Ez történne a testeddel, ha soha többé nem innál kávét

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Te el tudnád képzelni, hogy soha többé nem iszol kávét? Tekintve, hogy a világ egyik legkedveltebb italáról van szó, amelynek bőségesen vannak egészségügyi előnyei is, a legtöbben még csak bele sem gondolunk abba, hogyan hatna ránk a kávé mellőzése. Pedig valójában lehetnek előnyei, bizonyos esetekben pedig kifejezetten az a jó döntés, ha tényleg lemondunk róla, vagy legalább kevesebbet fogyasztunk belőle, mint eddig.

Viszlát, kávé!
Viszlát, kávé!
Fotó: Westend61/Getty Images

Nap mint nap elkortyolgatni egy vagy akár több csésze kávét sokunknak jól esik. Ez viszont nem jelenti automatikusan azt, hogy a kávéra mindenképpen szükségünk van, sőt, egyesekre kifejezetten jó hatással lehet, ha mellőzik vagy csökkentik a napi kávéadagjukat. Na de vajon a te esetedben ez indokolt lehet? Egyáltalán melyek azok az előnyök, amik kecsegtetőbbek lehetnek, mint egy csésze friss, meleg kávé?

Ezért olyan előnyös a rendszeres kávézás

A mindennapi kávézásnak valóban rengeteg előnye van, ezért alapvetően abszolút egészséges szokás meginni belőle naponta 1-2 csészével. A tudomány jelenlegi állása szerint például mindössze napi egy kávéval is csökkenthetjük jó néhány krónikus betegség kialakulásának a kockázatát. Ilyen például a 2-es típusú cukorbetegség és bizonyos szív és-érrendszeri betegségek is.

Ezek a jótékony tulajdonságok főként annak köszönhetők, hogy B2-vitamint, vagyis riboflavint, magnéziumot és polifenolokat is tartalmaz. Utóbbiak antioxidánsként is funkcionálnak és rákellenes hatásúak, vagyis tényleg elképesztően értékesek. Aztán persze ott van a koffein is, ami alapvetően energetizáló hatásúvá teszi a kávét, és ez teszi sokak számára a legvonzóbbá. Fontos viszont, hogy azt is tudd, ez a hatás bizonyos okok miatt nem mindenkinél érvényesül.

Amikor jobb, ha hanyagolod

Általánosságban sok mindent el lehet mondani a kávé hatásairól, de mindig fontos figyelembe vennünk azt is, hogy egyénileg más tapasztalataink is lehetnek. Vannak például olyanok, akik genetikailag nem olyan érzékenyek a koffeinre, mint mások, vagy például egyes betegségek fennállása esetén is érdemes hanyagolni a kávét. De azt is tudnod kell, hogy a napi szintű kávézás bizony függőséget is okozhat.

Ez történik a testeddel, ha egy hónapig citromos vizet iszol

Ez történik a testeddel, ha egy hónapig citromos vizet iszol

Ha a te szervezeted már függ a kávétól, arra legkönnyebben úgy jöhetsz rá, ha 1-2 napig nem kávézol, és ennek hatására kellemetlen tüneteket észlelsz magadon. Ilyen lehet például a fejfájás, a fáradtság vagy a koncentrációs nehézségek, amelyek aztán akár 10 napig is fennállhatnak. Ebben az esetben - vagy ha tudod, hogy a napi koffeinbeviteled meghaladja az ajánlott napi mennyiséget (400 milligramm koffein) -, akkor mindenképpen jobb, ha megpróbálsz kevesebb kávét fogyasztani vagy akár le is mondani róla.

Amit tapasztalhatsz

Ha rendszeres koffeinfogyasztóként felhagysz a kávézással, jó és rossz dolgokat is tapasztalhatsz. Ami rossz, hogy eleinte, az első napokban - ahogyan arról már korábban is szó volt - különféle kellemetlenségeket, vagy úgy is mondhatjuk, hogy elvonási tüneteket tapasztalhatsz. A leggyakoribb ilyen tünet a fejfájás, méghozzá azért, mert a koffein fogyasztása képes összehúzni az ereket, ami lassíthatja a véráramlást. A koffein hiányának következtében viszont az erek visszatérhetnek a normál méretükhöz, ami fejfájást okozhat.

Előnyökből viszont szerencsére jóval több van: ha eddig gyakran szorongtál, akkor a mindennapi kávézással való felhagyással a szorongás enyhülhet, már csak azért is, mert koffein nélkül valószínűbb, hogy nem emelkedik meg annyira a pulzusszámod. Persze ez még önmagában nem elég a szorongás megszüntetésére, de jelentős segítség lehet. De jó hatással lehet a hormonjaidra is, főleg ha általában kora reggel (is) kávézol, hiszen várhatóan nem fog annyira növekedni a kortizolszinted.

Ha eddig túlzásba vitted a koffeinbeviteledet, rövid időn belül a kávémennyiség csökkentésével vagy teljes elhagyásával arra is jó esély van, hogy kevésbé fogod magad fáradtak érezni, illetve jobban tudsz aludni. Utóbbi igaz egyébként akkor is, ha eddig sokszor túl későn ittál kávét ahhoz képest, amikor lefeküdtél aludni. Végül, de nem utolsó sorban pedig ha eddig jellemzően sok cukorral, tejszínhabbal vagy édes szirupokkal ittad a kávét, akkor a mellőzése az alakodra és az általános egészségi állapotodra is jó hatással lehet.

Forrás: foodandwine.com, purewow.com, verywellfit.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)