Te is ezt teszed lefekvés előtt, pedig sokkal rosszabbul alszol tőle
Ugye nem bánnád, ha minden reggel kipihenten ébrednél és egész nap energikusnak éreznéd magad? Ehhez persze borzasztóan fontos a jó alvás, amit sokan inkább kiváltságnak érzünk. Ha ez rád is igaz, vagy akár csak egy éjszakád is álmatlanul telt mostanában, lehet, hogy lefekvés előtt éppen te magad gátlod meg, hogy pihentető éjszakád legyen.
Ezeket láttad már?
Abban, hogy mennyire alszunk jól - vagy hogy egyáltalán mikor tudunk elaludni - rengeteg tényező szerepet játszhat. Ami pedig nem sokkal lefekvés előtt történik, annak különösen nagy szerepe lehet abban, hogy később jól alszol vagy sem. Vannak például olyan szokások, amikre különösen érdemes odafigyelni, mert rengeteget ronthatsz velük az alvás minőségén.
Sokat iszol elalvás előtt
Gyakran hallhatjuk, mennyire fontos a megfelelő hidratálás, és ez így is van. Hiszen ahhoz, hogy a testünk egészségesen működjön, sok folyadékra van szüksége. De ahogy nem mindegy az, hogy mit iszol, úgy az sem, hogy mikor iszol. Ha ugyanis közvetlenül lefekvés előtt iszol meg egy nagy pohár vizet, akkor jóval nagyobb lesz az esélye annak, hogy éjszaka felébredsz, mert fel kell keresned a mosdót.
Ha pedig alkoholt fogyasztasz lefekvés előtt 1-2 órával, akkor még rosszabbul telhet az éjszakád és az utána lévő napod is, ugyanis egyéb kellemetlenségeket, például fejfájást is tapasztalhatsz. Hogy ezek a mellékhatások kinél mennyi alkohol fogyasztása után jelentkeznek, az egyénenként eltérhet, de annyi biztos, hogy semmiképpen nem jó ötlet, ha nem sokkal elalvás előtt még egy pohár bort, pezsgőt vagy bármilyen más alkoholos italt kortyolgatsz.
Túlságosan felfűtöd a hálószobádat
Ugye veled is előfordult már, hogy este fáztál, ezért lefekvés előtt még alaposan felfűtötted a hálószobádat? Ez viszont egy bizonyos határ után többet árt, mint használ, főleg a jó alvás szempontjából. Bár az szinte garantált, hogy a szobád felfűtése után nem fogsz fázni, de ha igazán jót szeretnél magadnak, fontos az is, hogy ne legyen túl meleg. Méghozzá azért, mert ebben az esetben megemelkedhet a testhőmérsékleted, ami megzavarhatja a nyugodt alvást.
Na de mi hogy mi számít túl melegnek? Sokkal alacsonyabb hőmérséklet, mint azt a legtöbben gondolnánk: mindössze 18-19°C. Ebben a legtöbb szakértő egyetért, egyes kutatások alapján pedig sokan egész pontosan a 18,3°C-ot tartják a legmegfelelőbbnek. Vagyis ha jól szeretnél aludni, a hálószobád erőteljes felfűtését mindenképpen próbáld meg elfelejteni, de természetesen az is fontos, hogy túl hűvös se legyen.
Nem megfelelő ágyneműt használsz
Sokan szoktak panaszkodni arra, hogy kényelmetlen a matracuk: túl kemény, túl puha, vagy egyszerűen már elfáradt, és nem funkcionál megfelelően. Ugye neked is ismerős ez a helyzet? Na de mi a helyzet az ágyneművel? Gondoltad volna, hogy hasonlóan sokat számíthat a jó alvás szempontjából?
Ha ugyanis nem elég jó légáteresztést biztosító anyagból készült az ágynemű, akkor érezheted bármilyen kényelmesnek, hátráltatni fog a jó alvásban. Hogy ne így legyen, válassz természetes szálakból, például pamutból vagy lenből készült párna- és takaróhuzatokat, illetve lepedőt is, na és persze kellő gyakorisággal mosd ki az ágyneműdet.
Nem lazítasz
Veled is előfordult már, hogy az estét is munkával töltötted, vagy a nap folyamán felhalmozódott stressz töltötte ki minden gondolatodat? Ebben az esetben sajnos szinte lehetetlen, hogy nyugodtan tudj aludni egész éjjel. Ugyanis a jó alváshoz bizony lazítás is kell. Így amennyire csak lehet, próbáld meg elterelni a gondolataidat a napközben történt eseményekről, pihenj, tornázz, olvass egy jó könyvet, hallgass nyugtató zenét vagy például vegyél egy forró fürdőt.
A lényeg, hogy minél inkább igyekezz kizárni a zavaró tényezőket. Ha pedig úgy érzed, hogy ez mégsem megy, vegyél elő egy füzetet, naplót, esetleg egyszerűen egy darab papírt, és írd ki magadból, ami bánt, így letéve a nap végén mindent, ami nyomja a lelkedet, hogy aztán valóban tudj pihenni és nyugodtan aludni. Illetve persze más természetes alvást támogató módszereket is bátran kipróbálhatsz.
Forrás: standard.co.uk, nytol.co.uk, sleepfoundation.org