Kihagy az emlékezeted? Vigyázz, komoly mentális oka is lehet
Ha feszült helyzetben vagy, folyamatosan szorongsz vagy depressziós vagy, az agyad képes lehet arra, hogy bizonyos eseményeket egyszerűen blokkoljon. A mentális egészséged éppen olyan fontos, mint a fizikai, sőt az esetek többségében szoros összefüggésben is állhatnak. Ha vannak dolgok, amikre egyszerűen nem emlékszel, érdemes lelki okokra is gondolni, és felderíteni, mi áll a hátterében.
Ezeket láttad már?
A szorongás, a depresszió és az emlékezetkiesés szorosan kapcsolódhat egymáshoz. Mind a depresszió, mind a szorongás olyan memóriaproblémákhoz kapcsolódhat, mint például a dolgok elfelejtése és a zavartságérzet. Ezek a problémák pedig megnehezíthetik a munkádra, a döntéshozatalokra vagy a világos gondolkodásra való összpontosítást. Amikor valaki depressziótól vagy bizonyos szorongásos rendellenességektől szenved, az agynak problémát okozhat az új információk kódolása vagy a memóriádba való regisztrálása. Ezt elsődleges kódolási hiánynak nevezik.
Gwyneth Paltrow most azon lepődött meg, hogy Samuel L. Jacksonnal is voltak közös filmjei
Gwyneth Paltrow most azon lepődött meg, hogy Samuel L. Jacksonnal is voltak közös filmjei
Egy lépéssel tovább haladva, a depresszió rövid távú memóriavesztéssel, míg a szorongás hosszabb távú memóriavesztéssel jár. Sem a depresszió, sem a szorongás nem játék, ezért képesnek kell lenned felismerni a tüneteiket. A depresszió energiavesztéssel, fáradtságérzettel és motivációhiánnyal jár, míg a szorongás izomfeszültséggel, gyors szívdobogással, túlzott éberséggel, alvási problémákkal és szintén fáradtságérzettel is járhat. Azoknak az embereknek, akiknek generalizált szorongásos rendellenessége van, vagy pánikbetegséggel küzdenek, nehézséget okozhat felidézni a gyermekkori emlékeiket. Az akut stressz szintén gátolhatja a visszaemlékezést.
De mit tehetsz, ha úgy érzed, hogy te is szorongsz vagy depressziós vagy, és ez az emlékeidet is roncsolja? Ha magas mértékű szorongást vagy depressziót tapasztalsz, akkor hasznos lehet szakorvos segítségét kérned. Szóba kerülhet terápia, pszichológussal vagy pszichiáterrel történő beszélgetés, esetleg gyógyszeres kezelés. Mindezek előtt azonban érdemes saját magadban tisztáznod, nem vagy-e éppen valamilyen érzelmi hullámvölgyben, és ha igen, akkor képes lennél-e egyedül kilábalni belőle. Ne feledd, mindig is te leszel önmagad legerősebb gyógyítója.