A folyamatos fáradtság komolyabb problémákat jelezhet, mint gondolnád
Képes lennél egy ültő helyedben elaludni? A visszatérő krónikus fáradtság figyelmeztető jele lehet néhány lappangó betegségnek. Ne vedd félvállról, ideje komolyan foglalkozni ezzel a problémával!
Ezeket láttad már?
Vannak olyan napok, amikor kevesebbet alszol vagy túlságosan megterheled a szervezeted. Teljesen természetes és nem ad okot aggodalomra, ha ilyenkor nem vagy energikus. Ha viszont mindennaposan visszatérő jelenség nálad a krónikus fáradtság, mindegy, mennyit alszol, érdemes lenne néhány vizsgálatot elvégeztetned! Dr. Sipos Anikó, a Duna Medical Center belgyógyászának segítségével összeszedtük, mi állhat a krónikus fáradtság hátterében.
Gond van a pajzsmirigyeddel?
Pajzsmirigyprobléma esetén sokszor tapasztalhatod, hogy levert vagy, és ha tehetnéd, bárhol el tudnál aludni. Nem csoda, hiszen a pajzsmirigy által termelt hormonok egyik legfontosabb feladata, hogy szabályozzák az anyagcserédet. Nem megfelelő hormonszint esetén ez lelassul, és amellett, hogy kiszárad a bőröd, és a hajad szerkezete is megváltozhat, előbb utóbb a krónikus fáradtság is eluralkodhat rajtad.
Vérszegény vagy?
Nem is gondolnád, mennyire fontos a megfelelő vasbevitel. Kulcsfontosságú szerepet játszik a vörösvértestek felépítésében, és egyes enzimek alkotóelemeként is lényeges szerepet tölt be. Kialakulásáért a nem megfelelő vasbevitel, különböző tápanyagok vagy gyógyszerek túlzott fogyasztása, a túl erős vagy elhúzódó menstruációs vérzés lehet felelős. Hiánya esetén a vér sokkal kevesebb oxigént szállít, így ha az agyad nem jut kellő oxigénhez, bizony tapasztalhatod, hogy nem érzed magad a legjobb formádban.
Hogy állsz a cukorral?
Ha nem tudsz lefogyni, nőgyógyászati panaszokkal, hajhullással, hangulatingadozásokkal és ok nélküli fáradékonysággal küzdesz, előfordulhat, hogy a háttérben cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia húzódik. Diabétesz esetén a sejtek nem jutnak megfelelő energiához, így nem csoda, hogy sok esetben kimerültséget, krónikus fáradtságot érzel.
Kezeltesd a légúti panaszokat!
Sok, légúti problémával küzdő életéhez társul erőtlenség. A hosszú távú orrdugulás, orrüreggyulladás, mandulamegnagyobbodás, vagy az orrpolip csökkenti az agy oxigénellátását, ami kimerüléshez vezet. Az orvosod megfelelően kezeli majd a tüneteidet!
Te mire vagy érzékeny?
A gluténérzékenység rengeteg tünetet okozhat, ami többek között annak köszönhető, hogy a szervezeted részben vagy egyáltalán nem képes feldolgozni a gluténtartalmú élelmiszereket, így nem tudnak hasznosulni a vitaminok és ásványi anyagok sem. Ennek hiányában nem csoda, ha nyúzottnak érzed magad.
Tartsd kordában a hangulatodat!
Ne hagyd, hogy a komor időjárás elvegye a jókedvedet! Minél lehangoltabb vagy, annál hajlamosabb lehetsz a fáradtságra, fejfájásra. Ha úgy érzed, nem tudsz szabadulni a lehangoltságtól, inkább fordulj szakemberhez!