Ezért ne tüsszents és köhögj a kezedbe SOHA
Vannak olyan szokások, amelyeket a legtöbben már gyermekkorunkban elsajátítottunk, mert egyszerűen az általános etikett részét képezik. Ilyen az is, hogy ha úgy érezzük, hogy tüsszentenünk vagy köhögnünk kell, akkor bizony illik eltakarni a szánkat, hiszen így akadályozhatjuk meg a fertőző baktériumok terjedését. Az viszont már egyáltalán nem olyan jó megoldás, ha a kezünkbe köhögünk vagy tüsszentünk.
Ezeket láttad már?
Ha köhögünk vagy tüsszentenünk kell, persze a legkézenfekvőbb az, ha előveszünk egy zsebkendőt. De mit tehetünk akkor, ha nincs kéznél? Csak úgy a levegőbe tüsszenteni vagy köhögni természetesen aligha jöhet szóba, főleg ha mások is vannak körülöttünk, de valamit mégis tennünk kell. Ha viszont ilyenkor eddig a kezedet, egész pontosan a tenyeredet használtad, jobb, ha elfelejted.
Miért nem jó ötlet a kezedet használni?
Ha a kezedbe tüsszentesz, azzal egyből lehetőséget teremtesz arra, hogy a kiáramló baktériumok átkerüljenek más emberekhez, vagy más tárgyakat is megfertőzzenek, amelyeket megérintesz. Mivel pedig rengetegen vannak, akik zsebkendő hiányában a kezüket használják, eleve sok baktérium terjedhet át olyan dolgokra, mint az ajtókilincsek, a liftgombok és más felületek, amelyeket nap mint nap rengetegen megérintenek.
Így történhetett meg az is, hogy mára a baktériumok a leggyakrabban a tüsszentésből és a köhögésből származó cseppekkel terjednek. Ez pedig csak úgy szorítható vissza, ha egyre többen tudatosan is figyelünk arra, hogy ne a kezünkhöz kapjunk, amikor tüsszenteni vagy köhögni kell. Persze szinte biztos, hogy nem lesz nálunk a jövőben sem mindig zsebkendő, de akkor is van egy sokkal jobb megoldás.
Válaszd inkább a karodat
Tudtad, hogy az úgynevezett köhögési etikett már nagyjából 20 évvel ezelőttre vezethető vissza? Amikor 2003-ban feltűnt a SARS (vagyis az atípusos tüdőgyulladás), akkor kezdett el egyre népszerűbb lenni az a javaslat, hogy a kezünk helyett a karunkba, a könyökünk környékére tüsszentsünk vagy köhögjünk, ha nincs nálunk zsebkendő. Aztán 2009-ben, a H1N1 okozta világjárvány következtében csak még ismertebb és elfogadottabb megoldás lett.
Persze ez a manőver sem szüntet meg minden kockázatot, még akkor sem, ha ez a legjobb taktika, amit bevethetsz. Sőt, tanulmányok azt is kimutatták, hogy még a maszkok viselése sem tudja megakadályozni, hogy minden csepp baktériumot elkerüljünk vagy továbbadjunk. De annyi biztos, hogy bármi, ami csökkenti a repülő részecskék mennyiségét, az segít. Emellett persze az is elengedhetetlenül fontos, hogy gyakran és alaposan moss kezet.
Mi az, amit még megtehetsz?
Abban az esetben, ha köhögsz vagy tüsszentesz, az is fontos, hogy ne érintsd meg a szádat, az orrodat vagy a szemedet mosatlan kézzel. Ha például az íróasztalodnál vagy a konyhában ültél, amikor köhögnöd vagy tüsszentened kellett, akkor minél előbb fertőtlenítsd azokat a felületeket, amelyeket megérintettél. Kézmosás nélkül a kézfogást is kerüld, ha pedig egyébként sem érzed jól magad, a csókolózást és az ölelést is próbáld mellőzni, amíg el nem múlnak a tüneteid. Ha pedig lehetséges, inkább maradj is otthon, amíg teljesen tünetmentes leszel, hiszen így óvhatsz meg másokat a legkönnyebben attól, hogy ők is megbetegedjenek.
Ami pedig a megelőzést illeti, rengeteg dolog van, ami segíthet, hogy kisebb eséllyel fázz meg. Ilyen a kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás, a kellő mennyiségű pihentető alvás vagy a rendszeres és alapos takarítás. Az is segíthet, ha több időt szánsz a pihenésre és a feltöltődésre, hiszen az immunrendszered ezáltal is erősebb lehet. Természetesen mindaz, amire fontos, hogy a magad részéről ügyelj, az fordítva is igaz, tehát ha mondjuk a környezetedben más köhög vagy náthás, próbáld meg tartani tőle a távolságot, amíg jobban nem lesz.
Forrás: health.clevelandclinic.org, prevention.com, nytimes.com