Ismerd meg a környezettudatos lakberendezési irányzatokat: Eco- chic/Nomad-chic/Etno-chic
Az idei lakástrendek folytatásaként megnézzük közelebbről a fenntarthatóság jegyében született stílust, az „eco-chic” –et. Régóta rendkívüli figyelmet kap a környezetszennyezés elleni küzdelem világszerte. A Föld megóvása érdekében tett komoly lépések az egyéni törekvésektől indulnak. Ha az egyes személyek, családok megteszik a minimális odafigyelést – a kezdő lépésnek számító szelektív hulladékgyűjtés mellett – a tudatos vásárlással, akkor előbb-utóbb kiszorulhatnak a piacról azok a gyártói és kereskedelmi szereplők, amelyek nagyban felelősek a feleslegesen keletkezett hulladékért. A fast-fashion jelenség nem csak a ruhaiparban van jelen, hanem a lakberendezésben is.
Ezeket láttad már?
Ennek ellensúlyozásaként, mint tudatos otthonteremtők tehetjük le voksunkat a fenntarthatóbb lakásberendezés, az eco-chic mellett. Hol is kezdődik a fenntarthatóság, a környezettudatosság a lakberendezésben az épületenergetikán túl?
Az építőanyagok, a festékek, burkolatok, bútoralapanyagok és a dekorációk is hatással lehetnek az egészségünkre. Egy-egy lakásfelújítás során keletkező sitt vagy a kidobásra kerülő elhasznált vagy megunt bútorok által termelődő szemét esetében sem mindegy, hogy az anyagok feldolgozhatóak-e újra vagy örökre otthagyjuk lábnyomunkat a sok műanyag vagy egyéb veszélyes hulladékok okán.
Az Eco-chic stílusban tiltólistán vannak a gyorsan cserélendő silány minőségű, vagy műanyagból készült bútorok, lakáskiegészítők! Nem „chic” a felhalmozás, az impulzus vásárlás! Amik pedig kifejezetten ennek az irányzatnak a „must have” összetevői, azok az ökofestékek, az újrahasznosítható vagy újra feldolgozott bútorok, lakástextíliák, dekorációk valamint fontosak a szobanövények, kézműves tárgyak.
Újra feldolgozott ruhaanyagokból készült marokkói rongyszőnyeg (Boucherouite)
A stílus jellemzői a természetesség, lazaság, improvizatív jellegű vegyes berendezés, öreg bútorok használata, a tökéletességre való törekvés kerülése, személyesség.
Egyszerű matracágy, gyapjú és pamut anyagok, növények és lazasága
Felhasznált anyagok:
Natúr vagy olajozott, esetleg festett fa. Természetes anyagokból készült, kézzel font, csomózott, horgolt, faragott dekorációk. Natúr textíliák, mint lenvászon, gyapjú, pamut . Agyagtálak, kerámia kaspók, fatányérok, fadeszkák, kőporcelán edények, modern terekben a beton is. Az eco-chic szorosan kapcsolódik az egyfajta nomád, vagy etno-jegyekkel is rendelkező irányzathoz.
A természet közeliség azt is jelenti, hogy vissza a gyökerekhez! Bárhol élünk is, minden nép rendelkezik a saját hagyományaival, a rá jellemző népi kultúrával. Az őseink egyszerű életéből vett tárgyak vagy a mai napig nomád életet élő népcsoportoktól származó használati tárgyak dekorációként kellemes kontrasztot adnak a modern tereknek.
Fő színpaletta:
Fehér és azok tört árnyalati, földszínek, a terracotta különböző tónusai, fekete.
Farrow & Ball Red Earth No. 64 falfesték. A szín az égetett agyagra emlékeztet, ami az egyik legősibb, amit ember felhasznált.
Berendezés:
A bútorozás fő elemei lehetnek az alacsony fekvőbútorok, pihenőszékek, puffok, minden olyan elem illik a stílushoz, ami valamilyen „földhöz közeli” életre emlékeztet. Kanapé helyett készíthetünk egyedi ülőalkalmatosságokat, mint pl. glettelt, festett ytong alapra fektetett vastag, kárpitozott szivacs, rengeteg díszpárnával.
Világításként alkalmazzunk természetes anyagból készült lámpabúrákat, sok helyi hangulatfényt, gyertyákat.
Összességében az eco-chic / nomad-chic stílusban a valódi,- tartós,- természetes és környezetbarát anyagok, az emberi kéz alkotta tárgyak, az egyediség és emberközeliség a legfőbb jegyek, amelyekkel könnyen tudunk azonosulni. Az ilyen otthonok kis költségvetésből is megvalósíthatók, ha kellően nyitottak és kreatívak vagyunk!
Szöveg: Szakos Andrea