A kánikula akár a kutyád életét is követelheti: szakértő figyelmeztet, mire figyelj oda mindenképpen

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az intenzív labdázás akár életveszélyes is lehet, a városi aszfalt pedig égési sérüléseket okozhat a tappancsokon, de a túlzott vízivással is óvatosan kell bánni a kutyák esetében. Számos olyan dolog akad, amire a szokásos hétköznapokon nem is gondolnánk, ezeken a forró nyári napokon azonban még több figyelmet igényelnek kedvenceink, mint általában. Szakértővel jártuk körül a témát.

A kutya addig hozza vissza a játékot, amíg eldobod neki, ezért figyelj rá, hogy ne terheld túl
A kutya addig hozza vissza a játékot, amíg eldobod neki, ezért figyelj rá, hogy ne terheld túl
Fotó: nycshooter/Getty Images

Az embertelen hőségtől nemcsak az emberek, a házi állatok is szenvednek, hiába nem panaszkodnak. Ilyen időjárásban több mindenre érdemes odafigyelni, például a sétáltatásra, hiszen a beton akár hatvanöt fokos is lehet a tűző napon, ami ellen a kutyánk tappancsa nem tud egy menő flip-floppal védekezni. Szabó Anikó, a pécsi Ebtanoda kutyaiskola vezető oktatója segítségével minden hasznos információt kiderítettünk, amire fokozottan érdemes odafigyelni ebben az időszakban.

Változtassunk a sétáltatási szokásokon

A kutyatartóknál jellemzően kialakult a munkanapokra egy jól bevált sétáltatási ritmus, amin a kánikula idején érdemes változtatni. „Szerencsére a kutyák nagy része jól tud alkalmazkodni, a hőségben pedig kénytelenek vagyunk eltérni a rutintól” - kezdi az oktató, aki egyből arra is kitér, mire figyeljünk a lakásban élő kutyákkal kapcsolatban. „Délután is le kell vigyük, hogy elvégezze a kutya a szükségleteit, de ilyenkor ez szigorúan egy nagyon rövid egészségügyi séta legyen, árnyékos helyen!

A szakember arra felhívja a figyelmet, hogy a rövidített séta ellenére érdemes kicsit elfárasztani a kutyánkat, hogy ne a lakásban, rombolással vezesse le a felesleges energiáit. „Egy kis agyfárasztás, tanulás, sokat segíthet délutánonként a lakásban, ez jó kapcsolatépítő is a kutya és a gazdi között. A reggeli és az esti séta pedig legyen hosszabb” - tanácsolja Szabó Anikó.

Egy hajnali séta az erdőben a kutyának és a gazdának is jól indítja a napját!

Az oktató szerint sok gazdi nem ismeri eléggé a saját kutyáját, így például arra sem gondolnak, hogy a rövid orrúakat, az idősebbeket, a túlsúlyosokat, vagy akár a szívbetegséggel küzdőket mennyivel jobban megviseli a kánikula. És az sem mindegy, hogy alapvetően milyen az eb megszokott életmódja, mennyire aktív, mennyire van hozzászokva a meleghez, vagy egész nap a klímás lakásban fekszik.

Teszt: Te tudod, melyik étel mérgező egy kutya számára, és melyik egészséges?

Teszt: Te tudod, melyik étel mérgező egy kutya számára, és melyik egészséges?

Sok kutyafuttató van, ahol egyáltalán nincs árnyék, oda napközben egy sima egészségügyi sétára sem szabad bevinni a kutyát a szakértő szerint, aki továbbá arra is részletesen kitér, hogy a séta idejére a kutyának se felejtsünk el vizet és tányért vinni, valamint érdemes pakolni egy kisebb törölközőt, ami bevizezve nagyszerű eszköz lehet a hűtésére.Ügyeljünk arra, hogy az aszfalt, a beton és a kavics a napon tűzforró, megégetheti a kutya talpbőrét, így ezeket a helyeket igyekezzük kerülni.

A megelőzés a legfontosabb

Szabó Anikó arra is felhívja a figyelmet, hogy ne terheljük a kutyát, kizárólag hűvösebb napszakban játszunk vele, és akkor se hagyjuk túlhevülni. A legnagyobb melegben az intenzív labdázás semmiképpen nem ajánlott, csak a hajnali, vagy késő esti séta során, amikor hűvösebb van. „A gazdának kell meghúzni a határt. Javaslom a többszöri, rövidebb játékot, a köztes időben pedig várni, hogy visszahűljön, visszaálljon a légzése. Aki imádja a labdát, addig megy, amíg a gazda dobálja.”

Sajnos sok kutya kerül ilyenkor rosszulléttel állatorvoshoz a túlterhelés miatt” - figyelmeztet a szakember, aki szerint a gazdik elfelejtik figyelembe venni, hogy a kutya magától nem fog pihenni egy izgalmas környezetben, ahol sok az inger. Arra pedig kevesen gondolnak, hogy a túlterhelés ebben a melegben akár a kutya halálát is okozhatja. Az autóban pedig semmiképpen se hagyjuk, mert már 1-2 perc alatt is túlhevülhet az eb, aminek végzetes következménye lehet.

A kutyás strandok hátrányai

Egyre népszerűbbek a kutyás strandok, de a szakértő szerint nem feltétlen jó ötlet egy fél napot ott tölteni. „Az úszás szuper dolog a kutyáknak, nem terheli az ízületeket, de az, hogy nem megerőltető, csak részben igaz” - figyelmeztet Szabó Anikó, majd elmagyarázza, hogy a víz ellenállása sokkal nagyobb, így az izmoknak sokkal többet kell dolgozni, továbbá ingergazdag a környezet, sok a játék, így könnyebb a túlterhelés, pláne, ha általában fél órát sétál a kutya pórázon.

Valamint az oktató tapasztalatai szerint az is előfordulhat, hogy felhevült állapotban a kutya hajlamos egyszerre túl sokat inni, ami megterhelheti a gyomrát, ez hányáshoz vezethet, sőt extrém mennyiségnél a veséket is kimoshatja, ami további rosszullétet okozhat. „Érdemes inkább többször kevesebb vizet tölteni neki időeltolásokkal. Az is hasznos lehet, ha hagyjuk kicsit visszahűlni, visszaállni a légzését, és utána adunk neki inni, mert addigra már valószínűleg nem fordul elő a mértéktelen ivás.”

6 szokás, ami megrövidítheti a kutyád életét, és még csak nem is tudsz róla!

6 szokás, ami megrövidítheti a kutyád életét, és még csak nem is tudsz róla!

Az ivás mellett pedig a hűsítő falatokra is kitér a szakértő, aki szerint a nassolás az emberek rossz szokása, a kutyáknak pedig tényleg semmi szüksége a felesleges kalóriákra. „A gyümölcsök cukrot tartalmaznak, a tejtermékekre sok kutya intoleráns, így a kutyafagyinak egyáltalán nem vagyok a híve” - vélekedik Szabó Anikó, aki egy szelet hideg uborkára vagy cukkinire szavaz, amivel nem lehet kárt okozni a kutyának.

Az édes semmittevés árnyoldalai

Minden kutya másképp hasznosítja az elfogyasztott eledelt, és az emberekhez hasonlóan a kutyák között is van, aki hajlamosabb a hízásra. „Kevesebb mozgás mellett a napi eleség adagból is érdemes visszavenni, hiszen kevesebb energiát égetnek el” - mondja a kiképző, aki azt is hangsúlyozza, hogy a kutyáknak a túlsúly épp annyira káros, és ugyanúgy további betegségeket okoz, mint az embereknél.

Ezért is rossz látnom, mennyi elhízott kutya van manapság.

A kutyák napközbeni komfortérzetére vonatkozóan még a szakértő azt tanácsolja, hogy érdemes elkerülni a vastag, szőrös kutyaágyat vagy takarót, ha a kutya egész nap a lakásban fekszik. „Lehet kapni hűtőpárnát, amire ebben a melegben szívesen fekszenek az ebek. De használhatunk vizes törölközőt is ugyanebből a célból a helyükre terítve.”

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ezt nehéz elhinni: brutálisan erős páros esett ki a Dancing with the Stars ötödik adásában, ilyen csavarra nem számítottunk

Ezt nehéz elhinni: brutálisan erős páros esett ki a Dancing with the Stars ötödik adásában, ilyen csavarra nem számítottunk

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)