Vigyázz, hízhatsz, ha így iszod a kávéd
Sokan szeretünk nap mint nap meginni egy csésze finom kávét, ami alapvetően egyáltalán nem mondható egészségtelen szokásnak. A kávét reggel, délután, vagy akár egy finom desszert mellé is nyugodtan fogyaszthatjuk. De mi a helyzet akkor, ha el szeretnénk kerülni, hogy negatívan hasson az alakunkra? Való igaz, hogy ihatod úgy is a kávéd, hogy az komolyabban befolyásolja a súlyod, de szerencsére ezt könnyen ki is küszöbölheted.
Ezeket láttad már?
Ha te is úgy érzed, hogy el sem tudnád képzelni egy napodat a szokásos kávé nélkül, vagy szimplán csak jól esik belőle időnként meginnod egy csészével, közben viszont az alakodra is szeretnél vigyázni, akkor a jó hír az, hogy ezzel önmagában még nincs semmi gond. Viszont tény, hogy bizonyos körülmények között valóban hízhatsz a kávétól. Ellenkező esetben viszont kedvezhetsz vele az egészségednek és az alakodnak is.
Sokat számít a koffein
A kávé közismerten az egyik legkedveltebb koffeinforrásunk. Ha pedig koffein, akkor természetesen egyáltalán nem mindegy, mennyit viszel be belőle a szervezetedbe. A kutatások szerint egy átlagos ember naponta körülbelül 300 mg koffeint fogyaszt, főként kávé, üdítőitalok, tea, energiaitalok és csokoládé formájában. Ez a koffeinmennyiség nagyobb adagokkal vagy például több csésze kávéval viszonylag hamar elérhető vagy túl is léphetjük, ami viszont megemelheti a vércukorszintünket.
Ha magasabb a vércukorszintünk, az növelheti a szervezetünkben az inzulinszintünket és a kortizol szintjét is. Ennek következtében pedig többek közt lelassulhat az anyagcserénk, és gyarapodhat a súlyunk. Az, hogy a szervezetünk pontosan hogyan reagál a koffeinre, és mekkora mennyiséget tolerál, az egészségi állapotunktól, a testtömegünktől és az anyagcserénktől is függhet. Ha például gyorsabb az anyagcseréd, gyorsabban felszívja a szervezeted a kávéban lévő antioxidánsokat, és hamarabb távozhat a koffein. De bármelyik is igaz rád, ha túl sok koffeint fogyasztasz, az megviseli a szervezetedet.
A kalóriatartalom sem mindegy
A hízásban természetesen szerepe lehet annak is, hogyan alakul a kalóriabevitelünk. Persze ez önmagában még nem jelent sokat, hiszen nem mindegy az sem, milyen életmódot folytatunk, például mennyit és hogyan mozgunk, de ettől függetlenül érdemes alaposan átgondolnod, pontosan hogyan iszod a kávédat. Maga a kávé alacsony kalóriatartalmú ital, és több csésze belőle sem növeli meg komolyabban a kalóriabeviteledet. Ha viszont tejszínhabot, több kanál cukrot vagy különféle szirupokat adsz hozzá, máris egy magas kalóriatartalmú, ráadásul egészségtudatosnak nem éppen mondható itallá válik.
Persze nincs gond azzal, ha néha napján iszol egy ízesített, tejszínhabos kávét, de ha nap mint nap cukorral és egyéb kalóriában bővelkedő ízesítővel turbózod fel a kávédat, bizony idővel könnyen előfordulhat, hogy meg fog látszani az alakodon, ráadásul az egészségednek is árthatsz vele. A cukros kávéitalok ráadásul szintén megnövelhetik a vércukorszintedet, és nem sokkal azután, hogy ittál belőlük, borzasztóan éhesnek érezheted magad. Így szinte biztos, hogy többet fogsz enni a kelleténél, ami pedig még tovább növeli a kalóriabeviteledet.
Az is fontos, mikor iszod
Sokan iszunk kávét azért, hogy éberebbnek és energikusabbnak érezhetjük magunkat. Közben viszont jó, ha azt is szem előtt tartjuk, hogy a koffein negatívan befolyásolhatja azt, hogyan alszunk. Ha lefekvés előtt nem sokkal iszol kávét, akkor nagy valószínűséggel álmatlanul vagy forgolódással fog telni az éjszakád. A kutatások azonban arra is rávilágítanak, hogy ha jó néhány órával lefekvés előtt ittál utoljára kávét, az is ronthatja az alvásod minőségét. Ezért a legbiztosabb döntés az, ha bőven a lefekvés előtti órákban iszod meg a napi utolsó kávédat. Ha pedig úgy érzed, hogy a koffeinbeviteled továbbra is befolyásolhatja az alvásod minőségét, próbáld meg csökkenteni a mennyiségét.
Forrás: mindbodygreen.com, stylecraze.com