Ez az egy dolog jobban szabotálja a párkapcsolatodat, mint gondolnád
A közösségi médiának a sok pozitívuma mellett számos árnyoldala is van. Segíti a kapcsolattartást, emellett sokkal gördülékenyebbé és egyszerűbbé válik a felek közti kommunikáció. Azonban szembejön néhány súlyos probléma is: az internetes zaklatás, a közösségi média által kialakított testképzavar, és a párkapcsolati problémák tömkelege.
Ezeket láttad már?
Az Instagram manapság az egyik legnépszerűbb kép- és videómegosztó oldal. Hihetetlen gyorsasággal terjedt el a felhasználók körében, és nyugodtan mondhatjuk, hogy egyes emberek életében az egyik legfontosabb platform. Modern világunkban a tény, hogy ki mekkora követőtáborral rendelkezik, egyfajta társadalmi státust is szimbolizál. Erre jó példák az influenszerek vagy a sztárok, akik ezen platform segítésével (is) jutnak jövedelemhez, termékekhez. Azonban az Instagram ránk is hatással van: formálja az életvitelünket, a véleményünket, a közösséghez való viszonyunkat.
A közösségi média mint a féltékenykedés platformja
Az Instagram használata, mivel olyan funkciókkal rendelkezik, amik segítségével láthatjuk, hogy ki mit kedvel, kit követ, gyakran félreértéshez vezet párkapcsolatok terén. A másik által követett emberek teljesen láthatók lesznek a partner számára – ez szüli a leggyakoribb problémát. Gyakran hallhatunk arról is, hogy az exek kerülnek a képbe: újra feltűnik, követni kezdi a profilunkat, kedveli egy képünket. Talán nem is gondolunk abba bele, hogy ez mekkora problémát szül a párkapcsolatokban, és milyen destruktív hatással van azokra. Számos olyan szituációról is hallottam már, amikor nem az volt a probléma, hogy ki kit kedvel, hanem hogy az adott partner milyen képeket oszt meg magáról. Például volt olyan eset, amikor a férfi szóvá tette, hogy a nő túl kihívó képeket tesz közzé magáról.
Természetesen mindenki maga dönti el, hogy mit oszt meg másokkal, viszont amennyiben ez problémát szül akármelyik félnél, mindenképpen beszélni kell róla. A féltés – amíg az egészséges formájáról van szó – természetes, azonban nem csak ez okozhatja a problémát. Sokan rosszul érzik magukat attól, hogy a közösségi médiában csak a tökéletességet látják. Amennyiben partnerük egy olyan bejegyzést kedvel, amin egy vonzó nő vagy férfi van, rosszul érezheti magát, esetleg az jut eszébe, hogy ő nem elég jó – nem ennyire jó. Ha az egyik fél a partner tudtára adja, hogy őt ez mennyire bántja, az vitát is eredményezhet, ami senkinek sem hiányzik. Sajnos sokszor előfordul egy párkapcsolatban, hogy az okozza a problémát és a konfliktust, hogy az adott fél kivel kommunikál a közösségi oldalakon.
Ennek a legfőbb felülete a Facebook, és azon belül a Facebook Messenger. Itt bárkik között létrejöhet párbeszéd, és pont ezzel van a probléma. Nagy konfliktust robbanthat ki, ha a párkapcsolatban lévő felek egyike meglátja, hogy kivel beszél a másik. Nem kell ehhez belenézni a párod telefonjába, egy békés vacsora közepette is felvillanhat egy kis csetablak egy üzenettel, akár egy ismeretlen nőtől is. Észreveheted, hogy tartja a kapcsolatot valakivel, akivel nem kéne, vagy csak szimplán egy új személy kerül a képbe. Ilyenkor persze van, hogy alaptalan a féltékenykedés, de sokszor akkor is rossz érzést kelthet benned, és ismét konfliktust eredményez a szituáció. Ilyenkor érdemes békésen, kedvesen rákérdezni, hogy ki az adott egyén, és nyugodtan megbeszélni a dolgokat.
Mit tehetsz ellene?
Természetesen nem az a megoldás, hogy mindenhonnan letöröljük magunkat. Érdemes elmondani nyugodtan, türelmesen partnerünknek, hogy minket ez zavar, és ne tegye – főleg akkor, ha ez többször is konfliktust eredményezett. És amennyiben rólad van szó, lásd be: nem érdemes mások (rosszabb esetben exed) provokatív képeit kedvelni, ugyanis nem éri meg. Azt se gondold, hogy az ártatlan, online flörtölgetés egy harmadik személlyel nem számít megcsalásnak. Bizonyos szempontból ugyanis nagyon is az, mert elveszi a fókuszt a párodról, másfelé irányítja az energiáidat, és nagyon könnyen lehet alapja egy fizikális megcsalásnak is. Persze, egy kedvelés gyakran csak egy kedvelés, és nem jelent semmit.
Érdemes azt is elmondanod a másiknak, ha úgy érzed, teljesen alaptalanul féltékenykedik. Ha pedig jó megoldásnak tűnik, és maximálisan bíztok a másikban, akkor próbáljátok ki, hogy kikövetitek egymást, vagy leszoktok arról, hogy a „following” felületet nézitek, amin követni lehet ismerőseid követéseit, kedveléseit. Az is fontos, hogy amikor valamilyen közös tevékenységet végeztek: vacsora, filmnézés, beszélgetés vagy kirándulás, ne cseteljetek közben mással, ne ellenőrizgessétek a telefonotokat – lehetőség szerint elő se vegyétek azt!
Amennyiben téged túlságosan zavar az, hogy partnered más nőket is követ és kedvel a közösségi médiában, érdemes foglalkoznod az önbizalmad építésével is. Ha alaptalanul vagy féltékeny, ennek fontos megkeresni az okát, mivel a későbbiekben önmagában is problémát okozhat a párkapcsolatodban. Fontos, hogy olyan partnert tudj magad mellett, aki mindvégig segít, biztat és erősíti az önmagadba vetett hitet – ez elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelően működjön egy párkapcsolat. Nagyon jó módja annak, hogy saját önbizalmad is növeld, ha olyan embereket követsz, akik teljes mértékben önmagukat adják.
Ma már egyre több olyan személyt láthatsz az Instagramon, akik őszintén beszélnek önmagukról, a problémáikról. Az ő oldalukat nézegetve rájössz: te magad is úgy vagy tökéletes, ahogy vagy, mint mindenki más. Bár lehet, hogy te is követsz egy-egy fotosoppolt, tökéletesnek tűnő sztárt, tudnod kell, hogy ez nem a valóság, és ami még fontosabb: nem ez az etalon. Válaszd a természetességet, és ezzel egyidejűleg az elfogadást! Hidd el, élhetsz te is olyan életet, amiben nem a megjelenésed az elsődleges fontosságú, hanem az emberi értékeid. Nem csak magad, hanem a többi ember számára is.