Kívántál már rémes napot a nagypapádnak?
Az idősebbek által rendre túlérzékenynek bélyegzett hópihe nemzedék (angolul snowflake generation) erőteljes válasszal állt elő az utóbbi hónapokban az őt ért kritikákra. A Z-generáció tagjai (azokat sorolják ide, akik 1995 után születtek) megelégelték az idősebbek beszólogatásait, azt, hogy érdektelennek, beképzeltnek, hisztisnek titulálják őket, és általában kicsit sem értik, miért fontosak számukra olyan ügyek, mint a klímavédelem vagy a nemek közötti egyenlőség – de rettentő szomorú módon sokan még arra is beszólogattak, miért kell diákoknak protestálniuk az iskolai lövöldözések ellen. Talán nincs jobb dolguk?!
Ezeket láttad már?
Erre született újabban az eleinte leginkább Tik Tok videókban szereplő, de mára már valóságos mémmé váló kifejezés, az "OK, boomer", amit magyarul szabatosan talán úgy lehetne fordítani, hogy "Jól van, öreg", és azt jelenti, hogy "persze, persze, okoskodj csak, hogy a te idődben ez így meg úgy volt, vagy hogy te mennyivel jobban tudod a dolgokat, és hogy én milyen kis hülye vagyok, engem baromira nem érdekel a véleményed".
Tiszteletlenség? Talán. De vajon nem volt tiszteletlenség az idősebbek részéről túlérzékeny hópihéknek "becézni" a tizen-huszonéveseket? És talán nem érthető, hogy egy húszéves nem tud tisztelni egy olyan idősebbet, akit nem érdekel a környezetvédelem?
Daniel Craiggel és más világsztárokkal beszélgettünk a vörös szőnyegen
Daniel Craiggel és más világsztárokkal beszélgettünk a vörös szőnyegen
A dolog báját leginkább az adja, hogy a fiatalok – legalábbis a kifejezés eredeti értelmében – azok ellen lázadnak, akik maguk is nagy lázadók voltak. A boomer szó ugyanis a Baby boomerből jön, amely az 1946 és 1964 között születettek generációjára utal. Akkoriban ugyanis rengeteg gyerek született Amerikában, ez volt a baby boom. A korai baby boomerek idejére tehető a hippimozgalom, az ellenkultúra, a beatnemzedék születése. Vajon megértik-e, hogy ahogyan annak idején nekik, úgy most az ő unokáiknak is szüksége van a lázadásra, és az ahhoz szükségszerűen hozzátartozó generációra, akik ellen lehet lázadni? Persze a kifejezést sokan tágabb értelemben is használják, úgyhogy simán megkaphatja egy begyöpösödött gondolkodású negyvenes is, hogy "OK, boomer".
Nemzetközi Emmy díjat nyert Gera Marina magyar színésznő
Nemzetközi Emmy díjat nyert Gera Marina magyar színésznő
A kifejezés egyelőre inkább Észak-Amerikában népszerű, de nem csodálkoznánk, ha hamarosan magyar verzió is születne belőle.
A végére pedig jöjjön a csattanó: a tizenkilenc éves amerikai Shannon O'Connor a BBC cikke szerint eddig 25 ezer dollárt keresett azzal a póló- és kapucnis pulóver kollekcióval, amely egy közismert amerikai nejlon bevásárlószatyor feliratát figurázza ki. Az eredeti felirat a Thank you. Have a nice day! (vagyis köszönjük, szép napot!), amit O'Connor az OK boomer. Have a terrible day, azaz OK boomer. Legyen rémes napod! szövegre parafrazált. Generációjának tagjai pedig imádják a tervezését, és veszik, mint a cukrot. Nem csoda, szerintünk például nagyon jól mutat ez a kapucnis pulcsi, amit akár te is megrendelhetsz.