Ezek most a legbiztonságosabb országok a világon
Ha éppen a nyaralásodat tervezed, de még nem választottad ki az úti célt, egy dolgot mindenképpen érdemes elhatároznod: bárhova is utazol, legyen biztonságos.
Ezeket láttad már?
A rengeteg félretájékoztatás és kétes hírnév miatt azonban nehéz lehet eldönteni, hogy mely országok biztonságosak - van azonban egy minden évben elvégzett kutatás, ami neked is segíthet eligazodni.
Annak eldöntésében, hogy mely országok a legbiztonságosabbak, az Institute of Economics and Peace (IEP) lehet talán a legnagyobb segítséged: minden évben közzéteszik ugyanis a Globális Béke Indexét (GPI), amely a globális békesség adatvezérelt mérése. Az idei eredmények azt mutatják, hogy a béke átlagos szintje 0,07%-kal romlott az előző évhez képest, ami nem meglepő, tekintve, hogy a koronavírus-járvány szinte mindenki életét felforgatta.
A jelentésben megjegyzésre került, hogy bár egyes tényezők (például a terrorizmus áldozatainak száma) az idő múlásával javultak, a koronavírus-járvánnyal összefüggő erőszakos incidensek például legalább 158 országban voltak jelen. Ami talán meglepő, hogy a jelenlegi események ellenére a legfrissebb GPI-rangsorok meglehetősen hasonlítanak a korábbi évekhez (az első helyen álló ország 13 éve változatlan).
A lista összeállításához az IEP 163 nemzetet rangsorolt a béke három területe alapján: a társadalmi biztonság és védelem szintje, a folyamatban lévő hazai és nemzetközi konfliktusok mértéke és a militarizáltság mértéke. Minél alacsonyabb lett a pontszám (5 lehetett a legmagasabb), annál biztonságosabb jelenleg az adott ország. Na de vajon mindezek alapján mely országok most a legvonzóbb úti célok?
10. Kanada
Pontszám: 1,33
Annak ellenére, hogy Kanada területe nagyobb, mint déli szomszédjáé, sokkal előrébb végzett, mint az Egyesült Államok. Az ország a gyűlölet-bűncselekmények megdöbbentő növekedéséről számolt be (különösen az ázsiaiak ellen), és gazdasága visszaesett a világjárvány idején, de összességében javult a pontszáma a tavalyi évhez képest, köszönhetően az alacsonyabb bebörtönzési aránynak és az egy főre jutó fegyverexport visszaesésének.
9. Csehország
Pontszám: 1,329
A Cseh Köztársaság kiemelkedő eredményt ért el az alacsony bűnözési ráta, az alacsony katonai kiadások és a terrorizmus alacsony hatása tekintetében. Még a zsebtolvajlás sem jelent nagy problémát az olyan nagyvárosokban, mint Prága, így az ország kifejezetten ideális célpont lehet, ha nyugodtan szeretnél pihenni vagy kirándulni.
8. Írország
Pontszám: 1,326
Írország idén újonnan került be a top 10-be, és három helyet ugrott feljebb néhány erőszakos bezárás ellenes demonstráció ellenére. Az ország viszonylag alacsony bűnözési rátája, jó gazdasága, valamint boldog és barátságos lakosai több mint kárpótlóak voltak a világjárvány okozta csapásokért.
7. Svájc
Pontszám: 1,323
Noha 2020-ban hiányzott a top 10-ből, Svájc idén az élre került az alacsony bűnözési ráta és az egy főre jutó nagyon magas jövedelem miatt. A fegyverexport tekintetében ugyan gyengén teljesített - valójában az elmúlt öt évben a tíz legmagasabb egy főre jutó fegyverexportőr közé tartozik -, de egyértelműen elég biztonságos más területeken ahhoz, hogy ilyen előkelő helyen szerepeljen.
6. Ausztria
Pontszám: 1,317
2020 és 2021 között Ausztriában volt a második legnagyobb békeromlás Európában (Görögország után), bár továbbra is a világ egyik legbiztonságosabb országa. A békesség hanyatlása egy 2020. novemberi bécsi terrortámadás eredménye volt, bár a kormány gyorsan reagált egy új törvényi szabályozással amely sokkal alaposabban figyeli terrorista bűnözőket. Az ország továbbra is magas pontszámokat ér el a szilárd üzleti környezete és a szomszédaival fenntartott jó viszonya miatt.
5. Szlovénia
Pontszám: 1,315
Szlovénia 2020-ban tört be először a top 10-be, és idén is ott tudott maradni (néhány helyet még előre is ugrott), köszönhetően a rendkívül alacsony bűnözési rátának és a terrorizmus alacsony kockázatának. Mindegy, hogy általánosságban véve gyönyörű helyekre vágysz, vagy szeretnéd felfedezni Európa legszebb kastélyait vagy tavait, Szlovénia ezen lehetőségek mellett arra is garancia, hogy nyugodtan aludhatsz a nyaralás ideje alatt.
4. Portugália
Pontszám: 1,267
Portugália az elmúlt években jelentős előrelépéseket tett a békesség terén. 2014-ben az ország kilábalóban volt a pénzügyi válságából, és a 18. helyre került a GPI-n. Ma a gazdasági fellendülés és az alacsony ráta jelképe. Ha ehhez hozzáadjuk a mediterrán klímát és a megfizethető egészségügyi ellátást, nem csoda, hogy sokan döntenek úgy, hogy itt vonulnak nyugdíjba aranykorukban.
3. Dánia
Pontszám: 1,256
Dániában a konfliktusok fő forrása az, hogy jobb-e az északi parton nyaralni, vagy télen bekuckózva, az otthon melegében lenni (hygge). Adatfronton a nemzet jól működő kormányával, alacsony szintű korrupciójával és az erőforrások igazságos elosztásával tűnik ki. Nem mellesleg Dánia egyike annak a 29 országnak, ahol a nők észrevehetően elégedettebbek a saját életszínvonalukkal, mint a férfiak.
2. Új-Zéland
Pontszám: 1,253
Új-Zélandon rendkívül alacsony a hazai és a nemzetközi konfliktus (legalábbis más országokhoz képest), ezért volt olyan hihetetlenül szomorú sokk a 2019-es Christchurch-i lövöldözés. Szerencsére az elmúlt néhány évben viszonylag jól mentek az ország dolgai, és ebben az évben igen kismértékű romlást könyvelhetett el a fegyverimport és a katonai kiadások növekedésének köszönhetően.
1. Izland
Pontszám: 1.1
Izland ismét a legbékésebb ország az egész világon, ezt a pozíciót pedig már az index 2008-as felállítása óta tartja. A skandináv nemzetnél a legalacsonyabb katonai kiadások és a nemzetközi konfliktusok aránya a világon, és a 100 ezer főre jutó bebörtönzöttek száma (mindössze 33) is itt a legalacsonyabb Európában.