Úgy érzed, nem hat rád a koffein? Ez lehet az oka
Általában viszonylag hamar energikusabbnak szoktad magad érezni egy csésze kávé elfogyasztása után, egy ideje viszont hiába iszol több csésze kávét, mégis mintha nem történne semmi? Vagy talán soha nem is tapasztaltad még meg a koffein élénkítő hatását, hiába fogyasztasz rendszeresen kávét vagy fekete teát? Ez bizony tényleg előfordulhat, és több oka is lehet.
Ezeket láttad már?
Egy fárasztó nap közepén különösen nagy késztetést érezhetünk arra, hogy megigyunk egy csésze kávét. Talán ilyen és ehhez hasonló helyzetekben érzékelhetjük a leginkább, ha a bevitt koffein esetleg nincs ránk hatással, ami igazán bosszantó tud lenni. Bár nem létszükségletünk, hogy koffeint fogyasszunk, mégis, ha úgy érzed, rád sem hat, jobb ha tudod, milyen okok állhatnak mögötte.
Nem alszol eleget
Ha nem alszol eleget, hamar úgy érezheted, hogy szükséged van egy koffeines italra, ám lehet, hogy éppen az alváshiány miatt nem lesz rád hatással. Amikor ugyanis ébren vagyunk, a szervezetünk adenozint termel, egy olyan vegyületet, amelynek hatására egy idő után fáradtságot tapasztalhatunk. Alvás közben az adenozin kiürül a szervezetünkből, míg a koffein átmenetileg meg tudja akadályozni, hogy ez a vegyület pihenésre ösztönözze az agyunkat.
Mivel a koffein azt az érzést tudja kelteni bennünk, hogy több az energiánk, az adenozin mindaddig csak halmozódik a szervezetedben, amíg végre valóban eleget nem alszol. A tudományos kutatások pedig arra is rávilágítottak, hogy ha három egymást követő napon mindössze 5 órát alszunk, akkor a koffein már egyáltalán nem javítja az éberségünket vagy a teljesítményünket, még akkor sem, ha egyébként energikusabbnak szoktuk érezni magunkat egy csésze kávé elfogyasztása után.
Bizonyos gyógyszerek okozzák
Ha szedsz valamilyen gyógyszert, és azóta úgy érzed, hogy kevésbé vagy energikusabb egy csésze kávé elfogyasztása után, esetleg nem is tapasztalsz semmilyen változást, akkor lehet, hogy az adott készítmény lehet az oka. Egyes gyógyszerek ugyanis lelassítják a koffein felszívódását és anyagcseréjét a szervezetünkben. Ezen kölcsönhatások mértéke gyógyszerenként eltérhet, de a kutatások szerint az antidepresszánsok, a pajzsmirigy, magas vérnyomás, cukorbetegség, gyomorégés, szorongás, stroke és magas vérnyomás elleni gyógyszerekre különösen jellemző lehet.
Nem iszol elég koffeint
Gyakran hallhatjuk, hogy a koffeinbevitelünkkel érdemes vigyázni, és egy bizonyos napi mennyiséget nem ajánlott túllépnünk (többek közt azért, mert fáradtságérzetet is okozhat). Viszont kialakulhat olyan helyzet is, amikor éppenséggel nem iszunk elég koffeint ahhoz, hogy érezzük az energizáló hatását. Többek közt a súlyunk, az életkorunk és a nemünk is hatással lehet arra, hogyan hat ránk a koffein, így ha mondjuk egy csésze kávét ittál, de még nem érzed magad elég ébernek, egy második csésze kávé nagy valószínűséggel jó döntés lehet. De természetesen azt is érdemes figyelembe venned, hogy összességében mennyi koffeint fogyasztottál aznap, és ha továbbra sem leszel energikusabb, valószínű, hogy más a probléma forrása.
A genetika miatt
Ha te is azoknak a táborát erősíted, akik soha ne érezték úgy, hogy a koffein éberebbé tenné őket, akkor nagy valószínűséggel genetikai ok áll a háttérben. Egy 2011-es tanulmány során a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy az emberek körülbelül 10%-a hordoz olyan gént, amelynek hatására kevésbé érzékenyek a koffeinre. Így akár több csésze kávét is megihatnak úgy, hogy alig vagy egyáltalán nem érzik a hatását. De az is jelentősen függ a genetikától, hogy milyen hamar és mennyi ideig érzed a koffein hatását.
Szerencsére azonban ebben az esetben sincs szó arról, hogy semmit ne tehetnél, ha energikusabb szeretnél lenni. Egyrészt bőségesen kaphatók - illetve házilag is elkészíthetők - olyan koffeinmentes energiaszeletek, energiagolyók, amelyek táplálkozási szempontból segíthetnek sokat, illetve a kellő mennyiségű vízfogyasztás és egy tartalmas, tápláló reggeli elfogyasztása is fontos. De egy séta a friss levegőn, napsütésben, vagy egy napközben beiktatott rövidebb edzés is nagyon hasznos lehet.
Forrás: wikihow.com, insider.com, risescience.com