Így csökkentheted a hulladékot a háztartásodban
Magyarországon egy főre évente átlagosan 3 tonna hulladék jut. Ez annyit nyom, mint egy felnőtt nőstény afrikai elefánt. Ennek persze mi csak egy kis szeletét (kevesebb, mint 10%-át) látjuk, amikor levisszük a szemetet, de fogyasztói döntéseinkkel a termelés során keletkezett hulladékokra is közvetett hatással vagyunk. Ha Te sem szeretnéd, hogy 30 év múlva teljesen ellepjenek minket a szeméthalmok, akkor van számodra néhány tippünk, amivel látványosan és hatásosan csökkentheted a hulladékodat.
Ezeket láttad már?
Vásárolj tudatosan!
Tudtad, hogy a vásárlásaink 70%-a impulzusvásárlás, azaz a legtöbbször olyan dolgok kerülnek a kosárba, amiket eredetileg nem is terveztünk megvenni? Bevásárlólistával felszerelkezve sokkal kisebb eséllyel csábulsz el – persze csak ha tartod is magad a listához. Legyen kéznél mindig egy cetli, amin vezetheted otthon, hogy épp mi fogyott el, és tervezd meg előre a heti menüt. A listára pedig csak olyan dolgok kerüljenek fel, amelyekre ténylegesen szükséged van. Ezt persze nem is olyan könnyű eldönteni a külső ingereknek, mint pl. az állandóan ránk zúduló reklámoknak köszönhetően. Egy-egy vásárlás előtt gondold végig, hogy hányszor fogod az adott terméket használni, és inkább aludj rá egyet, hogy lásd, pár nap múlva is annyira vágysz még rá. És ha tudsz, ritkábban menjél nagyobb bevásárlásokra, mert akkor a kísértéseknek is ritkábban leszel kitéve.
Kerüld a felesleges csomagolásokat!
A szemetesünk harmadát csomagolások töltik ki, ezért elkerülhetetlen lépés azok csökkentése. Hazánkban is egyre több csomagolásmentes bolt nyílik, ha van a közeledben, mindenképpen látogass el egybe. Azonban piacokon is sok helyen fogadnak el saját tárolókat, így valóban csak azt veszed meg, amit el is kívánsz fogyasztani. Akkor sem kell kétségbeesni, ha szupermarketekben van csak lehetőséged vásárolni. Vesd be nyugodtan vászonszatyraidat a zöldség-gyümölcs pultnál és a pékáruknál is! A PET palackok áradatát tartós kulacs beszerzésével tudod megelőzni, ha bubira vágysz, ruházz be egy szódagépre. Üdítőket akár magad is elő tudsz állítani egészséges alapanyagokból, a szezonnak megfelelően. Keresd továbbá a betétdíjas üveg palackokat, amiket ha visszaviszel az üzletbe, újratöltik.
Komposztálj!
A szemetesünk egy másik harmadát a konyhában keletkező szerves hulladékok (pl. zöldség- és gyümölcs héjak, maradékok) teszik ki. A biohulladékok legkörnyezetbarátabb kezelése a komposztálás, kerttel rendelkezők előnyben! Azonban a városokban is egyre több lehetőség adódik a komposztálásra. Keress a környékeden közösségi komposztpontot, vagy vágj bele a beltéri komposztálásba.
Bővebben: www.komposztalj.hu
Használd újra!
Sokat hallunk a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról, azonban az újrahasznosításnál is jobb, hogy ha a tárgyakat minél többször újrahasználjuk, ezzel megelőzve hulladékká válásukat. Ugyanis a legtöbb, amit tehetünk a környezetünkért, ha tárgyainkat minél többen, minél többször és minél tovább használjuk. Ehhez persze első lépés, hogy minőségi, tartós termékeket válassz, amiket adott esetben könnyen meg is lehet javítani. Keresd a használt termékeket, és add tovább a jó állapotú, de számodra fölöslegessé vált holmikat. Nem is gondolnád, micsoda kincsekre lehet lelni bolhapiacokon vagy cserebere börzéken, és programnak sem utolsó. Persze itt se ess túlzásokba, csak azt vidd haza magaddal, amire ténylegesen szükséged van! Ha pedig csak egy rövid időre lenne szükséged valamire, kérd kölcsön vagy béreld, így nem csak pénzt spórolhatsz, de otthon is kevesebb dolgot kell majd tárolnod.
További tippekért látogass el a Humusz Szövetség honlapjára (www.humusz.hu) vagy közösségi média felületeire (Facebook, Instagram).