Amit a másik szerelemnek nevez, az lehet, hogy kontrollkényszer - segítünk, hogyan ismerheted fel
Nemrég az egész világot megrázta a színész, Jonah Hill és szörfös szerelmének, Sarah Bradya botránya, amelyben fény derült arra, hogy a Wall Street farkasa, valamint a 21 Jump Street sztárja kontrollkényszerben szenved, ezért szigorú szabályokkal korlátozta barátnője viselkedését.
Ezeket láttad már?
A szörfösnek tilos volt fürdőruhás képeket posztolnia a közösségi média oldalakra, és nem gyakorolhatott férfiakkal az edzéseken sem. Nem barátkozhatott az ellenkező nem képviselőivel, és olyan nőkkel sem, akik nem voltak szimpatikusak neki. A nő ezután a médiában egy nárcisztikus nőgyűlölőnek nevezte exét, aki többször is határokról beszélt, ezzel még tovább szítva az ellene irányuló gyűlöletet.
Úgy érzed, túsz vagy a saját életedben?
Ruth Davidson, a Refuge jótékonysági szervezet vezérigazgatója szerint a kontrollkényszert nem érdemes elbagatellizálni, ugyanis a családon belüli erőszak egyik igen gyakori formája. Sokan csak a fizikai bántalmazást tartják annak, pedig az ilyen folyamatok is maradandó lelki sérülést okozhatnak.
„Ha valaki megpróbálja rákényszeríteni a párját, hogy úgy viselkedjen, hogy neki megfeleljen, a függője legyen, elszigetelt életet éljen másoktól, mellette pedig akár a félelemérzet is kialakuljon, akkor ugyan fizikai erőszaktól mentesen, de ugyanúgy családon belüli erőszakot szenved el. Ha az a másik fél célja, hogy irányítson téged, akkor lehetetlen sértetlenül kijönni ebből a helyzetből.”
A szakemberek a kontrollkényszert sokszor hasonlítják egy túszhelyzethez, amely lassan, de biztosan fosztja meg az embereket a jogaiktól és erőforrásaiktól, és szép lassan megakadályozza őket abban, hogy teljes életet éljenek. A rossz hír, hogy a büntetőeljárások száma továbbra is alacsony, ugyanis sokan nem lépnek, akár áldozati, akár hatósági oldalról, amíg nem történik valami fizikai cselekmény is. A törvényi háttér, akárcsak az internetes bűncselekmények esetében, itt sem áll még készen arra, hogy reálisan, az elvárt módon büntesse ezeket a magatartási formákat.
Meglepő, de a trash műsorok segítenek
Érdekes, hogy amennyire elítélik az emberek a reality műsorokat, valóságshow-kat, annyira fontos azoknak a jelenléte, ugyanis a pszichológusok egyetértenek abban, hogy ez az a műfaj, ami felhívja a figyelmet arra, hogy a lelki bántalmazás is van olyan mély bűn, amely miatt az elkövetőt kivetheti magából a társadalom, de amely akár többéves szabadságvesztést is érdemelne.
Egyre többször jelenik meg a sajtóban, hogy az ezekben a műsorokban látható viselkedési minták sok esetben elfogadhatatlanok, ezért egyre többen ismerik fel, ők maguk milyen rossz helyzetben vannak.
Honnan tudhatod, hogy kontrollkényszeres a párod?
Az egészséges párkapcsolatnak a szereteten és a tiszteleten kell alapulnia. Olyan értékeket hordoz, mint a boldogság, a szabadság, a támogatás és a beleegyezés. Bár minden helyzet egyedi, és a kompromisszum minden kapcsolat elengedhetetlen eleme, a kényszer sosem lehet az.
Gyakori a love bombing is, amelynek lényege, hogy a hódítási szakaszban az egyik fél gyakorlatilag bombázza szerelmével a másik felet, majd amikor már biztos a kapcsolat, hirtelen megváltozik, követelőző és parancsolgató lesz. 2024-ben ez jelenti az egyik legnagyobb veszélyforrást.
De red flag lehet az is, ha a bántalmazó elszigeteli partnerét a barátoktól és a családtól, a súlyosabb helyzetekben pedig az akaratához kötheti az élelmet is. Például, csak akkor ad a hűtő tartalmából, ha a párja nem látogatja meg a családját. De a kontrollkényszeresek gyakran megfigyelik a partner idejét és mozgását, nyomkövetőket, titkos applikációkat telepítenek a másik tudta nélkül a telefonjukra. Ha a partner pedig ismeretlen helyen jár, vagy csak egyetlen percet is késik, máris jön az elszámoltatás.
A megjelenés sem maradhat ki a folyamatból, ebben a témában is folyamatos a kontroll, a parancsoló fél magszabja, a másik mit viselhet, miben jelenhet meg nyilvánosan. Sokszor ekkorra már fölbe döngölte a partner önbizalmát, ezért szabadon véleményezheti a legkegyetlenebb jelzőkkel, hogy mit gondol a megjelenéséről.
Ez a folyamat magában foglalja továbbá az ismétlődő lealacsonyítást, az önbizalom teljes rombedöntését, a megalázást, az embertelen bánásmódot. A gond pedig csak tovább mélyül, amikor még a pénzügyekbe is megjelenik ez a viszony, és az adott személy, már a saját keresete felett sem rendelkezhet szabadon.
A kontrollkényszer a szexualitásban is megjelenhet, sokan itt “enyhe erőszakról” beszélnek, de ez nem a legjobb kifejezés. Bármilyen olyan dolog erőltetése, amely az egyik félnek kellemetlen, nem hajlik rá, az bántalmazásnak minősül. Azért is érdemes ezeket a jeleket komolyan venni, mert a szexuális életre akár a következő évtizedekben is rányomhatja a bélyegét, ha ilyen történik, ezeket a sebeket még a szakítás után is gyógyítani kell majd, akárcsak a többi lelki sérülést.
Ingyenes segítség is létezik
A kontrollkényszeresek száma egyre csak nő, nem véletlen, hogy a TikTokon a terápia kulcsszó az egyik leggyakrabban keresett a maga 16 milliárd nézőjével. Akármennyi hibája is van a platformnak, ugyanennyi pozitívuma is, például hogy az áldozatok ingyenesen, egy perc alatt találhatnak olyan videókat, amelyek közelebb vihetik őket a megoldáshoz. A menekülés nagyon nehéz, mert általában a megfélemlítés, a fenyegetés működik, sőt, még azt is kétségbe vonják, amiről az ember tudja, hogy biztosan igaz.
Ha nem érzed magad biztonságban, a legfontosabb, hogy bízz az ösztöneidben. Ne bagatellizáld el a problémádat, és sose merüljön fel benned, hogy te reagálod túl. Ezek nem egyszerű veszekedések, ha úgy érzed, hogy korlátoznak a szabadságodban, és már csak az árnyéka vagy az egykori önmagadnak, akkor nem kérdés, hogy lépned kell.
Muszáj módot találnod arra, hogy a családoddal, barátaiddal is beszélj erről, és segítsenek, ha úgy adja a helyzet. Ha nincs erre lehetőséged, hívj fel egy segélyvonalat, amelyek általában ingyenesek, és teljesen bizalmasak. Ha pedig úgy érzed, egyre lehetetlenebb a helyzeted, fordulj a hatóságokhoz, és mondj el nekik mindent. A nem túl fejlett törvényi háttér miatt viszont fontos lenne, hogy ne egyedül próbálj kiszabadulni ebből a helyzetből, hanem legyen melletted valaki, aki segít a lakhatásodban, élelmezésedben, amíg távolabb kerülsz a veszélytől.
NANE segélyvonal a bántalmazott nőknek
Amennyiben bántalmazás (akár, szóbeli, lelki, fizikai, szexuális vagy gazdasági erőszak) áldozata vagy, jogod van a segítségre!
06 80 505 101
- hétfő, kedd, csütörtök, péntek 18-22-ig
- kedd 8-12-ig
- szerda 12-14-ig
- anonim
- ingyenesen hívható mobilról is (Magyarországon belül)
- külföldről hívható (nem ingyenes) vonal: +36 1 267 4900