Karácsonykor halnak meg a legtöbben szívrohamban - itt a magyarázat, miért
Tele az étkezőasztal mennyei karácsonyi ételekkel, italokkal, végre nem kell dolgoznod, és azokkal az emberekkel lehetsz, akiket igazán szeretsz? Ha így van, teljesen jogosan gondolhatod azt, hogy ugyan mi baj történhet karácsonykor? Az igazság viszont az, hogy ez a csodálatos, de hétköznapjainkhoz képest szokatlan környezet bizonyos esetben megviselheti a szervezetünket, sőt, még a szívünknek is árthat.
Ezeket láttad már?
Egy váratlan rossz eseményről vagy egy komoly megpróbáltatásról sokunknak eszébe jut, hogy árthat a szívünknek, na de hogy éppen a karácsony? Pedig a kutatások szerint december 25. és január 1. között többen halnak meg szívrohamban, mint az év bármely más szakaszában. Ezt a jelenséget ünnepi szívszindrómának nevezik, és sajnos bármelyikünket érintheti, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak.
Mit takar pontosan az ünnepi szívszindróma?
Az ünnepi szívszindrómát először Dr. Philip Ettinger azonosította még 1978-ban. Nem másról van szó, mint ha egészséges, semmilyen szívbetegségben nem szenvedő emberként szó szerint azt tapasztalod, hogy fáj a szíved. Ezt az érzést az úgynevezett pitvarfibrilláció váltja ki, ami tulajdonképpen egy akut szívritmuszavar. A név Dr. Ettingertől származik, mivel jellemzően hétvégék vagy ünnepnapok után tapasztalta az embereknél ezt a betegséget.
Mi okozza?
Az ünnepi szívszindrómát az alkohol, a koffein, illetve a sós, zsíros ételek túlzott fogyasztása és a feszültség váltja ki, illetve a hideg időjárás is közrejátszhat benne. A télre eső karácsony pedig bármennyire is szép, jól tudjuk, hogy sok stresszel járhat, és még ha mindenki meg is kapta a számára tetsző ajándékot, finom vacsora került az asztalra, a legtöbbünk akkor is talál okot a nyugtalanságra. Elég csak arra gondolnunk, hogy a vendégek időben érkeznek-e, mihez mit szólnak, kitartanak-e a karácsonyi sütemények az utolsó rokonok érkezéséig, és így tovább.
Ha közben megisszuk a sokadik kávénkat, lecsúszik jó néhány tojáslikőr, koccintunk pálinkával, majd ebédre vagy vacsorára megesszük a finom sós, zsíros ételeket - amelyekből a magyar konyhában különösen sokat találhatunk a kedvelt karácsonyi fogások között is -, akkor sajnos aligha valószínű, hogy utána igazán jól fogjuk érezni magunkat a bőrünkben.
Milyen tünetekkel járhat?
Az ünnepi szívszindróma következtében tényleg szó szerint fájhat a szíved. Kellemetlen érzést tapasztalhatsz a mellkasodban, légszomjad lehet, megszédülhetsz, fáradtnak érezheted magad, sőt szorongást és homályos látást is tapasztalhatsz. Ezek a tünetek valóban teljesen egészséges embereknél is jelentkezhetnek, de ha magas a vérnyomásod, cukorbeteg vagy, esetleg már van valamilyen szívbetegséged, akkor még jobban érdemes vigyáznod magadra az ünnepek alatt.
Mit tehetsz, hogy elkerüld?
Az ünnepi szívszindróma szerencsére megelőzhető, és gyakorlatilag csak rajtad múlik, hogy kiteszed-e magad a kockázatának. Hogy ne így legyen, a legfontosabb szem előtt tartanod, hogy függetlenül attól, hogy szabadságon vagy-e vagy sem, hány rokon, barát érkezik látogatóba és mennyi finomság van éppen az asztalon, a szívednek ugyanannyira szüksége van az odafigyelésre, mint az év bármely más napján.
Éppen ezért az ünnepek alatt is vigyázz magadra! Még karácsonykor is szánj időt egy kis tornázásra vagy sétára, igyál sok vizet, és próbáld meg kerülni a sok cukrozott gyümölcslé és szénsavas üdítő fogyasztását! Bármennyire is sok sült hús, töltött káposzta vagy egyéb finomság van előtted, ne edd túl magad, és lehetőség szerint minden sós ételhez szedj magadnak salátát vagy párolt zöldséget is.
Mindezeken túlmenően nagyon fontos az is, hogy elég időt szánj az alvásra, és még ha most jön számodra az év legjobban várt partija, akkor se igyál túl sok alkoholt, és a dohányzást is kerüld. Ha az ünnepek alatt is úgy figyelsz az egészségedre, ahogy egyébként az év minden napján kellene, akkor gyakorlatilag biztos, hogy nem fog érinteni téged az ünnepi szívszindróma, és általában véve is jobban érezheted magad, mintha mértéktelenül ennél, innál és más tekintetben sem figyelnél magadra.
Forrás: baystatehealth.org, hindustantimes.com, heartrhythmdoc.com