Isteni kávé készül ezzel a furcsa hozzávalóval
Te hogy iszod a kávédat? Egy kis tejjel és cukorral? Persze, az őszi hónapokban akár egy kis karamellszósszal, fahéjjal vagy akár sütőtökpürével is meg lehet bolondítani, hogy minél jobban ráhangolódjunk a novemberre. A TikTokon azonban most olyan hozzávalót javasolnak az espressóhoz, amit eddig kávé helyett maximum a paradicsomos spagettibe kevertünk bele.
Ezeket láttad már?
El sem tudod képzelni a reggelt (legalább) egy bögre kávé nélkül? Teljesen megértjük! És persze ahány ház, annyiféle kávé: van, aki feketén issza, van, aki sok tejjel, van, aki az ízesített verziókra szavaz, és van, aki mindenféle extrát kipróbál a szezonnak és a legőrültebb újdonságoknak megfelelően. Most kétségtelenül az egyik legbizarrabb trend hódít a TikTokon, amibe eddig belefutottunk, ugyanis egy olyan hozzávalót javasolnak a kávéba, amit korábban csak a salátákhoz és az olasz tésztákhoz használtunk: a parmezánt.
Imádja az internet a parmezános kávét
„Egy barista barátom mondta, hogy készítsem el az Espresso Martinit parmezán sajttal” - kezdi történetét Jordan Huhghes a TikTok videójában, amit azóta több mint 270 ezren megnéztek. - „Lehet, hogy csak trollkodott velem, de szeretném kipróbálni.” Jordan ezután elkészíti az elsőre furcsának tűnő kávékülönlegességet. Mielőtt belekortyol az italba, egészen konkrétan „szörnyűségnek” nevezi a parmezán-espresso kombót, de ez után jön az igazi meglepetés: ízlik neki!
Bár elsőre a TikTok felhasználók is elég szkeptikusak voltak a parmezános kávéval, a legtöbben nagyon megszerették a különös párosítást. „Az emberek elenyésző része undorodik tőle, miután kipróbálja. Az általános reakció nagyjából ez szokott lenni: Azta, ez olyan furcsa, izgalmas és csodálatos, szeretnék még egyet kérni” - mondta Hughes a Food & Wine-nak.
„A koktél elsőre sokkal furcsábbnak hangzik, mint amilyen a valóságban, a vékony réteg finomra reszelt parmezán tökéletesen kiegészíti a keserű kávét egy finom és sós elemmel.” Az ízélményt pedig Jordan szerint akkor emelheted a csúcsra, ha sikerül 24 hónapig érlelt parmezánt szerezned. Arra viszont azért figyelmezteti a kísérletezni vágyókat, hogy ne használjanak túl sok sajtot. Ne ess túlzásba a parmezánnal, ez Espresso Martini, nem egy tányér tészta
- viccelődött.
Így készítheted el a különleges Espresso Martinit!
A recept egyébként nem túl bonyolult, otthon akár te is kipróbálhatod. Mutatjuk, mire lesz hozzá szükséged!
- 1 adag espresso
- 30 ml kávélikőr
- 60 ml vodka
- 1 csipet tengeri só
- sok jég
- frissen reszelt parmezán sajt
A hozzávalókat a sajt kivételével tedd egy koktél shakerbe, rázd össze alaposan, majd öntsd ki egy pohárba. A kávét pedig most kivételesen ne szirupokkal és édes szórásokkal díszítsd, hanem egy leheletnyi frissen reszelt parmezánnal.
Ha neked túl bizarrul hangzik a parmezános kávé…
Ha számodra túl extrém alkohollal és parmezán sajttal is megkoronázni a kávét, de szeretnél valami új és izgalmas ízt kipróbálni, akkor kezdetnek az is elég, ha az otthoni fűszeres fiókodból csempészel egy keveset a kávédba. A legnépszerűbb választás általában a fahéj, a szerecsendió, a szegfűszeg, a gyömbér, a kardamom vagy a szegfűbors, de a határ a csillagos ég, gyakorlatilag bármilyen fűszerrel letesztelheted a jól megszokott kávédat. Sőt, akár több fűszert is kombinálhatsz egyszerre!
Miért érdemes rendszeresen kávét inni?
A kávé mérsékelt, de akár napi szintű fogyasztása több olyan pozitív hatással is járhat, amire nem is gondolnál. Az első és legfontosabb, hogy az egészségedet is segíthet megőrizni. Naponta egy csésze kávé csökkentheti a rák, a demencia, a cukorbetegség, a Parkinson-kor, a hasnyálmirigy-gyulladás és az epekő kialakulásának kockázatát.
Emellett a kávé koffeintartalma az agy működésével is összefügg, képes fokozni az éberséget és a koncentrációt - így nem csoda, ha a reggeli kávéd elfogyasztása után úgy érzed, mintha „felébresztett” volna. Sőt, a mentális egészségedre is jó hatással van! Persze, a mértékletesség nagyon fontos, a kávézást sem szabad túlzásba vinni, napi 3-4 csészénél nem fogyassz többet rendszeresen.