Eddig rosszul tisztítottad a kotyogós kávéfőzödet, és nem is tudtál róla
A kávé elkészítésének számtalan formája ismert, így a kávérajongóknak bőven akad lehetőségük a választásra kávéfogyasztáskor. Természetesen mindegyik típusnak megvannak a saját szabályai, mi pedig most elhoztunk egy rendkívül fontos információt a kotyogós kávéfőzők tisztításáról.
Ezeket láttad már?
Az ikonikus nyolcoldalú kotyogós kávéfőző, ami moka kávéfőzőként is ismert, rengeteg háztartásban megtalálható, hiszen a tűzhelyre téve kiváló minőségű, erős kávéval ajándékoz meg bennünket a saját otthonunkban. Legyen szó az icipici egy adagos verzióról vagy a tizenkét fős társaságot kiszolgáló nagyobb kiszerelésről, a moka hűséges társa a tulajdonosának – feltéve, ha jól tisztítják.
A szakértők tanácsa: elég vízzel tisztítani
Talán hazánkban kevesebben ismerik a kotyogós kávéfőzés legfontosabb olaszországi szabályát, miszerint tilos mosogatószerrel tisztítani a kotyogós kávéfőzőt! Természetesen ha a mokában hagyjuk a kávézaccot, azt később sokkal nehezebb lesz szappan nélkül eltávolítani belőle, ráadásul a legközelebb főzött kávén is avas ízt hagyhat, így amint a kotyogós kávéfőzőnk kihűlt, szereljük szét és langyos vízzel öblítsük át mind a három részét, majd alaposan szárítsuk meg őket. Ne szereljük össze a részeket, amíg azok teljesen meg nem száradtak, ezzel is elkerülve az oxidációjukat.
Az egyik legismertebb olasz kávéfőző márka, a Bialetti weboldala szerint az alumíniumból készült kotyogós kávéfőzőket semmiképp nem javasolt mosogatószerrel tisztítanunk, ugyanis az nemcsak az alumíniumot, de a kávét is beszennyezheti. A rozsdamentes acélból készült mokáknál azonban a kímélő mosogatószerek használata megengedett – amennyiben nagyon nem akarunk letenni róla. A kotyogós kávéfőzőket értelemszerűen a mosogatógépbe sem szabad betenni, csak kézzel tisztíthatók.
Amikor a víz már nem elég
Az egészséges kávéélmény érdekében mindenképp megéri betartanunk ezeket a szabályokat. Amennyiben azonban vízköves, penészes vagy szimplán állott lesz a kávéfőző, érdemes ecetes, citromsavas vagy szódabikarbónás oldatban tizenöt percig áztatnunk a tartályt, majd langyos vízzel átöblítenünk. A következő kávéfogyasztás előtt főzzünk le sima vizet kétszer vagy háromszor, hogy eltávolítsuk a tisztítás izét.