Zöld háztartás: környezetbarát és olcsó tisztítószerek otthonra
Jó dolgunkban már nem is találunk szavakat azokra az anyagokra, melyek otthonunk tisztán tartására szolgálnak. A legbölcsebben akkor cselekszünk, ha egészen más, alternatív, környezet-, bőr- és emberbarát anyagokat választunk mosáshoz, takarításhoz.
Ezeket láttad már?
Ha elindulunk a környezetbarát megoldások felé, könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy elvesztünk az internet zöld dzsungelében. Segítünk tisztába tenni a dolgokat egy élhetőbb jövőért.
Nehéz lenne zöld háztartásról beszélni ott, ahol a higiénia nevében óriási arzenálját sorakoztatjuk fel a különféle háztartási vegyszereknek. Ezért ebben a cikkben áttekintjük, hogy mik a környezetre nem káros, mégis hatékony tisztítószerek.
Itt van mindjárt a jó öreg mosószóda (vegyész nyelven nátrium-karbonát). Azon túl, hogy kiváló zsíroldó és tisztítószer, a fehérneműt mindenféle optikai trükk nélkül teszi ismét hófehérré. Kb. két evőkanálnyi kell egy ruhaadaghoz, tehát a modern mosónők igen olcsó segítője (a bórax is fehérít, szintén környezetbarát, de színes mosnivalókhoz nem való). Színes ruhaneműhöz csak feleennyi mennyiséget adjunk, lereszelt mosószappannal kiegészítve. Másik lehetőségünk a nem fehérítendő ruhákhoz a mosódió, melyből 1 kg összesen 130-150 használatra elegendő. 5-6 szem egy kis tüll zsákban, a mosógép dobjában teljes megelégedésünkre fejti ki hatását akár 5-6-szor is újrahasználva, környezet- és pénztárcakímélőn.
A mosószódához küllemében és hatásában is igen hasonló a szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát). A mai mosóporok gyártásakor is használják mellesleg. Csillogó edények, csészék, ezüstök, tiszta vasalótalp, hab- fehér függönyök, vásznak bizonyítják hatékonyságát. Hűtőben, mosdóban, kis tálkába téve szagtalanít, ecettel használva pedig kiváló lefolyótisztító.
Igen-igen, a már nagyanyáink által is kedvelt ecet! Kiváltható vele az öblítőszer, hiszen puhává, kellemes tapintásúvá varázsolja a ruhákat anélkül, hogy ecetszagúvá tenné őket. A fürdő és a WC teljes egészében tisztává, penész- és vízkőmentessé tehető néhány deciliternyi ecettel. Ráadásul olcsó is, pár száz forintért egy hónapnyi tisztaságot vásárolhatunk a mellékhelyiségektől a konyhán át, a kerámiával burkolt felületekkel bezárólag.
Ha leégett az étel a lábosban, jöhet a sós áztatás! A fellazult ételmaradék rövid idő múlva könnyedén eltávolítható. Súrolószerként is megállja a helyét a konyhasó – bizonyítékul, hogy nem kötelezőek az illatanyagok a tűzhely vagy a mosogatótálca megtisztításához. S ha már konyha: aki gyakorta facsar citromot, a világért se dobálja ki a héját! Kitűnő tisztítószere csempének, kádnak, mosogatónak, mosdókagylónak, csaptelepeknek. Csak ki kell fordítanunk a héját, húsával kifelé, és máris „2 in 1” módon tisztíthatunk (eszköz és szer egyben).
Ha elhatározzuk, hogy likvidáljuk háztartásunkból a flakonerdőt, és kizárólag „zöld” tisztítószereket használunk minden takarítási, mosási hadművelethez, szó szerint bőrünkön, egészségünkön is megérezzük majd a jó döntés hatását, környezetünkről, sőt pénztárcánkról már nem is beszélve.
A Humusz Házban bárki megtekintheti a Környezetbarát Termékek Polcát, ami bemutatja a zöld alternatívákat a higiéniától a fesztiválozásig. A Humusz Szövetség egyik célja közhasznú civil szervezetként, hogy tájékoztatást adjon a lakosságnak a környezetbarát megoldásokról, ezért munkatársaiktól bárki tanácsot kérhet.
Vigyázat, a zöldülés függőséget okozhat! Nem javasoljuk, hogy egyszerre változtass meg mindent a háztartásodban. Haladj inkább lépésről-lépésre. Akkor tűzz ki új célokat, ha egy dolgot már sikerrel kipróbáltál és rutinná lépett elő.
További tippekért látogass el a Humusz Szövetség honlapjára (www.humusz.hu) vagy közösségi média felületeire (Facebook, Instagram).