Tényleg igaz, hogy hízhatsz a kávétól?
Te is szereted egy csésze kávéval indítani a reggeledet, vagy a délutáni kávézás az, ami nélkül el sem tudnád képzelni a napod? Na és mi lenne, ha egyszer csak kiderülne, hogy a kávétól hízhatsz, sőt, ha nemrég felszökött néhány plusz kiló, abban a kávénak is nagy szerepe lehet? Nos, az igazság az, hogy ez legalább annyira lehetséges, mint az, hogy a kávé a fogyást segíti elő.
Ezeket láttad már?
Talán már te is hallottál arról a tanácsról, hogy igyál rendszeresen kávét, mert fogyhatsz a segítségével. De akkor mégis hogyan lehetséges, hogy hízhatsz is tőle? Ennek több oka van, és bizony nem írható minden a cukor számlájára. Vagyis ha mindig cukor nélkül iszod a kávét, az önmagában nem garantálja, hogy a kávézás egyetlen plusz kiló felszökéséhez sem járul hozzá.
Amikor a cukor a bűnös
Igen, természetesen bőven vannak olyan esetek, amikor elsősorban a cukor miatt hizlal a kávé. Ennek a legegyszerűbb példája, ha mondjuk két púpos teáskanál cukorral iszod azt, amin az sem segít, ha barna cukorról van szó. De legalább ekkora figyelmet érdemelnek a különféle ízesített kávék, amelyekbe mindenféle szirupok, fagylalt, a tetejükre pedig csokoládéöntet, tejszínhab, cukorszórat kerülnek.
Persze nem biztos, hogy egy ízesített kávé cukros is, viszont ha nem csak te magad készíted el, meglehetősen kevés az esélye annak, hogy cukormentes, természetesen ízesített opciókba botlanál. Amennyiben viszont te főzöd le és ízesíted a kávédat, akkor pontosan tudod, mi van benne, és ízesítheted például őrölt fahéjjal, aminek gyulladáscsökkentő tulajdonságai vannak, és még a vércukorszintedre is pozitív hatásal lehet. De adhatsz hozzá cukrozatlan növényi tejeket, például kókusz- vagy mandulatejet is, amelyeknek szintén sok kedvező tulajdonsága van.
A mesterséges édesítőszerek is hizlalhatnak
Te is ízesítetted már a kávédat mesterséges édesítőszerekkel azért, mert vagy nagyon kevés kalóriát tartalmaznak, vagy egyenesen kalóriamentesek, és ezért egészségesebbnek tűntek? Tudományos kutatások szerint sajnos előfordulhat, hogy a mesterséges édesítőszerek is súlygyarapodást okoznak. Ha valóban így történik, annak az oka elsősorban az, hogy negatív hatással lehetnek a bélmikrobiómáinkra, másrészt pedig sok esetben még intenzívebb édes ízt adnak, mint a cukor, melynek következtében az ízlelőbimbóink még több édességre vágynak.
Ha mindenképpen ragaszkodnál ahhoz, hogy valamilyen kifejezetten édes opcióval édesítsd a kávédat, akkor válogass a valódi, minőségi mézek közül vagy használj juharszirupot. Amellett, hogy mindkettő természetes édesítőnek számít, különféle tápanyagokat, például B-vitaminokat, ásványi anyagokat, cinket és mangánt is tartalmaznak. Fontos azonban, hogy mézből és juharszirupból is csak keveset használj, már csak azért is, hogy kordában tudd tartani a cukorbeviteledet.
A koffein sem biztos, hogy a javadra válik
Kávét sokan azért iszunk, hogy a benne található koffein segítségével több energiánk legyen. Azonban a koffein hatása sem mindig kedvező, még akkor sem, ha csupán egyetlen csésze kávét iszol, és utána tényleg energikusabbnak és éberebbnek érzed magad tőle. Ugyanis, ha túl későn iszod meg azt a bizonyos csésze kávét, az megzavarhatja az alvásod minőségét és időtartamát, ami hosszú távon súlygyarapodáshoz vezethet.
Hogy mi számít túl későnek, az elsősorban attól függ, hogy mikor tervezel lefeküdni aludni. Általában véve elmondható, hogy délután 5 óra után már nem javasolt kávét inni, vannak azonban olyanok is, akiknek a szervezete érzékenyebben reagál a koffeinre. Ha ez rád is igaz, az sem kizárt, hogy egy délután 2 órakor elfogyasztott kávé is gondot okozhat. Így ha nem szeretnéd, hogy a kávéfogyasztás negatív hatással legyen az alakodra, az ízesítése mellett arra is alaposan érdemes ügyelned, hogy pontosan mikor fogyasztod el a fekete nedűt.
Forrás: parade.com, buoyhealth.com, stylecraze.com