Jellemző rájuk az objektivitás és az őszinte kíváncsiság. Stratégiákban gondolkodnak, és jól alkalmazkodnak a kötetlen, spontaneitást igénylő helyzetekhez.
Miért fontos ismerni a személyiségtípusod?
Ha tisztában vagy azzal, hogy melyik személyiségtípusba tartozol, könnyebben dönthetsz arról, hogy melyik iskola vagy karrier illik hozzád, és hol érezheted úgy, hogy a személyiségjegyeid áldásként funkcionálnak, nem pedig hátrányként. Vegyük csak alapul az egyik legegyszerűbbet: ha remek kommunikációs képességed van, annak nem veszed hasznát egy monoton, akár betanított fizikai munka során.
Sokkal inkább kifizetődő lehet számodra, ha olyan karriert választasz, amelyben megcsillogtathatod ezt a remek képességedet. Ugyanígy fontos tudni, hogy a gondolataid vagy az érzéseid vezérelnek-e a mindennapokban. Hidd el, csak tisztában kell lenned azzal, milyen a személyiséged, és a munka minden nap sikerélmény lesz! Ki tudja? Talán ráeszmélsz majd arra, hogy semmi sincs veszve, pusztán egy olyan úton jártál, amely egyáltalán nem passzolt a személyiségtípusodhoz - legalábbis Carl Jung szerint.