Ez a megoldás, ha fáj a fejed a kávétól
Te is volt, hogy azért ittál kávét, mert fájt a fejed, és azt remélted, hogy javítani fog a helyzeten? Ez így is lehet, az igazság viszont az, hogy a kávé a koffeintartalma miatt éppen az ellenkezőjére is képes lehet, és az is előfordulhat, hogy attól fáj a fejed, hogy megittál belőle egy vagy több csészével. Na de hogy miként is lehetséges ez, és mit tehetsz egyáltalán, ha fáj a fejed a kávétól?
Ezeket láttad már?
Időnként sokaknak szokott fájni a feje, a legtöbben pedig rendszeresen fogyasztanak olyan élelmiszereket, amelyben koffein van, a kávét is beleértve. De belegondoltál már abba, hogy a kettő között összefüggés is lehet? Ha fáj a fejed, és kávéztál is nemrég, akkor mindenképp érdemes elgondolkodnod rajta, hogy van-e köze a kettőnek egymáshoz. Gondold át az is, hogy vajon jót tehet-e a kávé a fejfájáskor!
Így enyhítheti a koffein a fejfájást
A koffein egy igazán varázslatos, de némileg bonyolult vegyület is egyben. Na de hogy mi köze van a fejfájásunkhoz? Nos, amikor fáj a fejünk, az ereink megduzzadnak, megfeszülnek vagy egyéb változásokon mennek keresztül, ami fokozza a véráramlást az agyunk körül. Ez a folyamat megnöveli a környező idegek véráramlási nyomását, ami fájdalomüzeneteket küld az agyunknak, mi pedig hamarosan fejfájást tapasztalunk, és itt jön képbe a koffein.
Mivel a koffein érösszehúzó tulajdonságokkal is rendelkezik, ha iszunk belőle, az ereink szűkülni kezdhetnek, hogy korlátozzák a véráramlást, ezáltal pedig enyhülhet a fejfájásunk. Ha pedig a koffeint - mondjuk kávé formájában elfogyasztva - valamilyen fájdalomcsillapítóval, például ibuprofénnel, aszpirinnel vagy acetaminofénnel kombináljuk, akkor fokozhatjuk az adott gyógyszer felszívódását, és gyorsabban jobban érezhetjük magunkat.
A koffein fejfájást okozhat
Ha rendszeresen iszunk kávét, vagy egyéb koffeines italt, akkor a szervezetünk hozzászokik a koffeinhez, és egy idő után a függőjévé is válhat. Mivel pedig - ahogyan arról az imént már szó esett - a koffein hatására szűkülni kezdhetnek az agyunkat körülvevő erek, a fogyasztásának az abbahagyásakor az erek megnagyobbodnak. Ez a folyamat fokozza a véráramlást az agyunk körül, és nyomást gyakorolhat a környező idegekre.
Így aztán fejfájást tapasztalhatunk, amelyet tulajdonképpen a koffeinmegvonás vált ki, ami különösen kellemetlen lehet, mivel általában nem egy alkalomról van szó, hanem több hétbe is beletelhet, mire a szervezetünk hozzászokik a koffein hiányához. Persze fejfájást okozhat rengeteg más dolog is, de ha nemrégiben döntöttél úgy, hogy ezentúl nem vagy csak kevesebbet kávézol, és azóta fájt a fejed, akkor könnyen lehet, hogy a kettőnek bizony köze van egymáshoz.
Mit tehetsz ellene?
Ha te sem akarod, hogy a kávé vagy más koffeinforrás miatt fájjon a fejed, akkor első lépésként kezdd el tudatosan figyelni, hogyan hat rád a koffein, és ügyelj arra is, hogy ne fogyassz belőle többet az átlagos ajánlott maximum napi mennyiségnél (400 milligramm). Ha azt tapasztalod, hogy már kevesebb koffeinre is érzékeny vagy, akkor jobb, ha megpróbálod csökkenteni a napi koffeinbeviteledet, méghozzá fokozatosan. Ha ugyanis például egyből megvonsz magadtól minden koffeint, akkor szinte garantált, hogy meg fog viselni.
Illetve mindenképp foglalkozz alaposan a fejfájásoddal, például próbáld meg feljegyezni, mely módszerek azok, amik beváltak, hogy csillapodjon, és mikor/minek hatására érezted azt, hogy még rosszabbul vagy. Ami szinte biztosan segíteni fog, az a kellő mennyiségű alvás és a sok vízivás. De természetesen a tápláló ételek fogyasztása és a napi testmozgás is nagyon hatékony lehet. Ha viszont egyre csak telik az idő, és a fejed még mindig fáj, akkor feltétlenül keresd fel a háziorvosodat is, hiszen a fejfájás mögött tényleg rengeteg különböző probléma állhat.
Forrás: mayoclinichealthsystem.org, webmd.com, uclahealth.org