Most akkor lehet kávézni terhesség alatt vagy sem?
Vajon lehet fogyasztani különböző koffeintartalmú italokat a váranadósság alatt? Dr. Márkus László, az Affidea Váci Greens Egészségközpont nőgyógyász főorvosának segítségével kiderítjük.
Ezeket láttad már?
Sokan nehezen tudnánk elképzelni a reggeleket kávé nélkül, amit nem csak finom íze, illata miatt szeretünk, hanem azért is, mert a benne található koffein élénkítő hatása kellő lendületet ad a naphoz. Tény, hogy a kávé az egyik legközkedveltebb koffeintartalmú ital, ezenkívül a különböző teákban, energiaitalokban, csokoládékban is megtalálható. Kérdés, hogy a várandósság alatt milyen mértékben fogyasztható.
Kell egy kis energia
A koffein a vegetatív idegrendszeren keresztül összetett hatást gyakorol a szervezetre. Az élénkítő hatása együtt jár a szívfrekvencia és a vérnyomás növekedésével, emellett fokozza az agyi átáramlást és az izomtónust, ennek jele például az intenzívebb vizelési inger és bélmozgás. Ma már általánosan elfogadott nézet, hogy normál esetben a szervezet megfelelően képes kompenzálni a koffein hatását. Egy egészséges embernél napi két-három kávé nem okoz semmilyen problémát, nincs rá káros hatással. A hatás függ az egészségi állapottól, testsúlytól, anyagcserétől is. Túlzott fogyasztás esetén olyan mellékhatások léphetnek fel, mint remegés, erős szívdobogás, gyomorégés, idegesség.
Nem feltétlenül kell lemondanod róla
Várandósság esetén az anya szervezetébe kerülő anyagok a méhlepényen át jutnak el a magzathoz, tehát a koffeinfogyasztás a magzatra is hatással van. Ennek leglátványosabb jele a felgyorsult szívverés, de a többi hatás is jelentkezik. Az egy-két órás lebomlási idő után áll vissza a normális állapot. Egészséges baba esetén ez nem jelent gondot.
Általánosságban elmondható, hogy habár törekedni kell a magzatot érő külső hatások mérséklésére, panaszmentes terhesség esetén nem feltétlenül kell lemondania a kismamának a megszokott, napindító reggeli kávéról. A koffein esetében, normál mennyiség, azaz a napi 200 milligramm koffeinbevitel fogyasztása esetén nincs olyan hatás, ami egyértelműen káros lenne a magzatra.
A különböző koffeintabletták, energiaitalok esetében más a helyzet. Hatásuk annyiban tér el a kávétól, hogy energiaitalból a fogyasztó könnyebben vesz magához nagyobb mennyiséget - van, aki napi több dobozzal is megiszik. Nagyon könnyen hozzászokhat a szervezet a nagy mennyiségű koffeinhez, elvonása súlyos diszkomfortérzetet okozhat. A koffeintabletta annyival tetőzi a problémát, hogy nem jár együtt folyadékbevitellel, viszont hirtelen nagy mennyiségű koffeint juttat a szervezetbe, amihez idővel hozzászokik.
Ezt fiatalabb korban az egészséges szervezet kompenzálja, de később, idősebb korban a keringés megingásakor magasvérnyomás-betegséghez vezethet. Bár a koffein nagy mennyiségben kedvezőtlen mellékhatásokkal jár, van kedvező élettani hatása is. Élénkít, javítja a szellemi teljesítőképességet, hasznos a rossz közérzet ellen is, fogyasztását ma már sok esetben kifejezetten ajánlják.
A koffein általános roboráló hatású, ez is pozitív élettanilag. Terhesség alatt az első trimeszterben gyakori a vérnyomáscsökkenés, erre ma már gyakran a kávét ajánlják. Persze, ahogy minden témában, a koffeinfogyasztás esetében is a babád és a saját egészséged érdekében ne felejtsd el kikérni orvosod véleményét!