Kortárs hagyomány: 21. századi népzene

2015. február 11.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Zeneakadémia Bartók és Kodály óta elfogadta a muzsika tiszta forrásának, az elmúlt évtizedekben pedig önálló tanszéken is kutatja-oktatja az élő népzenét. A Kárpátaljáról a pesti Duna-partra költözött Pál István Szalonna és bandája viszont gyakorolja, a falunaptól a lagzikig olykor még hallható, sokszínű Kárpát-medencei "folkot".

"Turán egy öreg prímás bácsitól tanultam, Szénási Tibi bácsitól. A következő szám a püspökhatvani szlovák harmonika zene. Ez azért született, mert ahol most lakunk Püspökhatvanban, ott Lami Pista bácsi irgalmatlanul sokat segített nekünk. Az ottani zenei anyagokat ő adta. Apuék pedig megalapították a helyi hagyományőrző együttest. A Nógrád megyei tárogatózás, Agócs Gergő révén, megint csak személyes kapcsolat. Észak-Mezőség. Erre gyűjteni is jártam. Kalotaszeg. Az örök szerelem, az mindegyikünknek. A Vajdaszentiványit, azt az a Balázs játssza cimbalommal, aki Tóni Árpi bácsitól tanult cimbalmozni, lakott is itt nála egy ideig. Így megint csak személyes az élmény. A vége pedig a rábaközi. Ez a kötődés Fitos Dezső és Kocsis Enikő révén alakult ki. A lakodalmukon húztuk közösen Greznárékkal" – sorolta a 2011-ben megjelent albumán szereplő "számokat" a február 19-én a Zeneakadémia Nagytermében bandájával és vendégeivel nagyszabású koncertet adó Pál István.

Az UNESCO által nemrégiben a táncházmozgalom révén világörökségként is becikkelyezett népzenészgárda a hagyományt éltetve minden valamire való muzsikusra biggyeszt valamiféle csúfnevet-becenevet. Így lett Szalonna a keleti végeken, komolyzenész családban – generációkat nevelő szolfézstanár anya és a kijevi operaház karnagyaként dolgozó apa gyermekeként – született hegedűs, aki a tiszapéterfalvi zeneiskolában tanulta meg a hegedülés alapjait, majd Murzsa Gyulától a cigányzenész hagyományokat leshette el.

HIRDETÉS

Amivel én foglalkozom, és amit én csinálok, az igazából az életről szól – vallotta magáról egy interjújában. Egy olyan dallamot, amit milliószor hallottál, millió egyszer is el lehet játszani rosszul és el lehet játszani jól. Nekem nem feltétlenül az a célom, hogy olyan különlegességet fedjek fel, amit még soha senki nem hallott, hanem az, hogy úgy muzsikáljam el, hogy átérezzék azt, amit a zenével mondani akarok. Az embereknek remélhetőleg jelent valamit az, ahogyan mi játszunk. Csupán ennyi a cél. Hogy valamit adjunk abból, amik mi vagyunk. Valami olyan őszinte mondanivalót, amitől egy zene a miénk is.

Pál István Szalonna és bandája, 2015. február 19. 19.30, Zeneakadémia Nagyterem

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem volt pénze ételre, mostanra kasszasiker produkciókban szerepel – Pedro Pascal portréja

glamour plusz ikon Nem volt pénze ételre, mostanra kasszasiker produkciókban szerepel – Pedro Pascal portréja

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ismerd fel a mellrák tüneteit: 3 lépésben elvégezheted az önvizsgálatot (x)

Ismerd fel a mellrák tüneteit: 3 lépésben elvégezheted az önvizsgálatot (x)

Lapos hasra és egészséges testre vágysz? Kiss Virág segít, hogy most végre el is érd! (x)

Lapos hasra és egészséges testre vágysz? Kiss Virág segít, hogy most végre el is érd! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)